Karta rowerowa to nie przeżytek. PORD egzaminuje dzieci

6 sierpnia 2020, 10:30
Joanna Skutkiewicz

Karta rowerowa to dokument uprawniający dziecko w wieku od 10 lat do samodzielnego poruszania się rowerem w ruchu drogowym. Zwykle egzamin na kartę rowerową uczniowie szkoły podstawowej zdają u siebie w szkole, jednak w tym roku, przez pandemię koronawirusa, proces ten został znacznie utrudniony lub nawet uniemożliwiony. Z tego względu PORD wyszedł z inicjatywą podpisania porozumień z dyrektorami szkół podstawowych, na podstawie których zorganizował dwudniowy kurs z egzaminem na kartę rowerową, żeby młodzi adepci jazdy rowerem mogli cieszyć się rodzinnymi wycieczkami rowerowymi w czasie wakacji.Nie każdy wie, że dziecko poniżej 10 roku życia jest traktowane jako pieszy nawet wtedy, gdy jedzie rowerem. Oznacza to, że nie ma prawa wjeżdżać na drogę dla rowerów, może za to - w przeciwieństwie do dorosłych rowerzystów - przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Osoba dorosła nadzorująca takie dziecko może razem ze swoim podopiecznym jechać po chodniku. To jeden z niewielu wyjątków, które zezwalają nam na jazdę drogą dla pieszych.

Uczniowie szkół podstawowych zwykle uzyskują uprawnienia do samodzielnego poruszania się rowerem w ruchu drogowym za pośrednictwem swojej szkoły. Nauczyciele uczą teorii i egzaminują z niej, a doświadczeni pracownicy wydziału szkoleń PORD przeprowadzają część praktyczną.

Jak nauczyć nastolatka jazdy rowerem?Pandemia zmieniła planyW 2019 roku PORD przeprowadził egzaminy dla około 300 dzieci. Tak zapewne byłoby również w tym roku, gdyby nie pandemia, która zmieniła plany. Przeniesienie nauczania do trybu zdalnego odsunęły naukę do karty rowerowej, a sesje egzaminacyjne zostały odwołane.

Temat powrócił w czasie wakacji. Zaczęły pojawiać się telefony od rodziców, którzy chcieliby wykorzystać ten czas na rodzinne wycieczki rowerowe. W związku z tym pojawił się pomysł porozumienia dyrektorów szkół z PORD-u, by zorganizować wakacyjny, dwudniowy kurs zakończony egzaminem. Młodzież uczył i egzaminował Kierownik Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej, Krzysztof Chmielewski. Udział w kursie oraz podejście do egzaminu było bezpłatne, warunkiem było zgłoszenie dziecka przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza.

Uważaj, proszę. Rowerowe billboardy na ulicach TrójmiastaTeoria i praktykaEgzamin składał się z części teoretycznej i praktycznej. By zostać dopuszczonym do egzaminu praktycznego, należało uzyskać pozytywny wynik z teorii, otrzymując co najmniej 20 punktów na 25 możliwych.

- Dzieci były świetnie przygotowane do egzaminu - mówi Krzysztof Chmielewski, doświadczony szkoleniowiec. - Jest ogromna szansa, że jeśli wyjadą w ruch drogowy, to świetnie sobie w nim poradzą. Dziecko posiadające kartę rowerową zna przepisy, wie, w jaki sposób się poruszać, i wie, jakie są reguły obowiązujące w ruchu drogowym - dodaje.
Jak zapewnia egzaminujący, w kolejnych latach PORD dalej będzie działał na rzecz edukacji najmłodszych w zakresie bezpiecznej jazdy rowerem.

- Właściwie od zawsze prowadzimy działalność mającą na celu propagowanie bezpieczeństwa, w której skład wchodzi m.in. współpraca ze szkołami odnośnie do zdobywania karty rowerowej - mówi Krzysztof Chmielewski. - Nie policzę, z iloma już dziećmi miałem przyjemność się w tym kontekście spotkać, wielu z nich to już dorośli ludzie. Będziemy oczywiście tę działalność kontynuować. W jakiej formie - nie jestem w stanie tego przewidzieć, bo zależy to w dużej mierze od kwestii związanych z pandemią. Na pewno jednak, jak co roku, będziemy prężnie działać - zapewnia.
Czy twoje dziecko posiada kartę rowerową?
35%

tak

65%

nie

zakończona

łącznie głosów: 240