Kicia Kocia będzie miała swój serial telewizyjny

15 kwietnia 2020, 7:00
Julia Rzepecka
"Kicia Kocia poznaje strażaka":

"Kicia Kocia", bohaterka książek dla dzieci, ożyje na ekranie. Powstający serial dla najmłodszych na podstawie książek stworzonych przez gdańską autorkę, otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ma składać się z 26 odcinków.Wszystkie wydarzenia online


"Kicia Kocia" to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych przez związaną z Trójmiastem Anitę Głowińską. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach: Packu, Adelce i Julianku. Wspólnie z Kicią Kocią dzieci odkrywają świat i uczą się funkcjonowania na co dzień.

- Pragnę, by Kicia Kocia była przewodniczką, przyjaciółką, kimś, z kim maluchy mogłyby się identyfikować - mówi autorka bajki. - Tworzę z myślą o tym, by Kicia Kocia pomagała dzieciom w odkrywaniu świata. Ale nie tylko. Staram się również, by seria pomagała rodzicom w rozumieniu i wychowaniu swoich maluchów.
Zobacz też: Anita Głowińska: "Kocham to, co robię". Wywiad z autorką "Kici Koci"

"Energiczna osóbka"Teraz bohaterka będzie przeżywać swoje przygody w serialu. Na jego potrzeby trzeba było stworzyć charakter poruszania się, mówienia i zachowywania Kici Koci.

- Przyznam, że początkowo byłam pełna obaw. Kicia Kocia to przecież moje dziecko. Nie wiedziałam, czy wizja reżyserki (Marty Stróżyckiej) będzie mi odpowiadać. Jednak już po pierwszym spotkaniu przekonałam się, że będzie dobrze. Marta łączy w sobie wrażliwość ze zdecydowaniem. Świetnie rozumie dzieci i dokładnie wie, czego chce. Jednocześnie nie zamyka się na argumenty, potrafi słuchać i zmienić zdanie. Nasze rozmowy były zawsze konstruktywne. Bardzo jestem jej za to wdzięczna.

Twórcy wspólnie uzgodnili formę i styl animacji.

- - Zależało mi, aby w warstwie graficznej Kicia Kocia nie odbiegała od ilustracji w książkach. Szczęśliwie zespół doskonale to rozumiał. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że dzieci pokochały Kicię Kocię taką, jaką jest, i że zmiany mogłyby być odebrane jak zdrada. Omawialiśmy każdy szczegół. Dzięki temu mam poczucie, że zarówno Kicia Kocia jak i pozostałe postaci są naprawdę dopracowane. Jednak jeśli chodzi o animację - nie miałam jasnego obrazu, jak Kicia Kocia powinna się poruszać. Wiedziałam jedynie, że jej gesty nie powinny być nadmiernie taneczne, podobne do tych, które pamiętam z dawnych bajek rosyjskich. Całe szczęście nie musiałam się tym martwić. Kiedy zobaczyłam pierwsze próby, nie miałam wątpliwości, że tak właśnie powinna się poruszać moja kotka. Animacja doskonale oddała jej charakter - poczucie humoru i energię - mówi autorka.
Serial opowiadający przygody kotki zostanie zrealizowany przez studio EGoFILM z Warszawy. Trwają prace przygotowawcze do produkcji.

Czytaj też: słynne pisarki z Trójmiasta

Za scenariusz odpowiada Anita Głowińska, a także Maciej Kur. Reżyseruje Marta Stróżycka. Muzykę do trailera skomponował Michał Jacaszek, trójmiejski kompozytor, a do całego odcinka - Damian Czajka.

Prace od 2016 rokuPomysł na stworzenie serii powstał już kilka lat temu.

- Śledzę z zainteresowaniem rynek książek dla dzieci - mówi Ewelina Gordziejuk, producentka ze studia animacji EGoFILM. - "Kicia Kocia" była wtedy bardzo popularna wśród dzieci moich znajomych i to zwróciło moją uwagę. Książka wydała mi się świetnym pomysłem na serial dla maluszków. Już w 2016 roku zaczęłam pierwsze rozmowy z Anitą, autorką książek. Długo dobierałam ekipę, która obecnie tworzy development serialu. Animatorzy to młodzi, kreatywni twórcy.
Zakończono już etap developmentu, czyli przygotowań do produkcji. To czas, kiedy powstaje koncepcja serialu, opracowanie plastyczne i założenia serii.

- W tym czasie zrobiliśmy też pierwszy pilotażowy odcinek. Teraz w czasie epidemii uznałam, że go już opublikujemy. Wszystkim nam jest trudno - i dzieciom, które nie do końca rozumieją całą sytuację i rodzicom, więc pomyślałam, że może publikując trochę im pomogę. Mamy też hasło: "Zostań w domu z Kicią Kocią". Przy okazji dostaliśmy też wiele informacji zwrotnych od widzów. Okazało się, że odcinek bardzo się spodobał. Dzieci już pytają o kolejne odcinki - cieszy się producentka.
Czytaj też: Kicia Kocia zostanie patronką gdańskiego przedszkola

6 milionówSerial "Kicia Kocia" otrzymał dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację projektu. Cały budżet został określony na prawie 6 milionów złotych, z czego PISF dofinansuje ponad 2 miliony.

- Powstanie 26 odcinków serialu - zapowiada Ewelina Gordziejuk. - Dotacja od Instytutu może wydawać się ogromna, ale to jednak tylko część założonego budżetu, dlatego nadal poszukujemy koproducentów i funduszy. Ale produkcja może już ruszać.
Czy pamiętasz bohaterów animacji ze swojego dzieciństwa?
68%

tak, ich przygody zapadły mi głęboko w pamięć

27%

raczej tak, przypominam sobie główne postaci

2%

raczej nie, nie przywiązywałe(a)m uwagi do bajek

3%

nie, nic już z tego nie pamiętam

zakończona

łącznie głosów: 198