Kiedy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty?

10 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Lubańska
Na pierwszą wizytę do stomatologa powinniśmy się wybrać, zanim dziecko skończy rok, na etapie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych. Więcej zdjęć (3)

Na pierwszą wizytę do stomatologa powinniśmy się wybrać, zanim dziecko skończy rok, na etapie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych.

fot. 123rf.com / zlikovec

Na pierwszą wizytę do stomatologa powinniśmy się wybrać, zanim dziecko skończy rok, na etapie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych.

fot. 123rf.com / zlikovec

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy powinni wybrać się z dzieckiem po raz pierwszy do stomatologa. Czasem jednak zastanawiają się nad tym zbyt późno, gdy u malucha pojawia się już próchnica lub zaczyna dokuczać ból zęba. Specjaliści uważają, że taka wizyta powinna odbyć się zdecydowanie wcześniej.Stomatolodzy dziecięcy w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Z dzieckiem powinniśmy odwiedzić stomatologa, zanim pojawią się u niego problemy z zębami. Dobrze od początku przyzwyczajać malucha do regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

- Pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce w okresie wyrzynania pierwszych zębów mlecznych, czyli między 6 a 12 miesiącem życia. Kształtowanie postawy dziecka, jak i zwiększanie świadomości prozdrowotnej rodziców powinno odbywać się już od najmłodszych lat - twierdzi lek. dent. Paulina Parys, Stomatologia Dziecięca i Rodzinna Wiewiór K.
Zespół gabinetu stomatologicznego Ecodentica dodaje:

- Istotne jest, aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się, zanim pojawią się pilne wskazania do interwencji, jak np. ból, obrzęk czy uraz. Choroba próchnicowa dopiero w bardzo zaawansowanym stadium ma brązowy kolor i widoczny ubytek tkanek potocznie nazywany "dziurą". Dzięki regularnym wizytom można zapobiegać próchnicy oraz leczyć ją wystarczająco wcześnie, aby uniknąć powikłań. Na wizytę zgłaszamy się zawsze, gdy cokolwiek niepokoi rodzica. Zęby mleczne nie powinny się psuć. Zaawansowana próchnica zębów mlecznych oraz stałych może powodować groźne dla dziecka powikłania, a w okresie uzębienia mieszanego, czyli obecności w jamie ustnej zębów zarówno stałych, jak i mlecznych, zaatakowane próchnicą "mleczaki" zarażają stałe.

Wizyta adaptacyjnaPierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym może być dla naszej pociechy bardzo stresującym przeżyciem. Tym bardziej jeśli od razu trafi na fotel dentystyczny i borowanie. To idealny przepis na to, jak zniechęcić dziecko do stomatologa. Jednak nie musi tak być, gabinet dentystyczny może kojarzyć się maluchowi dobrze. Poznanie sprzętu dentystycznego, takiego jak: fotel, dmuchawka, ślinociąg czy lusterko stomatologiczne, może być fajną atrakcją.

- Pierwsza wizyta u stomatologa jest dużym wydarzeniem zarówno dla małego pacjenta, jak i rodzica. Powinna mieć charakter adaptacyjny, tak aby wytworzyć pozytywne nastawienie dziecka do zabiegów stomatologicznych. Na pierwszej wizycie maluch zapoznaje się ze sprzętem stomatologicznym i tym, jak funkcjonuje gabinet. Jest przeprowadzany jedynie przegląd jamy ustnej i w razie potrzeby są wykonywane proste zabiegi profilaktyczne, takie jak fluoryzacja - mówi Paulina Parys.
Czytaj też: Chorowite dziecko - kiedy powinniśmy pogłębić diagnostykę?

Nauka mycia zębów może być świetną zabawą. Więcej zdjęć (3)

Nauka mycia zębów może być świetną zabawą.

fot. 123rf.com / kzenon

Nauka mycia zębów może być świetną zabawą.

fot. 123rf.com / kzenon

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

- Dziecko powinno być wyspane, po lekkim śniadaniu. Lepiej zgłosić się na wizytę w godzinach porannych i przedpołudniowych. Można wcześniej zachęcać malucha do szerokiego otwierania ust i pokazywania zębów, mówiąc przykładowo: "otwórz buzię szeroko, jak krokodyl". Jeśli z zębami dziecka nie dzieje się nic, co wymaga natychmiastowej interwencji, a konieczne jest leczenie, lekarz dentysta przedstawia plan leczenia rodzicom lub opiekunom. Czasami jednak podczas pierwszej wizyty trzeba wdrożyć terapię, dlatego tak istotne jest unikanie pewnych negatywnie nacechowanych zwrotów oraz obietnic, których może nie będziemy mogli dotrzymać, np.: "Pan doktor nic nie będzie robił" - samo badanie zębów lusterkiem jest ingerencją, zatem lepiej użyć sformułowania: "Pan doktor policzy ząbki i podmucha wiaterkiem". Innymi zwrotami, których należy unikać, są: "Nie będzie bolało" oraz "Nie bój się" - jest to sugerowanie dziecku, że jest się czego bać i że może odczuwać ból - informują specjaliści z gabinetu Ecodentica.

Szukasz gabinetu dentystycznego w Trójmieście - zobacz oferty prywatnie i na NFZ


Jak dbać o zęby mleczne?Warto przyjść z maluchem do stomatologa, zanim wyrośnie większość zębów mlecznych, także dlatego, żeby móc od samego początku kompleksowo dbać o "mleczaki" dziecka. Specjalista poinstruuje w kwestii nawyków żywieniowych, a także pokaże, jak prawidłowo myć ząbki malucha.

- Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek i past do zębów. W zależności od upodobań dziecka można stosować szczoteczki manualne, jak i elektryczne z odpowiednio dopasowaną wielkością główki. Pamiętajmy, że dzieciom nawet do ósmego roku życia w myciu zębów pomagają rodzice - przypomina Paulina Parys.
Zespół gabinetu Ecodentica zachęca do zapoznania się z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej sporządzonymi przez ekspertów w dziedzinie stomatologii dziecięcej z zakresu profilaktyki i zapobiegania próchnicy oraz żywienia i informuje:

- Częste popijanie słodkich napojów, jak herbata słodzona cukrem lub miodem, soki, smakowa woda oraz napoje gazowane powodują stałą podaż cukrów w jamie ustnej i niskie pH. Noc jest czasem, w którym wydzielanie śliny zmniejsza się, zatem istotne jest, aby ograniczyć nocne karmienie i podjadanie przed snem. Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. Na nich lekarz decyduje, czy i jaka profesjonalna profilaktyka fluorkowa powinna być wdrożona, uczy odpowiedniej techniki szczotkowania i sprawdza, czy są potrzeby lecznicze.
Czytaj też: Słodycze w diecie? Podpowiadamy, jak przygotować zdrowe desery

Przygotowując dziecko do wizyty u stomatologa, lepiej unikać sformułowań, które mogą mu sugerować, że będzie odczuwać ból, jak np.: "Nie bój się" "czy "Nic nie będzie bolało". Więcej zdjęć (3)

Przygotowując dziecko do wizyty u stomatologa, lepiej unikać sformułowań, które mogą mu sugerować, że będzie odczuwać ból, jak np.: "Nie bój się" "czy "Nic nie będzie bolało".

fot. 123rf.com / Dmitry Naumov

Przygotowując dziecko do wizyty u stomatologa, lepiej unikać sformułowań, które mogą mu sugerować, że będzie odczuwać ból, jak np.: "Nie bój się" "czy "Nic nie będzie bolało".

fot. 123rf.com / Dmitry Naumov

Pasta z fluoremFluor tworzy na zębach barierę, która uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych kwasów, hamuje rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania próchnicy oraz utrudnia przywieranie osadu i tworzenie się kamienia nazębnego.

- Zęby myjemy pastą z fluorem już od pierwszego ząbka. Zawartość fluoru w paście jest uzależniona od wieku dziecka. Do trzeciego roku życia stosujemy niewielką ilość pasty odpowiadającą wielkości ziarna ryżu zawierającą 1000 ppm fluoru. Od trzeciego do szóstego roku życia stosujemy tę samą pastę, przy czym nakładamy jej odrobinę więcej, tak aby ilość pasty odpowiadała wielkości ziarna grochu. Powyżej szóstego roku życia stosujemy pasty do zębów o zawartości 1450 ppm fluoru i nakładamy jej około 1-2 cm - wskazuje Paulina Parys.
Właściwa higiena jamy ustnej, odpowiednia dieta, regularne szczotkowanie oraz wizyty kontrolne u stomatologa z pewnością sprawią, że zęby naszych pociech pozostaną zdrowe.
W jakim wieku było twoje dziecko, gdy udałe(a)ś się z nim po raz pierwszy do stomatologa?
9%

poniżej pierwszego roku życia

18%

pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia

25%

pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia

24%

pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia

24%

powyżej pięciu lat

zakończona

łącznie głosów: 186

Opinie wybrane


wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.