Jak spędzić rodzinnie mikołajkowy weekend?

6 grudnia 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Anna Żukowska

Prezenty pod poduszką to dopiero początek atrakcji, które czekają na dzieci w związku z mikołajkami. Przez cały weekend będą odbywać się zabawy przygotowane z myślą o najmłodszych. Zobaczcie, dokąd warto się wybrać.Gdańsk i Gdynia przygotowały ciekawe propozycje rodzinnych imprez, w których czuć ducha zbliżających się świąt. Ze względu na złe warunki meteorologiczne oraz ostrzeżenia o silnym wietrze i opadach, plany się trochę pozmieniały, ale nie martwcie się - w weekend sytuacja będzie już wyglądała normalnie. Nie można nie wybrać się na Targ Węglowy zobacz na mapie Gdańska na Jarmark Bożonarodzeniowy. Oprócz możliwości kupienia świątecznych prezentów i smakołyków, czeka tam na was lodowisko, wystawa choinek, wenecka karuzela z rumakami oraz spotkania z baśniowymi postaciami. Nie zabraknie oczywiście samego Świętego Mikołaja. Jarmark potrwa do 23-go grudnia i w weekendy będzie oferował dodatkowe atrakcje. W sobotę o godz. 15 odbędzie się występ teatrzyku dla dzieci pt. "Jak Mikołaj z elfem misia usypiali" zaraz po nim, o godz. 16, spotkacie się ze Świętym Mikołajem. W niedzielę o godz. 15 będziecie mogli wysłuchać kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych wykonanych przez dzieci z Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Wstęp wolny.

Z kolei w Gdyni, w niedzielę wieczorem, wszystkie dzieci wraz z rodzicami są zaproszone na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Na Plac Kaszubski zobacz na mapie Gdyni Mikołaj zajedzie wozem bojowym Straży Pożarnej. Towarzyszyć mu będą anioły, możecie się także spodziewać efektów specjalnych. Odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd, nie zabraknie również słodkich niespodzianek i gorącej czekolady dla zziębniętych. Najważniejszym elementem wydarzenia - oprócz spotkania ze Świętym Mikołajem - będzie rozpalenie światełek na choince oraz pokaz fajerwerków. Niedziela, godz. 18, wstęp wolny.

Jeszcze w piątek, w Zatoce Sztuki zobacz na mapie Sopotu, będzie mogli wziąć udział w świątecznych warsztatach artystycznych. Na miejscu czekają na was materiały, z których będzie można samemu zrobić przepiękne ozdoby na choinkę lub np. dekoracje do powieszenia w oknie. Ograniczeniem będzie tylko wasza wyobraźnia. Do tego będzie można ozdobić i zabrać do domu (lub zjeść na miejscu) świąteczne pierniczki. W wyjątkową atmosferę wprowadzi was dźwięk pianina Michała Urbaniaka. Piątek, godz. 17, wstęp wolny.

Jeśli tych wszystkich atrakcji wam mało, możecie odwiedzić Wielką Fabrykę Świętego Mikołaja, która po raz drugi zagościła w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdańska. Dzieci, pod opieką elfów, biorą udział w różnych grach i warsztatach w tajemniczych pomieszczeniach fabryki zabawek. Na koniec czeka je spotkanie ze Świętym Mikołajem, któremu mogą na ucho wyszeptać, co chciałyby dostać pod choinkę, strefa pamiątkowa, w której będzie można m.in. zrobić sobie zdjęcie na pamiątkę oraz zabawa w wielkiej sali, na której po prostu nie można się nudzić. Fabryka będzie działać do 22-go grudnia, bilety w cenie 39 zł, 49 zł i 59 zł.

Na PGE Arena zobacz na mapie Gdańska zorganizowano mikołajki na sportowo. Przy okazji otwarcia krytego wrotkowiska odbędą się warsztaty jazdy na rolkach a także gry i zabawy dla najmłodszych. Dodatkowo w godz. 11-16 odbędą się warsztaty, podczas których będzie można stworzyć dekoracje świąteczne, ozdoby choinkowe oraz kartki bożonarodzeniowe. Dla łasuchów też się coś znajdzie - pokaz gotowania oraz degustacja słodkości. Na miejscu będzie można spotkać gwiazdy sportu - o godz. 12 pojawią się: Iwona Guzowska, Leszek Blanik, Alan Lalak oraz piłkarze Lechii Gdańsk. Sobota, godz. 10-17. Wstęp wolny, bilety na atrakcje dodatkowe: 8-11 zł.

Były mikołajki na sportowo, więc teraz proponujemy, by spędzić je... naukowo. Centrum Hewelianum zobacz na mapie Gdańska przygotowało Łamigłówkowe mikołajki - ich tematem przewodnim będzie matematyka. Na miejscu będziecie mogli m.in. ułożyć różne figury, do dyspozycji dzieci będzie aż 20 tysięcy drewnianych klocków, do tego warsztaty origami modułowego i wspólne "tkanie" dywanu Sierpińskiego. Sobota, niedziela, godz. 10-16. Wstęp wolny - darmowe wejściówki do odebrania w kasie. Dodatkowo obowiązuje promocyjna cena biletu na wystawę stałą - 1 zł.

W Centrum Nauki EXPERYMENT zobacz na mapie Gdyni również trwają przygotowania do Świąt. Przez trzy najbliższe weekendy możecie się spodziewać dodatkowych atrakcji. Będą to m.in. pokazy naukowe na żywo (godz. 13 i 16) - jeśli pomożecie elfom, na scenie pojawi się m.in. sztuczny śnieg. Poznacie również bohaterów świątecznych legend z różnych zakątków świata (godz. 11 i 16) - Dziadka Mroza, La Befanę czy Sinterklaasa. Będziecie też mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych (godz. 13:30), podczas których stworzycie świąteczne upominki. Sobota, niedziela, bilety 12-20 zł.

Mikołajki można też spędzić na zabawie tanecznej. Miasto Aniołów zobacz na mapie Gdańska zaprasza w sobotę i w niedzielę na spektakl "Kolędowanie z Turoniem" połączony z grami i zabawami dla najmłodszych. Najpierw poznacie Turonia, który został poproszony o poszukanie prezentów dla dzieci. Nie jest to takie łatwe, bo sam Diabeł postanowił mu w tym przeszkodzić. Jak się sprawa skończy - dowiecie się w weekend. Na miejscu czeka was jeszcze spotkanie ze Świętym Mikołajem (który dla każdego dziecka przygotował podarek), wspólna zabawa, konkursy z nagrodami i poczęstunek dla dzieci. Sobota i niedziela, godz. 12:30. Wstęp: 49 zł dziecko, 10 zł opiekun - ilość miejsc ograniczona, więc trzeba się zapisać: 58 768 58 31.
Czy masz już plany na mikołajki i weekend?
26%

tak, wszystko mam od dawna zaplanowane na ten czas

14%

raczej tak, ale w razie potrzeby będę improwizować

18%

nie, jeszcze nie, pewnie wymyślę coś z czasem

42%

zupełnie nie mam planów na ten czas i się tym nie przejmuję

zakończona

łącznie głosów: 73