Zajęcia na wakacje. Jakie atrakcje dla dzieci?

1 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska
Ciekawych ofert wakacyjnych dla dzieci nie brakuje. Jedyne ograniczenie stanowią finanse. Więcej zdjęć (1)

Ciekawych ofert wakacyjnych dla dzieci nie brakuje. Jedyne ograniczenie stanowią finanse.

fot. Olesia Bilkei/123rf.com

Ciekawych ofert wakacyjnych dla dzieci nie brakuje. Jedyne ograniczenie stanowią finanse.

fot. Olesia Bilkei/123rf.com

Dzieci doczekały się upragnionych wakacji, a rodzice dwoją się i troją, aby zorganizować im nie tylko atrakcyjny wypoczynek, ale i zapewnić opiekę w tym czasie, kiedy sami będą w pracy. Sprawdziliśmy, na jakie pomysły wpadli mieszkańcy Trójmiasta w tym roku i czy niedawny strajk nauczycieli nie pokrzyżował im planów.Problem z zapewnieniem dzieciom opieki w czasie wakacji powraca jak bumerang. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które pracują na pełen etat i nie mogą liczyć na pomoc rodziny bądź znajomych. Tym bardziej, jeśli część urlopu wykorzystały podczas niedawnego strajku nauczycieli.

- Przyznaję, że strajk nauczycieli namieszał nam w wakacyjnym grafiku, ale w końcu udało nam się ogarnąć temat wakacyjnej opieki dla naszych dzieci - mówi Marlena z Oruni, mama 7-letnich bliźniąt. - W wakacje weźmiemy urlopy naprzemiennie, a dwa tygodnie, których obłożyć urlopami nam się nie udało, dzieci spędzą na komercyjnych półkoloniach. Na wspólne wakacje, z racji tego, że bierzemy urlop w różnym czasie, w tym roku nie pojedziemy. Zresztą półkolonie dzieci będą nas kosztowały łącznie 2,4 tys. zł, więc i tak nie mielibyśmy za co.
- Nasza córka dwa tygodnie spędzi na półkoloniach organizowanych w jej szkole (jest to opcja darmowa, ponosimy jedynie koszt dodatkowych atrakcji, jak np. bilety do kina, muzeum). Bierzemy z mężem naprzemiennie po dwa tyg. urlopu, później na tydzień wspólnie wyjeżdżamy, a na resztę wakacji będę musiała poszukać dziecku półkolonii komercyjnych - dodaje mama 7-letniej Madzi z Chełma.

Imprezy dla dzieci w TrójmieściePonad 6 tys. miejsc na półkoloniach w GdańskuW uprzywilejowanej sytuacji są mieszkańcy Gdańska, ponieważ tamtejszy samorząd, wzorem lat ubiegłych, przygotował bogatą ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci.

W samych szkołach odbędzie się 24 655 godzin zajęć, które poprowadzi 567 nauczycieli. Oprócz półkolonii w szkołach ciekawą ofertę zajęć proponuje Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Ośrodek Sportu, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska, Hevelianum, Pałac Młodzieży i placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Wakacyjne atrakcje dla dzieci. Co przygotowują samorządy?Opieka w placówkach szkolnych będzie w wymiarze 8-10 godzin od poniedziałku do piątku. Zajęcia będą prowadzone bezpłatne lub za symboliczną opłatą. O szczegółach miasto Gdańsk informuje na swojej stronie internetowej.


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.

Gdynia i Sopot stawiają na rozrywkęPomoc samorządu Gdyni w zakresie zapewnienia dzieciom pełnej opieki jest znacznie skromniejsza niż w Gdańsku. Miasto zapewni jednak dzieciom szereg atrakcji, więc o nudzie nie może być mowy. Wiele atrakcji czekać będzie w instytucjach kulturalnych, w szkołach, poradniach, a także na plaży. Szczegóły podane są na stronie internetowej "Gdyni rodzinnej".

- Nie ukrywam, że bardzo nas cieszy tak bogata oferta darmowych zajęć, bo fundusze, jakie mieliśmy przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek w tym roku wydamy na opiekunkę - mówi Helena z Karwin, mama 7-letniej Kasi. - Oboje z mężem pracujemy w gastronomii, więc nie ma szans na urlop latem. Liczyliśmy, że miasto - wzorem Gdańska - przygotuje w naszej okolicy darmowe, co najmniej 9-godzinne zajęcia dla dzieci, ale niestety nic takiego nie znalazłam.
W Sopocie dzieci będą mogły skorzystać z zajęć rekreacyjno-ruchowych, warsztatów taneczno-gimnastycznych w plenerze, warsztatów plastycznych, plenerów malarskich i rysunkowych. Program wypoczynku na letnich półkoloniach przygotowują m.in. placówki oświatowe czy Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie. Zajęcia będą się odbywać w terminach: 24.06.2019 r. - 28.06.2019 r., 1.07.2019 r. - 5.07.2019 r. oraz 8.07.2018 r. - 12.07.2018 r., przewidziana liczba miejsc - 150 osób. Miasto organizuje też darmowe półkolonie dla tych dzieci, które w wakacje potrzebują opieki, a tym zajęcia relaksacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze dla podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 5.

Półkolonie i obozy tematyczneJeśli finanse nie stanowią dla kogoś ograniczenia, może zaszaleć, ponieważ na rynku aż roi się od ciekawych ofert komercyjnych. Zainteresowanie takimi formami wypoczynku jest ogromne, dlatego warto pospieszyć się z zapisem, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił.

- W dzisiejszych czasach dzieci z pewnością ciężko odciągnąć od tabletów, smartfonów i telewizji, jednak my, dzięki ciekawej i różnorodnej ofercie, nie możemy narzekać na brak chętnych - mówi Anna Szewczyk ze Szkoły Artystycznej Port Art. - W Gdyni na nasz Art Camp (1-5.07 i 8-12.07), podczas którego dzieci przekonają się, że plastyka to coś więcej niż rysunek na kartce, brak już wolnych miejsc. W Baninie na wakacje musicalowe (Musical Day Camp 1-5.07), podczas których uczestnicy wezmą udział w bardzo intensywnych warsztatach wokalnych zakończonych nagraniem własnego demo, zostały ostatnie wolne miejsca. Jak co roku niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się "Wakacje w siodle" organizowane przez nas wspólnie z zaprzyjaźnioną stajnią w Pępowie ( 5-9.08), codzienne jazdy z instruktorem, pielęgnacja koni, zajęcia w stajni, gry i zabawy terenowe czy warsztaty rękodzielnicze. A to zaledwie garstka atrakcji, jakie czekają dzieci podczas turnusu - wylicza.

Co ciekawe, zwyczajne kolonie przeszły do lamusa. Dziś każde półkolonie czy każdy wyjazd muszą mieć jakąś myśl przewodnią i określony, ciekawy scenariusz.

- Żagle, piłka nożna, programowanie, robotyka, manga i anime, a nawet tygodniowy obóz SPA dla małych księżniczek, wakacje z idolem czy dwa tygodnie nauki tego, jak zostać influencerem pod okiem popularnych youtuberów - wylicza Ewa, mama 10-letniej Zofii. - Oczywiście im bardziej wymyślny scenariusz imprezy, tym wyższa cena. Za takie wakacje z idolem, dla przykładu, zapłacimy tyle samo, co za tygodniowy pobyt w luksusowym hotelu np. na Krecie. A to jeszcze nie wszytko - fani mangi i anime mogą wybrać się na obóz manga/anime do Korei Południowej, no ale tutaj ceny zaczynają się od 9 tys. zł.
Czy korzystasz w tym roku z oferty bezpłatnych, miejskich półkolonii?
32%

tak i bardzo cenię sobie taką pomoc

24%

nie, bo nie mam takiej potrzeby

21%

nie, ponieważ nie przypasowała mi oferta

23%

nie, ponieważ moje miasto nie organizuje takich półkolonii

zakończona

łącznie głosów: 107

Opinie (12) 2 zablokowane

 • Gdynia słabo:(

  • 5 0

 • Gdynia - radźcie sobie sami (3)

  Władze Gdyni nie zauważają problemu, bo po co? Marna z tego promocja miasta na arenie ogólnopolskiej... Szkoły zamykają swoje podwoje w połowie czerwca, a ich potencjał mógłby spokojnie być wykorzystany do organizacji

  Władze Gdyni nie zauważają problemu, bo po co? Marna z tego promocja miasta na arenie ogólnopolskiej... Szkoły zamykają swoje podwoje w połowie czerwca, a ich potencjał mógłby spokojnie być wykorzystany do organizacji wypoczynku: nadal opłacają prąd i wszelkie media, większość ma stołówki, Super szansa na zwiększenie dochodów szkoły - firma zewnętrzna chętnie wynajmie pomieszczenia, a rodzice będą mieli po prostu blisko.
  PS. Nauczyciele przymierający z głodu, też będą mieli okazję do zarobku. Opiekunów nigdy dość, zwłaszcza wykwalifikowanych.

  • 11 2

  • pytania (2)

   w szkołach w wakacje często są remonty aby od września dzieci uczyły się w lepszych warunkach. Nie wszystko da się załatwić w wakacje. szkołę tez trzeba przygotować na nowy rok szkolny. O tym to nikt nie mysli. Wszystko robi się samo .Tak ludzie myślą że budynek stoi. to nie prawda. Ciężko połączyć remont i kolonie. Proszę myśleć co się pisze.

   • 2 4

   • remonty...

    Te mityczne remonty odbywają się może w 5% szkół...Poza tym w ciągu roku szkolnego jest tyyyle wolnego, ze można spokojnie przeprowadzić drobne naprawy... O dobrostanie niektórych gdyńskich szkół można napisać epopeje,

    Te mityczne remonty odbywają się może w 5% szkół...Poza tym w ciągu roku szkolnego jest tyyyle wolnego, ze można spokojnie przeprowadzić drobne naprawy... O dobrostanie niektórych gdyńskich szkół można napisać epopeje, serio... Proszę najpierw zobaczyć poobrywane listy w ławkach, przeciekające toalety, czy zapadające się klepki i wtedy pisać ;-). Tym bardziej fundusze zdobyte, np.podczas 2 tygodni półkolonii znacząco podreperowałyby budżet szkoły.

    • 3 0

   • jakoś w Gdańsku sobie radzą

    organizują czas dzieciom i jakoś nie narzekają że nie ma kiedy przeprowadzić prac remontowych, można? można! trzeba tylko chcieć ale nie w Gdyni a szkoda bo tu mieszkam... i jestem mamą

    • 4 0

 • Półkolonie w szkołach super sprawa tylko szkoda ze to 2 pierwsze tygodnie wakacji , nie są to zajęcia naprzemiennie organizowane :( żeby np cały miesiąc do różnych szkół mogli chodzić .
  W zeszłym roku korzystały

  Półkolonie w szkołach super sprawa tylko szkoda ze to 2 pierwsze tygodnie wakacji , nie są to zajęcia naprzemiennie organizowane :( żeby np cały miesiąc do różnych szkół mogli chodzić .
  W zeszłym roku korzystały dzieci , w tym roku jestem w domu na macierzyńskim wiec nie korzystają z tych szkolnych, żeby miejsc nie zabierać, tylko idą na komercyjne związane z zainteresowaniami plus starszy obóz treningowy, my wakacje typowo polskie -remont ;)

  • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.