Jakie zajęcia dodatkowe dla maluszków?

20 listopada 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Anna Żukowska
Zajęcia dla maluchów często organizowane są w trójmiejskich Klubach Rodziców. Więcej zdjęć (1)

Zajęcia dla maluchów często organizowane są w trójmiejskich Klubach Rodziców.

fot. fotolia/highwaystarz

Zajęcia dla maluchów często organizowane są w trójmiejskich Klubach Rodziców.

fot. fotolia/highwaystarz

Korzystają z nich i maluchy, i dorośli. Dzieci, zwłaszcza te, które nie chodzą jeszcze do przedszkola, uczą się funkcjonować w grupie i przy okazji zabawy przyswajają np. język obcy. Czy warto wybrać się na zajęcia dla dzieci w wieku 0-3 lata?O ile zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym to normalność, rodzice maluchów często muszą się natrudzić, żeby znaleźć miejsce, w którym ich dziecko mogłoby zdobyć nowe umiejętności.

Takie miejsca to również okazja dla rodziców do poznania się i wymienienia doświadczeniami.

- Spotkania dla maluchów do ok. trzeciego roku życia to na pewno pewnego rodzaju inwestycja w ich rozwój - mówi Marta Jagodzińska z Centrum Wspierania i Rozwoju Rodziny Familion. - Co prawda rodzice są w stanie zaoferować dzieciom podobne aktywności w domowych pieleszach, jednak uczęszczanie na zajęcia zorganizowane to dobra okazja dla rodziców do nawiązania relacji z innymi mamami i tatami - przekonuje.
Znajdź bezpłatne zajęcia w swojej okolicy

Z jakich zajęć można w tej chwili skorzystać w Trójmieście? Jest ich sporo, wśród nich są też propozycje bezpłatne, co dla rodziców niepracujących ma duże znaczenie. Warto sprawdzić, czy w okolicy działa jakiś klub rodzica. Zdarza się, że oprócz luźnych spotkań można się zapisać na spotkania zorganizowane. W Gdyni takie zajęcia prowadzi m.in. Fundacja Mamy z Morza.

- Od trzech lat działamy w Bibliotece na Karwinach i prowadzimy różne zajęcia dla dzieci, głównie w wieku 0-3 lata - wyjaśnia Zofia Zelez-Richert. - W tej chwili są to cotygodniowe zajęcia muzyczno-rytmiczne, które prowadzimy dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku też będziemy je prowadzić - zapewnia.
Rodzice, którzy korzystają z takich zajęć zorganizowanych, wymieniają przede wszystkim korzyści dla dzieci.

- Nie mamy wśród znajomych ani rodziny osób z dziećmi w podobnym wieku, co córka - mówi Ola, mama dwuletniej Mai. - Jedyny kontakt, jaki mała miała z dziećmi, to podczas wizyt na placach zabaw. Jesienią dużo rzadziej z nich korzystamy, więc cieszę się, że na zajęciach muzycznych może poznać inne dzieci. Do tego zauważyłam, że lubi piosenki i rymowanki, które poznajemy na zajęciach, i zaczyna powtarzać nowe wyrazy - opowiada.
Trójmiejskie Kluby Rodzica

Bezpłatne zajęcia odbywają się także m.in. w Klubie Rodzica Razem na Działkach Leśnych (Biblioteka, Filia nr 16, grupa zabawowa dla dzieci w czwartki o godz. 11:30) oraz prowadzone przez Rodziców Witomino zajęcia muzyczne pt. Witomińskie Nutki (Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Vitava, przy ul. Widnej 8 zobacz na mapie Gdyni we wtorki, o godz. 10).

W Gdańsku też działają kluby rodzica i warto brać udział w zajęciach przez nie organizowane. Część z klubów prowadzi zajęcia dla mam, podczas których dzieci się z sobą swobodnie bawią, a część ma charakter bardziej tematyczny. W Klubie Rodzica na Oruni, który działa w Domu Sąsiedzkim "Gościnna Przystań", spotkania zabawowe połączone z muzyką odbywają się w środy, o godz. 10:15, natomiast na Dolnym Mieście działają bardzo podobne spotkania w ramach klubu "Ulica Rodzica". Odbywają się w piątki o godz. 10.30 w Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii.

Sensoplastyka, pływanie czy angielski?

Jeśli chodzi o zajęcia płatne, mamy do wyboru sporo aktywności - od sportowych przez kreatywne do językowych. Ogranicza nas wyłącznie zasobność portfela, bo zajęcia nie należą do najtańszych.

W Gdańsku na zajęcia z sensoplastyki, czyli twórczej zabawy, podczas której powstają różnorakie masy z mąki, oleju, wody i barwników spożywczych, możecie się zapisać m.in. do Prostej Kreski. W trakcie zajęć dzieci eksperymentują z różnymi składnikami. Mogą bawić się bez limitów, eksperymentować i co ważne dla tak małych dzieci - podejmować samodzielne decyzje, bazując na swoich doświadczeniach. Cena za jedne zajęcia to 60 zł, koszt miesięcznych zajęć to 200 zł.

W Gdyni można wybierać spośród różnych zajęć projektowanych pod potrzeby maluszków i ich rodziców. Prowadzi je m.in. Makaraka. Możecie wybierać spośród zajęć sensoplastycznych, zajęć zabawowych pod nazwą "Hocki-Klocki", zajęć muzycznych i rytmicznych. Wszystkie zajęcia dla dzieci do 3. roku życia. Koszt takich zajęć to ok. 120 zł miesięcznie za cztery spotkania. Odbywają się od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach przedpołudniowych, jak i popołudniowych.

Są też firmy, które prowadzą zajęcia w całym Trójmieście. Jest to np. Akademia Baby Art Trójmiasto. Są to zajęcia umuzykalniające prowadzone metodą E.E. Gordona dla dzieci od narodzin do trzeciego roku życia. W ich trakcje dzieci poznają różne instrumenty, wspólnie z rodzicami poznają nowe melodie i piosenki. Koszt to ok. 30 zł za spotkanie. Zajęcia są prowadzone m.in. w Ciuciubabce, Zatoce Sztuki, Czuprynkach we Wrzeszczu czy Edu Cafe zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Jeśli chcecie, żeby wasz maluch zaczął naukę angielskiego jeszcze zanim pójdzie do przedszkola, możecie zapisać się np. na zajęcia prowadzone metodą Helen Doron w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Warto pójść na lekcję pokazową i sprawdzić, jak wyglądają takie zajęcia z maluszkami. Zapisy trwają cały rok i można próbować dostać się do grupy, ale prowadzący podkreślają, że lepiej zacząć razem ze wszystkimi we wrześniu. Koszt zajęć to ok. 160 zł miesięcznie.

Z kolei ci z was, którzy lubią spędzać czas z maluchem na sportowo, mogą się zapisać do szkoły pływania dla maluszków, które odbywają się na wielu trójmiejskich basenach. Listę szkółek znajdziecie w naszym katalogu. Inną opcją są zajęcia z piłką nożną, które w Trójmieście prowadzi m.in. Socatots. Jeśli myślicie, że na te drugie możecie się wybrać dopiero, kiedy maluch chodzi, to możecie się zdziwić. Funkcjonują tam grupy nawet dla niemowlaków, pomagające dzieciom w czworakowaniu. Starsze dzieci, ale nawet te przed trzecim rokiem życia, będą miały już zajęcia, podczas których będą rozwijać umiejętności gry w piłkę nożną. Koszt miesięcznych zajęć to ok. 140 zł.

Wszystkie zajęcia dla dzieci znajdziecie w naszym katalogu zajęć dodatkowych.
Czy chodzisz na zajęcia z dzieckiem w wieku 0-3 lata?
13%

tak, ale tylko na bezpłatne

19%

tak, raz na płatne, raz na bezpłatne

19%

tak, ale tylko na płatne

49%

nie czuję takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 207

Opinie (31) 1 zablokowana

 • skorzystam, mam 500 plus:)!

  • 10 13

 • Chyba tytul powinien brzmiec (1)

  Jak wyciagnac kase od nowobogackich mamusiek

  • 37 18

  • Żadne

   Małe dziecko potrzebuje opieki mamy/taty czy nawet dziadków. I samemu można zorganizować sobie kreatywnie czas, w domu czy w ogrodzie jak ktoś ma. Z takimi maluchami to żaden problem...

   • 19 4

 • Żadne

  I nie używajmy słów typu "inwestycja" w kontekście dzieci. Pozwółmy dzieciom być dziećmi.

  • 37 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.