Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołach

9 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska
Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły. Więcej zdjęć (2)

Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły.

fot. 123rf.com/undrey

Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły.

fot. 123rf.com/undrey

Znajomość języka obcego to dzisiaj konieczność, dlatego edukacja dwujęzyczna staje się coraz bardziej popularna. Dzieci już od przedszkola zaczynają naukę języka obcego, zwykle jednak na początku są to po prostu zajęcia dodatkowe. Z kolei naukę w klasie dwujęzycznej można zacząć już w szkole podstawowej, a kontynuować w szkole średniej. Bez wątpienia znajomość języka angielskiego już od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości.Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców.

Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły. A to decyzja, o której uczniowie myślą już coraz wcześniej.

Dwujęzyczność to nowy rozdział w polskiej edukacji. Według zasad przyjętych w obowiązującej reformie oświaty klasy dwujęzyczne w szkołach podstawowych (publicznych) można tworzyć od klasy VII (ze specjalnym pozwoleniem również klasy młodsze).

Warunkiem przyjęcia do klas dwujęzycznych jest uzyskanie promocji do klasy siódmej oraz uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych składającego się z części pisemnej oraz ustnej.

Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołachW Trójmieście publiczne szkoły podstawowe i licea oferują naukę w klasach dwujęzycznych.

W Gdańsku klasy dwujęzyczne prowadzone są od klas VII w: SP nr 3 w ZSO 7 i Szkole Podstawowej nr 45 im. Bohaterów Westerplatte - w języku angielskim.

- Jest to doskonała oferta dla uczniów po skończeniu szóstej klasy. Będą mieli możliwość nauki języka angielskiego przez sześć godzin tygodniowo w podziale na grupy oraz nauki dwujęzycznie historii i geografii, a dodatkowo przygotowywania się do państwowych egzaminów językowych. Nauka odbywać się będzie we współpracy z kadrą pedagogiczną VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku. Szkoła Podstawowa nr 3 jest szkołą publiczną, pracującą w systemie jednozmianowym, a nauka w niej jest nieodpłatna - zachęca SP nr 3.
Tu z uwagi na zamiany, które wymusiła epidemia koronawirusa, rekrutacja będzie prowadzona przez cały okres wakacji szkolnych. Z kolei w SP nr 45 od 23 lipca do 31 sierpnia będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca.

Szkoły językowe w Trójmieście


Dwujęzyczne klasy to coraz częściej standard w liceach, również w gdańskich szkołach jest w czym wybierać. Licea ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi to: II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego z językiem niemieckim (dodatkowo angielski, francuski, hiszpański, norweski, włoski), III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte z językiem angielskim (dodatkowo francuski, hiszpański, niemiecki) i klasa przygotowująca do Matury Międzynarodowej, V Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego z językiem angielskim (dodatkowo niemiecki i rosyjski), X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne z językiem angielskim (dodatkowo hiszpański i niemiecki), XV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy z językiem hiszpańskim (dodatkowo angielski i niemiecki), XX Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta z językiem angielskim (dodatkowo francuski, hiszpański i niemiecki).

Wybierając edukację w dwóch językach, można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne. Więcej zdjęć (2)

Wybierając edukację w dwóch językach, można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne.

fot. 123rf.com/Lamai Prasitsuwan

Wybierając edukację w dwóch językach, można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne.

fot. 123rf.com/Lamai Prasitsuwan

W Gdyni klasy dwujęzyczne prowadzone są od klas VII w kilku placówkach, to: Szkoła Podstawowa nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej - w języku francuskim, Szkoła Podstawowa nr 53, Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta - w języku angielskim.

Często w edukacji dwujęzycznej szkoły podstawowe korzystają ze współpracy z zaprzyjaźnionymi oddziałami liceów. W Gdyni to: II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza z językiem francuskim (dodatkowo angielski i niemiecki), III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni z międzynarodowymi oddziałami (przygotowanie do międzynarodowej matury IB), gdzie językiem wykładowym jest angielski (dodatkowo j. francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski), XIV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika z językiem angielskim (dodatkowo hiszpański i niemiecki).

Znajdź korepetytora w TrójmieścieLiceum o nauczaniu dwujęzycznym zakłada zwiększoną liczbę godzin nauki danego języka, ale też nauczanie w języku obcym takich przedmiotów, jak: matematyka, historia czy fizyka. Ponadto wybiera się dodatkowy język nowożytny, np. niemiecki lub francuski. Jest to doskonałe przygotowanie do matury w języku angielskim. Absolwent liceum jest przygotowany merytorycznie do kontynuowania studiów specjalistycznych za granicą, na prestiżowych uczelniach w wielu krajach.
Jak twoje dziecko uczy się języków obcych?
29%

w ramach podstawowej edukacji - w szkole, tak jak przewiduje to program nauczania

17%

chodzi na dodatkowe zajęcia do szkoły językowej

22%

ma prywatnego nauczyciela języka obcego

11%

w ramach podstawowej edukacji i w prywatnej szkole językowej

21%

uczęszcza do dwujęzycznej klasy/szkoły

zakończona

łącznie głosów: 275

Opinie (36) 2 zablokowane

 • Wiem, że to tzw. stock photo, ale... (5)

  Na pierwszym zdjęciu, które też pojawia się w miniaturce jest literówka. Trochę głupio reklamować szkoły z klasami dwujęzycznymi materiałami, które zawierają błędy.
  travelled - travelEd.

  • 18 5

  • travelled - też jest takie słowo (3)

   • 4 5

   • (2)

    Nie wiem skąd ten minus. Nikt nigdy nie słyszał o różnicach między angielskim amerykańskim (traveled), a angielskim brytyjskim (travelled)? Obie formy są poprawne. Zresztą jeśli na zdjęciu ktoś dostrzegł wspomniany wcześniej wyraz, to i powinien zobaczyć czego dotyczy ta inscenizowana lekcja- key spelling differences. pozdrawiam

    • 16 6

    • ej, ale tam nie chodzi o liczbę literek l,

     tylko o brak e w drugim wyrazie, przecież nawet wyróżnił E kapitalikiem :)

     • 20 0

    • może znasz angielski, ale z czytaniem u ciebie słabiutko

     chodzi o brakujące "E", nie o różnice w pisowni

     • 13 1

  • British English vs American English

   nie ma bledu. na zdjeciu wszystko jest super pokazane.

   • 0 8

 • (1)

  A potem na eksport do UK;) Brytol pokaże dziewczynie 3 funty i ajfona i serce polki zdobędzie natychmiastowo;)

  • 13 23

  • Wystarczyly 3 funty i pokazanie iPhone...

   żeby przebić twoją ofertę?

   • 1 0

 • nauka języka w szkole jest do kitu (1)

  najwięcej angielskiego nauczyłem się na prywatnych lekcjach, za to w szkole miałem angielski i niemiecki, z tego drugiego prawie nic nie pamiętam

  • 27 3

  • A ja w liceum za tzw. komuny

   nauczyłam się angielskiego, potem zagranicą podszlifowałam (nawet nie w kraju angielskojęzycznym) i posługuję się nim bardzo dobrze do dziś. Niepotrzebne są te szkoły językowe, dwujęzyczne itp. Wystarczy chcieć i się przyłożyć do nauki.
   P.S. w międzyczasie nauczyłam się jeszcze dwóch języków obcych, jednego bardzo dobrze, drugiego średnio.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.