stat

Kinesiotaping. Jak działają kolorowe plastry?

25 sierpnia 2019, 13:00
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Łyżwy. Czym kierować się przy wyborze?

Kolorowe plastry są często wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, choć zapewne niejednokrotnie widzieliśmy je na skórze piłkarzy czy lekkoatletów. Ich działanie polega głównie na złagodzeniu bólu, a także pomaga w zapobieganiu kontuzjom i skurczom oraz poprawia krążenie.Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną, która polega na oklejaniu wybranych części ciała elastycznymi plastrami w ściśle określony sposób. Stworzone są one z bawełny i kleju akrylowego, są wodoodporne i przepuszczają powietrze. Główne zastosowanie znajduje w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia, ale również wykorzystywana jest przy rehabilitacji i ortopedii.

- Plastry dynamiczne są często wykorzystywane w sportach drużynowych, ale również indywidualnych. Po naklejeniu taśmy na skórze unosi ją delikatnie i w ten sposób tworzy się przestrzeń między nią a mięśniami. Dzięki temu praca układu limfatycznego, a także wszelkie procesy zachodzące w naszej skórze działają poprawniej - mówi nam Paweł Balcerak, fizjoterapeuta z Gdańska.
Specjalne taśmy mają wiele zastosowań. Jednym z nich jest uśmierzanie bólu, na przykład będącego wynikiem kontuzji. Pomagają w przemieszczaniu się mięśni względem powięzi, a także stabilizują stawy. Plastry łagodzą również objawy przy ograniczeniu zakresu ruchu, wszelkie bóle kręgosłupa i reumatyczne. Są również wykorzystywane przez ludzi, którzy przeszli operację.

- Jednym z przykładów mogą być zbytnio napięte lub nadwyrężone mięśnie. Plastry mają na celu rozluźnienie ich poprzez odciążenie i przejęcie wszelkich funkcji. Mówiąc w skrócie - taśmy pracują za mięśnie. Dobrze sprawdzają się również w przypadku skurczów i znacznie poprawiają krążenie - dodaje specjalista.
Plastry dynamiczne mają długi okres użytkowania. Można je nosić nawet do pięciu dni. Efekt widoczny jest niemalże po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu. Forma terapii znajduje zastosowanie także wśród dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku.

- Na wariant takiego leczenia może zdecydować się każdy. Plastry w żaden sposób nie ograniczają życia codziennego. Można się z nimi swobodnie myć i wykonywać normalne zajęcia. Materiał wykonany jest w taki sposób, że nie powoduje żadnych uczuleń - kończy.
Czy stosowałaś(eś) kolorowe plastry?
43%

tak

43%

nie

14%

zastanawiam się nad tym

zakończona

łącznie głosów: 359