Kinesiotaping. Jak działają kolorowe plastry?

25 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Pas neoprenowy dobry na odchudzanie. Jak działa i czy warto z niego korzystać?

Kolorowe plastry są często wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, choć zapewne niejednokrotnie widzieliśmy je na skórze piłkarzy czy lekkoatletów. Ich działanie polega głównie na złagodzeniu bólu, a także pomaga w zapobieganiu kontuzjom i skurczom oraz poprawia krążenie.Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną, która polega na oklejaniu wybranych części ciała elastycznymi plastrami w ściśle określony sposób. Stworzone są one z bawełny i kleju akrylowego, są wodoodporne i przepuszczają powietrze. Główne zastosowanie znajduje w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia, ale również wykorzystywana jest przy rehabilitacji i ortopedii.

- Plastry dynamiczne są często wykorzystywane w sportach drużynowych, ale również indywidualnych. Po naklejeniu taśmy na skórze unosi ją delikatnie i w ten sposób tworzy się przestrzeń między nią a mięśniami. Dzięki temu praca układu limfatycznego, a także wszelkie procesy zachodzące w naszej skórze działają poprawniej - mówi nam Paweł Balcerak, fizjoterapeuta z Gdańska.
Specjalne taśmy mają wiele zastosowań. Jednym z nich jest uśmierzanie bólu, na przykład będącego wynikiem kontuzji. Pomagają w przemieszczaniu się mięśni względem powięzi, a także stabilizują stawy. Plastry łagodzą również objawy przy ograniczeniu zakresu ruchu, wszelkie bóle kręgosłupa i reumatyczne. Są również wykorzystywane przez ludzi, którzy przeszli operację.

- Jednym z przykładów mogą być zbytnio napięte lub nadwyrężone mięśnie. Plastry mają na celu rozluźnienie ich poprzez odciążenie i przejęcie wszelkich funkcji. Mówiąc w skrócie - taśmy pracują za mięśnie. Dobrze sprawdzają się również w przypadku skurczów i znacznie poprawiają krążenie - dodaje specjalista.
Plastry dynamiczne mają długi okres użytkowania. Można je nosić nawet do pięciu dni. Efekt widoczny jest niemalże po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu. Forma terapii znajduje zastosowanie także wśród dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku.

- Na wariant takiego leczenia może zdecydować się każdy. Plastry w żaden sposób nie ograniczają życia codziennego. Można się z nimi swobodnie myć i wykonywać normalne zajęcia. Materiał wykonany jest w taki sposób, że nie powoduje żadnych uczuleń - kończy.
Czy stosowałaś(eś) kolorowe plastry?
43%

tak

43%

nie

14%

zastanawiam się nad tym

zakończona

łącznie głosów: 359