stat

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola? Niedługo rusza trójmiejska rekrutacja

12 lutego 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

W tym roku zdecydowanie wcześniej niż w ubiegłym w trójmiejskich przedszkolach zaczyna się gorący okres - rekrutacja maluchów na rok 2018/2019. I chociaż wciąż słyszymy o kolejnych otwieranych placówkach dla najmłodszych, to wielu rodziców mimo wszystko martwi się, czy ich dziecko dostanie się do wybranego przedszkola. W Gdańsku wnioski można składać od 12 marca, w Sopocie niemal dwa tygodnie wcześniej, bo już od 1 marca, z kolei w Gdyni od 26 marca.Od 1 września 2017 r. to właśnie gminy mają obowiązek zapewnienia trzylatkom miejsca w przedszkolach. Wcześniej ten obowiązek dotyczył dzieci sześcio-, pięcio- i czteroletnich.

Samorządy nie ukrywają, że liczą na to, iż tegoroczna rekrutacja będzie zdecydowanie spokojniejsza. W ubiegłym roku ustawowy obowiązek zapewnienia miejsca wszystkim chętnym maluchom od 3 do 6 roku życia okazał się wyzwaniem. Szczególnie dla Gdańska, gdzie mimo dwóch naborów wielu rodziców wciąż nie było usatysfakcjonowanych z rozwiązania.

Najwcześniej w SopocieRodzice najmłodszych mieszkańców Sopotu o miejsce w przedszkolu mogą zacząć ubiegać się już 1 marca. Wnioski o przyjęcie dziecka do wybranego przedszkola będzie można składać w terminie do 31 marca. Z kolei ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 20 kwietnia br. o godz. 12.

- Rodzice dzieci przyjętych do danego przedszkola w poprzednim roku szkolnym składają na kolejny rok deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego. Formularz zgłoszeniowy będzie można uzyskać ze stron internetowych przedszkoli. Podobnie jak w poprzednim roku oferujemy na rok szkolny 2018/19 ok. 750 miejsc, co umożliwi wszystkim chętnym rodzicom z Sopotu zapisanie dzieci w wieku 3-6 lat do przedszkola - informuje Anna Dyksińska z biura prasowego Miasta Sopotu.

Więcej miejsc w gdańskich przedszkolachW Gdańsku rekrutacja do przedszkoli rusza 12 marca. Na najmłodszych mieszkańców czeka ponad 6,5 tys. miejsc w 62 przedszkolach publicznych samorządowych, w tym czterech specjalnych oraz przeszło 2,6 tys. miejsc w 26 przedszkolach publicznych niesamorządowych i 2 publicznych punktach przedszkolnych niesamorządowych.

- Na przedszkolaków z Gdańska będzie czekało więcej miejsc niż przed rokiem. Wynika to m.in. z faktu, że będą otwierane nowe placówki: przedszkole przy ul. Kolorowej oraz przedszkole przy ul. Jabłoniowej, już to pozwoli na zwiększenie oferty przedszkolnej o 400 miejsc. Dodatkowo należy pamiętać o miejscach w zerówkach szkolnych, które także stanowią ofertę dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci, które chodzą do zerówki w szkole mają zapewnioną dokładnie taką samą opiekę, jak te, które chodzą do zerówki w przedszkolu - mówi Grzegorz Szczuka z Wydziału Rozwoju Społecznego UMG.
Podczas ostatniej rekrutacji w szkolnych zerówkach pozostało sporo wolnych miejsc. Obecnie do oddziałów przedszkolnych (zerówek) przy publicznych szkołach podstawowych uczęszcza 2 155 uczniów, a w rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 było oferowanych około 2400 miejsc.

- Pewne jest też, że nie zmienią się kryteria naboru. Nadal - jak wynika z ustawy - pierwszeństwo będą miały dzieci z rodzin, gdzie występuje: wielodzietność, niepełnosprawność (dziecka, rodzeństwa czy rodziców) samotne rodzicielstwo czy przebywanie dziecka w pieczy zastępczej - wyjaśnia Szczuka.

Zapisy w Gdyni na wiosnęRekrutacja na rok 2018/2019 do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Gdyni rozpocznie się 26 marca 2018 roku.

- Rodzice czas na złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym mają czas od 26 marca 2018 r. do 9 kwietnia 2018 r. do godz. 16 w pierwszej turze i podczas drugiego terminu od 1 czerwca 2018 r. do 8 czerwca 2018 r. do godz. 16 - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Wyniki pierwszego terminu rekrutacji rodzice poznają 23 kwietnia 2018 r. o godz. 15.
Co ma dla ciebie największe znaczenie przy wyborze przedszkola dla dziecka?
54%

dobra lokalizacja i długi czas pracy

15%

poziom edukacji i opieki

2%

szeroki zakres zajęć dodatkowych

22%

wykwalifikowana kadra i dobre opinie

3%

liczebność dzieci w grupach

4%

cena

łącznie głosów: 496