stat

Kilkanaście tysięcy wniosków o szkolną wyprawkę

10 lipca 2018, 10:00
Wioleta Stolarska

Prawie 14 tys. wniosków wpłynęło już do trójmiejskich urzędów ws. dofinansowania szkolnej wyprawki. Jak przyznają urzędnicy, program "Dobry Start" cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną, co zdecydowanie usprawnia całą procedurę. Pierwsze wnioski wpływają też w związku z kontynuacją programu "Rodzina 500+".1 lipca zadebiutował program "Dobry Start", w ramach którego rodzicom przysługuje 300 złotych na dziecko w wieku szkolnym [uczące się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, do ukończenia przez nie 20 roku życia - jeśli po 18 roku życia kontynuują naukę w szkole; osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności będą mogły otrzymać wsparcie do 24 roku życia - red.]. Co ważne, świadczenie przysługuje bez względu na osiągane dochody.

Czytaj też: Już niedługo możesz złożyć wnioski 300 i 500+. Będzie oblężenie w urzędach?

Od 1 do 9 lipca do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło 11 865 wniosków elektronicznych. Wśród złożonych wniosków najwięcej, bo aż 8 986, to wnioski o świadczenie "Dobry start".

- Wnioski online spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców Gdańska, którzy docenili wygodę i oszczędność czasu, jaką niesie za sobą ta forma składania wniosków. Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, największym powodzeniem cieszy się możliwość złożenia wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej - wnioski te stanowią ok. 92 proc. wszystkich wniosków internetowych - przyznaje Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Drugim pod względem popularności świadczeniem jest świadczenie wychowawcze. W ciągu pierwszych dni lipca wniosek o tzw. 500+ złożyło 2827 osób. Pozostałe to pojedyncze wnioski o inne świadczenia.

Rozpatrując wnioski urzędnicy spotkali się z dwoma powtarzającymi się błędami.

- Pierwszym z nich są nieaktualne adresy e-mail we wnioskach składanych przez bankowość elektroniczną. Część osób zakładała konta bankowe wiele lat temu, a podczas rejestracji podawała adres mailowy aktualny na tamten czas. Z upływem lat osoby te zmieniały swoje adresy, ale zapominały o ich aktualizacji w systemie bankowości elektronicznej. Podanie poprawnego adresu e-mail jest szczególnie istotne w przypadku wniosków o świadczenie "Dobry start", ponieważ osoby, którym przyznano świadczenie nie otrzymają decyzji administracyjnej. Wnioskodawca otrzyma wyłącznie informację o przyznaniu świadczenia przesłaną na wskazany we wniosku adres e-mail. Drugim, stosunkowo często pojawiającym się błędem, jest wpisywanie przez wnioskodawców adresu zamieszkania w miejscu przeznaczonym na wpisanie adresu szkoły. W związku z powyższym prosimy o uważne wypełnianie formularza wniosku oraz weryfikowanie danych, automatycznie uzupełnianych przez platformę bankową - podkreśla Kulewicz.
Pracownicy Centrum pracują nad szybkim załatwieniem spraw. Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wniosków o świadczenie "Dobry start" złożonych w lipcu i sierpniu, ich rozpatrzenie i wypłata świadczeń powinny nastąpić do końca września. Do tej pory udało się zweryfikować 35 proc. spraw.

- Aktualnie przygotowujemy się do pierwszych wypłat, które rozpoczną się 16 lipca - dodaje Kulewicz.
Szacuje się, że każdego roku ze świadczenia "Dobry start" skorzysta około 54 tys. gdańskich dzieci.

Czytaj też: Skąd hejt na korzystających z 500 plus? 'Zawiść, niechęć, której nie potrafią wytłumaczyć'

Z kolei w Gdyni przyjęto 4361 wniosków o dofinansowanie z programu "Dobry start", a 1233 wnioski złożono ws. programu "Rodzina 500+".

- Wnioski o szkolną wyprawkę wpływają drogą elektroniczną, papierowe będą przyjmowane od 1 sierpnia. Pracownicy starają się wszystkie wnioski rozpatrywać na bieżąco, póki co się udaje, choć czasem oznacza to pracę w weekendy. Pieniądze na wypłaty świadczeń są oczywiście przygotowane. Z kolei wnioski 500+ będą wypłacane od 1 października 2018 r., bo obecne są przyznane do 30 września - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Sopot gotowy na wypłatę pierwszych świadczeń w ramach programu "Dobry Start"W pierwszym tygodniu składania wniosków w ramach nowej wyprawki szkolnej "Dobry start" mieszkańcy Sopotu złożyli drogą elektroniczną prawie 300 wniosków. Wszystkie zostały już zweryfikowane i rozpatrzone.

- Jesteśmy gotowi do wypłaty pierwszych świadczeń - mówi Andrzej Czekaj, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - Złożyliśmy już zapotrzebowanie na środki do Urzędu Wojewódzkiego i jak tylko dotrą do nas pieniądze, będziemy wypłać 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Pierwsze wypłaty przewidujemy już w tym tygodniu - zapewnia.
Sopoccy urzędnicy zachęcają do składania wniosków drogą elektroniczną, co znacznie przyspieszy wypłatę świadczenia.

- Obsługa wniosków składanych drogą elektroniczną przebiega bardzo sprawnie. Na bieżąco są weryfikowane i rozpatrywane, mamy więc możliwość, aby wypłacić środki już teraz - podkreśla Marlena Jasnoch, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego sopockiego MOPS-u. - Jeśli ktoś z rodziców ma problem z wypełnieniem wniosku drogą elektroniczną lub nie ma dostępu do internetu, zapraszamy do naszego działu przy al. Niepodległości 876, poniedziałek w godz. 12-17, wtorek - piątek w godz. 10-14. Do państwa dyspozycji jest komputer z dostępem do internetu a w przypadku wątpliwości i trudności z wypełnieniem wniosku, pracownik na miejscu pomoże w jego wypełnieniu - zachęca.
Ile wydajesz na podstawową wyprawkę szkolną swojego dziecka?
5%

do 150 zł

20%

do 300 zł

31%

do 450 zł

44%

do 600 zł

łącznie głosów: 340