Jak będzie wyglądała nauka hybrydowa dla najmłodszych?

12 marca 2021, 8:00
Wioleta Stolarska
Nauczyciele przyznają, że zdalna edukacja to największa krzywda właśnie dla najmłodszych dzieci, dlatego powinno się ją możliwie najbardziej ograniczać. Więcej zdjęć (1)

Nauczyciele przyznają, że zdalna edukacja to największa krzywda właśnie dla najmłodszych dzieci, dlatego powinno się ją możliwie najbardziej ograniczać.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Nauczyciele przyznają, że zdalna edukacja to największa krzywda właśnie dla najmłodszych dzieci, dlatego powinno się ją możliwie najbardziej ograniczać.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Od poniedziałku, 15.03, w szkołach podstawowych na Pomorzu wprowadzone zostanie nauczanie w trybie hybrydowym. Taka sytuacja jak na razie potrwa w placówkach do 19.03, część dyrektorów jednak już teraz uprzedza rodziców, jak będzie wyglądał plan lekcji, jeśli obostrzenia zostaną z nami do 26.03. W proponowanych przez dyrektorów zmianach widać, że starają się oni w miarę możliwości ograniczyć zdalne zajęcia dla najmłodszych.Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał w czwartek, 11.03, rozporządzenie przedłużające o dwa tygodnie naukę zdalną dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz wprowadzające naukę hybrydową dla uczniów klas I-III z woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Tryb hybrydowy polega na tym, że dyrektorzy szkół będą organizować zajęcia w ten sposób, żeby w szkole było maksymalnie 50 proc. uczniów. Naprzemiennie powinny być to zajęcia zdalne i stacjonarne - o sposobie i podziale zajęć zdecydują sami dyrektorzy.

Jaki jest plan nauki hybrydowej?W trójmiejskich szkołach już na początku tygodnia informowano, jak będzie wyglądał plan zajęć od 15.03. W proponowanych przez dyrektorów zmianach widać, że starają się oni w miarę możliwości ograniczyć zdalne zajęcia, szczególnie dla najmłodszych.

Zobacz ranking szkół podstawowych w TrójmieścieI tak m.in. w gdańskiej Sportowej Szkole Podstawowej nr 75 nauka zdalna będzie wprowadzona w klasach III, a klasy I i II będą miały zajęcia stacjonarne. W Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku zdalne zajęcia będą miały klasy II, pozostałe dzieci kontynuują naukę stacjonarną.

- Po konsultacjach z Radą Rodziców ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego podczas egzaminów próbnych klas ósmych zarządzam w dniach 17/18/19.03.2021 ( środa, czwartek, piątek) dni wolne od zajęć edukacyjnych. W tych dniach nie będzie żadnych zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-VIII. Zajęcia opiekuńcze dla dzieci klas I-III, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki, zostaną zorganizowane w godzinach 8-16. Aby dziecko mogło z nich skorzystać, konieczne jest zgłoszenie tego faktu wychowawcy klasy do poniedziałku, 15.03.2021 r., do godz. 12 - poinformowała Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni.
Z kolei Szkoła Podstawowa nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdańsku wprowadza zajęcia zdalne tylko w części klas II i III. Wszystkie klasy pierwsze będą uczyć się stacjonarnie. Nauczyciele przyznają, że zdalna edukacja to największa krzywda właśnie dla najmłodszych dzieci, dlatego powinno się ją możliwie najbardziej ograniczać.

- Małe dzieci z klas I-III źle znoszą zdalną naukę, w dodatku część programu nauczania można realizować u nich tylko w bezpośrednim kontakcie. Drugoklasiści, pozbawieni bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, nie mają właściwie utrwalonych umiejętności pisania liter, które poznali w pierwszym półroczu w klasie pierwszej. To są małe dzieci, szybko meczą się, nie ogarniają, co się do nich przez komputer mówi - relacjonuje Weronika, nauczycielka w jednej z gdańskich szkół.
Czytaj też: Piszą sprawdziany i próbne egzaminy w szkole. "Trzeba weryfikować wiedzę"

- Po moim 9-letnim synu widzę, że maluchom rzeczywiście bardzo brakuje kontaktów z rówieśnikami. W dodatku nauczanie zdalne powoduje, że siedzą godzinami przed komputerem, a wcześniej dzieci właśnie od dorosłych słyszały, że to niezdrowe. To smutne, że część tych maluchów po zakończonych lekcjach nadal siedzi przed ekranem - mówi nam Patryk, tata 9-latka.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?To, kiedy nauka stacjonarna wróci na stałe do wszystkich szkół, zależy od sytuacji epidemiologicznej.

- Musi być powstrzymana trzecia fala pandemii koronawirusa, a szczepienia przeprowadzone w środowisku nauczycielskim pozwolą wtedy na podejmowanie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej - wyjaśniał w czwartek minister Czarnek.

Egzaminy ósmoklasisty w szkołachW przyszłym tygodniu w całym kraju przeprowadzone będą próbne egzaminy ósmoklasisty - w dniach 17-19 marca. Szkoły do tej pory planowały zorganizowanie ich w formie stacjonarnej i najprawdopodobniej tak zostanie.

Przeprowadzenie przez szkoły próbnych egzaminów jest dobrowolne.

- Nie ma przeszkód, żeby w reżimie sanitarnym te egzaminy przeprowadzić. Również w tych dwóch województwach [pomorskim i warmińsko-mazurkim - dop. red.] - przyznał minister nauki.
Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października 2020 uczą się zdalnie. Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r.
Jak oceniasz zdalną edukację?
13%

dobrze, nie mam zastrzeżeń

17%

nie jest źle, ale nie brakuje zaległości w nauce

66%

bardzo źle, uczniowie tak naprawdę tracą możliwość nauki

4%

nie mam zdania na ten temat

zakończona

łącznie głosów: 487

Opinie wybrane


wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.