Jak rodzi się z doulą lub asystą położnej?

30 września 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Coraz więcej kobiet zastanawia się nad skorzystaniem z oferty asysty położnej lub douli. Więcej zdjęć (1)

Coraz więcej kobiet zastanawia się nad skorzystaniem z oferty asysty położnej lub douli.

rf123/ famveldman

Coraz więcej kobiet zastanawia się nad skorzystaniem z oferty asysty położnej lub douli.

rf123/ famveldman

Rodzące mają obecnie więcej możliwości wsparcia podczas porodu w postaci komercyjnej oferty tzw. doul oraz asysty położnej. Sprawdziliśmy, jakie zasady panują na trójmiejskich porodówkach.Położne i pielęgniarki w Trójmieście - znajdź wsparcie


Obecnie coraz więcej kobiet spodziewających się dziecka rozważa możliwość wykupienia pomocy douli lub asysty położnej. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie komfortu porodu, podczas którego kobieta boryka się z bólem, stresem i emocjami. W Polsce takie rozwiązania dopiero zyskują na popularności, co nie zmienia faktu, że już teraz możemy wybierać w ofertach wsparcia douli lub asysty położnej.

- Podstawową różnicą między położną a doulą jest to, że położna ma wykształcenie medyczne i w związku z tym jest uprawniona do medycznej opieki nad kobietą w czasie ciąży i porodu. To ona wykonuje wszystkie badania, obserwacje i podejmuje decyzje. Ponosi odpowiedzialność za stan zdrowia swojej pacjentki - wskazuje Lucyna Nowicka, pielęgniarka oddziałowa UCK w Gdańsku.
Czytaj też: Jakie szczepienia zaleca się kobietom w ciąży?

Odmienny charakter wsparciaDoula, która zazwyczaj ma ukończone kursy przygotowawcze, w szpitalach jest traktowana jako osoba towarzysząca, która spędza czas z rodząca - najczęściej zamiast partnera. Pomoc ta jednak nie wpływa na decyzje personelu medycznego. Inaczej jest w przypadku asysty położnej, która bierze udział w pracy całego zespołu odbierającego poród.

Standard opieki okołoporodowej gwarantuje kobiecie rodzącej, aby w trakcie porodu uczestniczyła osoba wybrana przez nią.

- Zdecydowaliśmy się z mężem na usługę komercyjnego porodu i dziś wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. Najlepiej wydane pieniądze w życiu. Do wyboru mieliśmy trzy położne. Nasz wybór padł na przesympatyczną panią Kasię. Położna była z nami przez cały czas, od przyjazdu do szpitala, do oczywiście przywitania synka na świecie. Przez trwający kilkanaście godzin poród czuliśmy się bezpiecznie, bardzo dobrze zaopiekowani. Położna pomagała w uśmierzaniu bólu i postępowaniu porodu. Dawała cenne wskazówki, a do tego na bieżąco kontrolowała tętno dziecka - mówi Paulina z Gdańska, która rodziła w Szpitalu na Zaspie.
Czytaj też: Pracodawca prosi o lekarskie zaświadczenie o karmieniu piersią. Ma prawo?

Gdzie w Trójmieście skorzystamy z komercyjnej asysty porodu?W Trójmieście obecnie tylko Szpital św. Wojciecha oferuje możliwość komercyjnej asysty położnej.

- Pacjentka po podjęciu decyzji o wyborze usługi komercyjnej kontaktuje się bezpośrednio z położną na nr tel. podany na stronie internetowej, najczęściej ma to miejsce ok. 36 - 38 tygodnia ciąży. Po deklaracji położnej o własnej dyspozycyjności w określonym terminie pacjentka podpisuje umowę z placówką medyczną. Koszt usługi wynosi 1700 zł - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik szpitali Copernicus. - Położna pozostaje dyspozycyjna miedzy 37 a 42 tygodniem ciąży danej pacjentki. W tym czasie służy radą - udziela konsultacji telefonicznych - głównie rozwiewa różnego rodzaju wątpliwości przyszłych młodych rodziców, służy radą także po porodzie ( do dwóch tygodni od daty porodu) np. w opiece nad noworodkiem. Główne zadanie położnej polega na sprawowaniu opieki nad pacjentką w czasie porodu i dwie godz. po porodzie.
W takim układzie asysta położnej należy do zespołu specjalistów, a więc kobiecie podczas porodu rodzinnego może towarzyszyć jeszcze dodatkowa osoba. Co istotne, wykupienie asysty położnej nie skutkuje automatycznym przyjęciem do szpitala.

- Gdyby zaistniała taka sytuacja, pacjentka otrzyma zwrot pełnej kwoty, jeśli zrobiła przedpłatę. Niemniej dokładamy wszelkich starań, aby każda Pacjentka zgłaszająca się do porodu w naszym Szpitalu, została przyjęta. Jeśli jednak nie będzie szansy na przyjęcie kobiety rodzącej do oddziału, naszym obowiązkiem jest znaleźć wolne miejsce w innym szpitalu i przetransportować transportem medycznym do tego konkretnego miejsca. Takich sytuacji od początku roku 2021 było ok. pięciu na 2630 odbytych porodów - informuje szpital.

Szkoły rodzenia w Trójmieście


Na innych trójmiejskich oddziałach porodowych nie ma możliwości wykupienia podobnej asysty. Nie zmienia to faktu, że kobieta zawsze ma prawo wybrać sobie osobę towarzyszącą, w tym także doulę.

- Standard opieki okołoporodowej gwarantuje kobiecie rodzącej, aby w trakcie porodu uczestniczyła osoba wybrana przez nią. To może być mąż, partner, babcia lub inna osoba wskazana przez rodzącą. To może być również doula - mówi Anastasia Kalogridou-Błajet - przełożona pielęgniarek i położnych UCK. - Warto jednak podkreślić, że to położna sali porodowej prowadzi poród od początku do końca i to ona odpowiada prawnie za bezpieczeństwo rodzącej i jej dziecka..
Podobnie sytuacja wygląda na gdyńskiej porodówce w Szpitalu im. PCK w Redłowie.

- Szpital nie prowadzi komercyjnych usług w tym zakresie, natomiast decyzja o obecności osoby towarzyszącej pozostaje w gestii rodzącej - zaznacza Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.
Czy korzystałaś z asysty porodu lub pomocy douli?
6%

tak, skorzystałam z tego typu wsparcia

17%

nie, ale zastanawiam się nad tym w przyszłości

51%

nie, nie korzystałam

26%

nie zamierzam zachodzić w ciążę

zakończona

łącznie głosów: 122

Opinie wybrane


wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.