Jakie przedszkole wybrać? Publiczne czy niepubliczne?

18 marca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)

Publiczne czy niepubliczne - takie pytanie zadają sobie co roku tysiące rodziców przedszkolaków. Jakie są różnice między prywatną a samorządową placówką? Jaką wybrać, by zapewnić dziecku najlepsze warunki w rozsądnej cenie?Wybór przedszkola, do którego będzie chodzić przez najbliższych kilka lat dziecko, to ważna zarówno dla niego jak i jego rodziców decyzja. Zwykle wydaje nam się, że to właśnie przedszkola publiczne, a więc te w pełni utrzymywane z miejskiego budżetu, są nie tylko tańsze, ale i lepsze od prywatnych, na które - stereotypowo - stać tylko najbogatszych. Jednak nie zawsze tak jest. Czym więc się od siebie różnią takie przedszkola?

Najistotniejszą różnicą jest wspomniany sposób finansowania i prowadzenia placówki. W przypadku publicznych zwykle jest to gmina lub samorząd, natomiast niepubliczne placówki są prowadzone przez m.in.: firmy, osoby fizyczne, stowarzyszenia, fundacje. W publicznej placówce dziennie tylko pięć godzin poświęca się na realizację podstawy programowej (tyle jest finansowanych przez gminę czy miasto). To wygodne dla osób, które mogą odebrać dziecko o godz. 13 i zawieźć je na dodatkowe (a więc i dodatkowo płatne) zajęcia. W niepublicznym nie ma sztywno określonych w ciągu dnia godzin na realizację podstawy programowej, a zajęcia dodatkowe nierzadko są wpisane w program zajęć i uwzględnione w miesięcznej opłacie. Co jeszcze je różni? Placówki niepubliczne nie posiadają komitetu rodzicielskiego, większość nie podlega rejonizacji w kwestii przyjęcia dziecka do przedszkola, często korzystają z firm zewnętrznych, które dostarczają posiłki dla dzieci, nierzadko pracują także w wakacje.

Czy różnice są widoczne też w opiece nad dziećmi? W tym wypadku dużo zależy zarówno od samych nauczycieli, dyrekcji, oraz idei, jaka przyświeca im w prowadzeniu placówki - najważniejsze jest, żeby jednak zawsze uwzględnione były potrzeby dzieci. Jak więc znaleźć "złoty środek", a więc dobre przedszkole, które w cenie placówki publicznej będzie oferować szeroki wachlarz zajęć dla dzieci i profesjonalną opiekę? Na pewno warto popytać innych rodziców, którzy tę decyzję mają już za sobą, bowiem ich doświadczenie i wskazówki często okazują się bezcenne. Dodatkowo, myśląc o przedszkolu prywatnym, warto sprawdzić, czy realizowany jest w nim program ministerialny, a także to, jakie kwalifikacje ma kadra oraz czy i kto je kontroluje.

Należy pamiętać, że przedszkola niepubliczne podlegają także kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej zarówno pod względem programu nauczania, jak i kwalifikacji nauczycieli oraz Sanepidu (określa on szczegółowe wymogi dotyczące m.in. wyposażenia przedszkola, toalet itp). Nie bez znaczenia jest też oferta zajęć dodatkowych, która często mieści się w ramach miesięcznej opłaty. Warto też osobiście porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami.

Jednym z gdańskich przedszkoli prywatnych oferujących opiekę nad dziećmi w cenie przedszkola publicznego jest Niepubliczne Wesołe Przedszkole, w którym od września 2015 pobierana będzie opłata za opiekę nad dzieckiem wraz z wszystkimi zajęciami dodatkowymi w kwocie 250 zł na miesiąc. Przedszkole znajduje się przy ul. Warneńskiej 7G u zbiegu ulic: F. Rakoczego, Bulońskiej.

- W naszym przedszkolu, z racji tego, że jesteśmy przedszkolem niepublicznym, realizujemy podstawę programową wraz z wieloma różnorodnymi zajęciami dodatkowymi - mówi Grażyna Romejko, dyrektor Wesołego Przedszkola. - Specjalizujemy się w przyjaznym nauczaniu dzieci języka angielskiego, jesteśmy przedszkolem kameralnym, w którym panuje rodzinna atmosfera, w którym dzieci przebywają w grupach do 20 przedszkolaków.

Z racji tego, że przedszkole znajduje się na gdańskiej Morenie, z oferty przedszkola mogą skorzystać przede wszystkim mieszkańcy tego osiedla (m.in. ul. Myśliwska, Morenowe Wzgórza, Bulońska) itp. Niezmotoryzowani mogą dojechać także komunikacją miejską (autobusy linii 127,129,130, 131, 142, 210 ). Przedszkole jest placówką całoroczną, czynną w godzinach 6:30 - 17:00.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł