Kilka pomysłów, jak spędzić święto babci i dziadka

20 stycznia 2020, 11:00
Magdalena Raczek

Wielkimi krokami zbliżają się Dzień Babci i Dzień Dziadka, które co roku obchodzimy w drugiej połowie stycznia. Święto poświęcone wszystkim babciom przypada zawsze 21 stycznia, w tym roku jest to wtorek. Dzień Dziadka świętujemy z kolei dzień później, czyli 22 stycznia, który tego roku wypada w środę. Już dziś zatem warto pomyśleć, jak spędzić te dni razem z naszymi seniorami.Co roku zastanawiacie się, jak obdarować swoich dziadków albo jaką niespodziankę przygotować własnym rodzicom razem z ich wnukami? Młodszym dzieciom zawsze łatwiej wyjść z tej opresji, bo własnoręcznie przygotowana laurka albo przedstawienie w przedszkolu "załatwią" sprawę. A co w przypadku starszaków? Gdzie szukać prezentów i co najlepiej podarować kochanym dziadkom?

W naszym zagonionym świecie, w którym każdy ma napięty grafik, wypełniony codziennymi zajęciami i obowiązkami, nie ma nic cenniejszego niż czas. Dlatego to właśnie poświęcony dziadkom czas i uwaga będą najbardziej udanymi podarunkami, jakie sprawicie babci i dziadkowi. Spróbujcie znaleźć chociaż chwilę, aby odwiedzić dziadków w dniu ich święta, zaprosić ich do siebie albo zaproponować wspólne spędzenie dnia. Na pewno zostanie to przez nich przyjęte z większą radością niż niejeden drogi prezent.

Wspólna aktywnośćJeśli wasi seniorzy należą do aktywnych, to na pewno dadzą się namówić na długi zimowy spacer do któregoś z naszych trójmiejskich parków (np. do parku Oliwskiego, gdzie wciąż można podziwiać piękne Iluminacje, nad morze albo na wycieczkę do lasu lub za miasto czy też na wspólne wyjście na basen. To ostatnie warto polecić starszym osobom, które mają np. problemy z kręgosłupem, bo pływanie odciąża kości i wzmacnia mięśnie. Jeśli więc zależy wam na zdrowiu waszych dziadków, zadbajcie o ich ruch.

Parki i skwery w Trójmieście


Coraz popularniejsze i lubiane przez seniorów są także spacery z kijkami nordic walking - może zatem namówicie babcię i dziadka na taki rodzaj aktywności? Jest to forma rekreacji, angażująca aż 90 proc. mięśni, i sprawdzi się w przypadku nawet mniej wysportowanych osób. Jeżeli nie macie pomysłu na prezent, a chcecie jednak obdarować czymś dziadków, to warto pomyśleć o takich kijkach.

Wyjście razem do kawiarniOczywiście nie każdy senior jest w dobrej formie i ma kondycję na długie spacery, jednak nawet zapraszając babcię na jej ulubioną szarlotkę i kawę do jakiejś przytulnej kawiarni, można przejść się choć chwilę po mieście. Nawet mała porcja ruchu na powietrzu przyda się każdej starszej osobie, dlatego warto ją namówić na wyjście z domu.

Kawiarnie i herbaciarnie w Trójmieście


Koniecznie wybierzcie kawiarnię lub herbaciarnię, którą dziadkowie lubią, albo taką, w której jeszcze nie byli, ale jesteście pewni, że im się spodoba. Uwzględnijcie ich preferencje, bo nie wszędzie starsze osoby będą się czuły komfortowo, np. tam, gdzie panuje duży gwar i puszczana jest głośna muzyka może nie być im zbyt przyjemnie. Godne polecenia są kawiarnie literackie i artystyczne, zwłaszcza jeśli wasi seniorzy lubią literaturę, kino i kulturę.

Dobrze to rozegrajcieNie zawsze wyjście z domu w przypadku seniorów jest możliwe, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, byście świętowali z nimi w domu. Zabierzcie w odwiedziny ciekawe planszówki, karty albo inne gry, a także coś pysznego do jedzenia - może sami z dziećmi zrobicie ciasteczka albo upieczecie ciasto na tę okazję? Na pewno każdy rodzaj własnoręcznie przygotowanej potrawy ucieszy tak babcię, jak i dziadka.

A może pokażecie dziadkom, jak się gra na konsoli lub tablecie? Czemu nie, jeśli tylko sprawi to im i wam radość. Wspólne gry i zabawy to nie tylko miło spędzony czas razem, rozrywka, ale i dobra okazja do rozmowy i zbliżenia się do siebie.

Spędźcie czas kulturalnieJeżeli z kolei dziadkowie spędzają czas w domu, bo nie wiedzą, gdzie się wybrać, nie mają pomysłu albo brakuje im towarzystwa, to ich święto jest dobrą okazją do tego, by zabrać ich w jakieś ciekawe miejsce. Zaproponujcie im seans w kinie, spektakl w teatrze lub operze, koncert w filharmonii lub wystawę w galerii czy muzeum. W Trójmieście dzieje się mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych, które z pewnością spodobają się waszym dziadkom.

Gdyby brakowało wam pomysłu, zabierzcie dziadków do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie w niedzielę, 19 stycznia 2020 r., w godz. 13-15 całe rodziny mogą świętować Dzień Babci i Dziadka. Zaplanowano zabawę w teatr, wspólne opowiadanie historii, projektowanie ubrań przy użyciu gazet, rolek, kartonów i farb, recyklingowy pokaz mody, sesję zdjęciową w strojach z czasów dzieciństwa babć i dziadków, dawne gry podwórkowe i wiele innych atrakcji.

Zjedzcie razem coś pysznegoMożecie również zaprosić dziadków na uroczysty obiad do restauracji albo sami zorganizować rodzinny obiad, na którym podacie jakieś wyjątkowe dania. Warto przy tej okazji pokazać seniorom jakieś inne potrawy, których jeszcze nie kosztowali, albo zabrać ich do nietypowej restauracji, jeśli zwykle jadają w barze mlecznym lub osiedlowej pizzerii. Wybór restauracji w Trójmieście jest ogromny: knajpy meksykańskie, japońskie, włoskie, francuskie, tajskie i wiele innych.

Gdybyście z kolei chcieli połączyć obiad z zabawą, to warto wybrać się na Rodzinne niedziele - Dzień Babci i Dziadka w Szafarni 10, gdzie w niedzielę, 19 stycznia, w godz. 13-18 animatorzy zaproszą wasze pociechy do świętowania. W programie: rybki z makaronu, malowanie balonami oceanu, dekorowanie minipiniaty, laurki dla babci i dziadka, serca z masy solnej i inne zabawy.

Pomysłów jest wiele. Najważniejsze jednak, by pamiętać o dziadkach nie tylko w dniu ich święta, ale i na co dzień.