Kulturalne ferie dla dzieci w Trójmieście

13 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Magdalena Raczek
Najlepsze ferie to niewątpliwie te na świeżym powietrzu i z dużą ilością śniegu, jednak gdy pogoda zawiedzie, warto skorzystać oferty kulturalnej. Więcej zdjęć (20)

Najlepsze ferie to niewątpliwie te na świeżym powietrzu i z dużą ilością śniegu, jednak gdy pogoda zawiedzie, warto skorzystać oferty kulturalnej.

fot. lightfieldstudios / 123rf.com

Najlepsze ferie to niewątpliwie te na świeżym powietrzu i z dużą ilością śniegu, jednak gdy pogoda zawiedzie, warto skorzystać oferty kulturalnej.

fot. lightfieldstudios / 123rf.com

Trwa drugi tydzień ferii zimowych, po nich najmłodsi uczniowie z klas I-III mają wrócić do szkoły, dlatego pozostały wolny czas warto wykorzystać jak najlepiej. Oprócz korzystania z zimowej aury, jazdy na sankach i spędzania czasu na świeżym powietrzu warto również skorzystać z oferty kulturalnej, jaką przygotowały trójmiejskie instytucje.Atrakcje dla dzieci w czasie ferii


Z powodu epidemii oferta zajęć podczas ferii wygląda inaczej niż w latach poprzednich. Największa zmiana dotyczy formuły zajęć, tylko część z nich może odbywać się stacjonarnie, a pozostałe odbywają się w sieci. Sprawdziliśmy, jaką ofertę mają dla uczniów i uczennic trójmiejskie instytucje kultury. Większość z proponowanych przez nich atrakcji jest bezpłatna, ale na niektóre z zajęć obowiązują zapisy. Wśród propozycji znalazły się różnego rodzaju warsztaty, czytania, spektakle, zabawy, konkursy i quizy.

Przeczytaj także: Czym zająć dzieci w czasie wolnym? Kultura i rozrywka online dla dzieci

Kulturalne ferie z bibliotekąWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała na każdy dzień tych nietypowych ferii kilka atrakcji online, które pozwolą ciekawie spędzić czas zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. W programie m.in. czytanie bajek, kreatywne warsztaty online, teatrzyki, zabawy, w których można wygrać książki, wirtualne podróże inspirowane książką. Wszystkie akcje będą się działy na bibliotecznym Facebooku. Codziennie wieczorem o godz. 21 udostępniana jest kolejna część książki w formie audiobooka pt. "Szklanki żydowskiej krwi". Na każdy dzień został opracowany osobny harmonogram.

Biblioteki w Trójmieście są otwarte. Jak teraz działają?13 stycznia (środa) posłuchajcie baśni i dowiedzcie się, jak zrobić w domu teatr cieni, zobaczcie na wideoteatrzyku, jakie wspaniałe przygody czekają nas podczas zimowych zabaw, a później wybierzcie się w podróż online inspirowaną książką: Człowiek, który wyprzedził epokę "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego. 14 stycznia (czwartek) czekają was miniwarsztaciki kreatywne (cz.1), zabawa - wygraj książkę z autografem, podróż (online) inspirowana książką Tajemnicza kobieta z obrazu "Dziewczyna z perłą" Tracy Chevalier oraz spotkanie autorskie online z Ewą Chotomską (spotkanie wideo dla rodziców). Na koniec 15 stycznia (piątek) sprawdźcie z nami, co słychać w zoo, miniwarsztaciki kreatywne (cz. 2) oraz podróż (online) inspirowana książką: Śladami Jane Austen - powieści "Duma i uprzedzenie", "Rozważna i romantyczna", "Emma" Jane Austen.

Do 15 stycznia trwają także ferie online z Biblioteką Sopocką. Jeśli nie lubicie nudy, macie ochotę nauczyć się czegoś nowego, a główkowanie to wasza specjalność, to koniecznie obserwujcie fanpage biblioteki oraz kanał na YouTubie. Znajdziecie tam propozycje na każdy dzień. 13.01 (środa) godz. 17:00 - Śnieżynkowe bajki - głośne czytanie bajek w klimacie zimy. 14. 01 (czwartek) godz.17:00 Miniplastyka - zajęcia plastyczne o tematyce zimowej (bałwany z mas spożywczych oraz jak zrobić sztuczny śnieg). 15.01 (piątek) godz. 17:00 - Warsztaty marmurkowe oraz tworzenia biżuterii.

Z kolei Zimowa Akcja Konkursowa dla dzieci i uczniów pomorskich szkół i przedszkoli trwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku. Zimowe ferie pełne atrakcji i mnóstwo dobrej zabawy znajdziecie dzięki pięciu różnym konkursom, w których uczestnicy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności artystyczne, w tym plastyczne i literackie. Organizatorzy proponują wybór jednego z poniższych tematów: Zimowa rymowanka - piszemy wiersze o zimie - konkurs poetycki adresowany do uczniów klas 0-3 szkół podstawowych. Mój zwierzak - mój przyjaciel - konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla uczniów klas 0. Komiksowe przygody literackiego bohatera - konkurs dla uczniów klas 2-4 szkół podstawowych polegający na stworzeniu komiksu dowolną techniką, Sleeveface: książka w zimowej przestrzeni - konkurs fotograficzny adresowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Przekonaj innych do czytania - konkurs na jednominutowy film dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Szczegóły akcji znajdziecie na stronie biblioteki.

Kulturalne ferie z teatremTeatr Miniatura zaprasza z kolei na Ferie z Dziadkiem Ryszardem, które potrwają do 15 stycznia. Ferie przed ekranem? Nie z Dziadkiem Ryszardem! W drugim tygodniu ferii Teatr Miniatura zaprasza na swojego Facebooka codziennie o 11:00 na poranny kwadrans inspiracji z jedną z ulubionych postaci z Rodziny Papetów. 5 dni - 5 pomysłów do realizacji na żywo, z dala od komputerów! Dziadek Ryszard Papet i pedagożka teatru Monika Tomczyk zaproszą młodych widzów do realizacji różnorodnych zadań.

- Ferie to czas ładowania akumulatorów twórczych mocy. Nasze zadania mają być impulsem do uruchomienia kreatywności, uważności na świat i świadomej refleksji, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Wymyślając zadania, inspirujemy się sensoryką, mindfullness, ale też oczywiście zawsze teatrem - opowiada Monika Tomczyk.
- Dla mnie najważniejsze w tym pomyśle jest oderwanie dzieci od ekranów, danie im inspiracji do działań na żywo w kontakcie z naturą i ich najbliższymi - dodaje dyrektor Miniatury Michał Derlatka.

Kulturalne ferie z muzeumW tegoroczne ferie, w związku z trwającą sytuacją epidemiologiczną, Muzeum II Wojny Światowej nie może zaprosić dzieci i młodzieży w swoje mury. Dlatego też instytucja postanowiła podzielić się swoimi realizacjami z sposób wirtualny, bez konieczności wychodzenia z domu. Tegoroczna oferta skierowana do dzieci i młodzieży w okresie przerwy zimowej to otwarte lekcje i prelekcje online, wirtualne spacery po muzealnych wystawach, licznie udostępnione materiały graficzne i audiowizualne, bezpłatnie udostępniane publikacje, a także szczególne wydarzenie artystyczne - charytatywny koncert zespołu Arka Noego, którego głównym przesłaniem jest pomoc dla pierwszego dziecięcego hospicjum na Litwie. Wszystkie projekty i działania realizowane w ramach akcji #FERIEzM2WŚ są bezpłatne oraz dostępne na profilu facebookowym Muzeum. Wśród propozycji: Gra o Westerplatte. Z kolei spotkanie z najbardziej niezwykłym żołnierzem 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa - niedźwiedziem Wojtkiem odbędzie się w czwartek 14 stycznia o godz. 10:00.

Dla dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat ferie w formule online organizuje także Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. W ofercie każdy znajdzie coś dla siebie - amatorzy gier i zagadek, urodzeni plastycy i wynalazcy, miłośnicy historii i legend, najnowszej technologii, eksperymentów, odkrywcy i poszukiwacze, a nawet smakosze świątecznych wypieków! Szczegóły na stronie muzeum.

Również na profilu facebookowym Grodziska w Sopocie codziennie o godzinie 11:30 publikowany jest specjalny blok z materiałami filmowymi i instruktażowymi. Poznamy nieznane części sopockiego grodu, tajniki sztuki przetrwania w epoce lodowcowej, życie we wczesnośredniowiecznym grodzie, dawne techniki garncarskie czy różne typy broni. Odwiedzimy również warsztat szalonej tkaczki.

Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Emigracji w Gdyni połączyły siły i zapraszają na ferie zimowe, jakich jeszcze nie było - My się zimy nie boimy! W drugim tygodniu ferii do 14 stycznia Kolej na Wyzwanie, czyli maraton dworcowy. Wspólnie spędźmy czas, odkrywając Dworzec Morski i Dworzec Gdynia Główna. Odnajdźcie ślady stóp Witolda Gombrowicza, wdrapcie się na pomnik, policzcie schody na peron i sprawdźcie, który z królów Polski ma własną linię kolejową. Posłuchajcie dźwięków dworca, podziwiając dekoracje na suficie restauracji, i poczujcie wiatr we włosach, oczekując na odpływający prom. Nie dajcie się zimowej nudzie i razem z rodziną przyjrzyjcie się gdyńskim dworcom. W obu dworcach dostępna będzie mapa z zadaniami - wyczynami. Na bacznych obserwatorów czekają nagrody.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie na ferie przygotowała zajęcia dla dzieci w formie online. Poznamy "Sekrety kolekcji PGS" - filmy przygotowane z sopockimi artystkami (Gosia Golińska, Zuza Golińska, Anna Reinert, Grażyna Rigall), w których przybliżane będą interpretacje dzieł sztuki z kolekcji galerii. Ponadto w drugim tygodniu ferii można będzie z PGS odebrać bezpłatny zestaw warsztatowy (materiały plastyczne, film instruktażowy) i samodzielnie pracować z tym zestawem w domu.

Ferie zimowe online odbywają się też w Muzeum Gdańska. W pięciu różnych zajęciach online mogą brać udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy mogą zapoznać się z tajemnicami historii Gdańska, bądź... pod okiem instruktora namalować własną interpretację obiektu ze zbiorów muzealnych. Zajęcia są bezpłatne bądź przy wyborze gry terenowej za dopłatą, w ramach której uczestnik otrzymuje materiały potrzebne do ukończenia zadań. Obowiązuje internetowa rejestracja miejsc. Lekcje odbywają się przez aplikację MS Teams. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Ferie z kulturą - odpoczynek, wiedza i zabawaPonadto ofertę na ferie przygotowały także inne trójmiejskie instytucje kultury i centra naukowe. Trwają między innymi Ferie z Experymentem: dla dzieci w wieku 9-12 lat przygotowano cykl warsztatów online poświęconych filmowi, ekologii, zwierzętom, Antarktyce i chemicznym doświadczeniom. Zajęcia są płatne. Szczegółowy program znajdziecie na stronie centrum. Również Gdański Archipelag Kultury zaprasza małe i duże dzieci na zajęcia online. Swoją ofertę przygotowały wszystkie filie Archipelagu, a udział w nich może wziąć każdy chętny, obowiązują zapisy. Jeśli nudzi was siedzenie w domu, to wyruszcie w trasę po Zaspie. Plama GAK oraz Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają na grę miejską Zimowa przygoda - dźwiękowy spacer po Zaspie, w której każda stacja skrywa specjalnie przygotowane słuchowisko. Domowe Laboratorium to z kolei ferie z Hevelianum. W drugim tygodniu ferii codziennie w godz. 10:00 i 12:00 odbywać się będzie pokaz popularnonaukowy na platformie Zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy na adres mailowy: edukacja@hevelianum.pl. Liczba miejsc ograniczona. Zobaczycie naukowe eksperymenty, które wydają się magią. Ferie zimowe organizuje także Instytut Kultury Miejskiej. Jak żyli i czym zajmowali się dawni gdańszczanie? Jakie dźwięki towarzyszyły im codziennie w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy? Tegoroczne ferie to rozszerzenie znanych i lubianych spacerów i zagadek z cyklu Gdańskie Miniatury. Tematyka spotkań dotyczy dźwięków miasta i przeznaczone są one dla dzieci w wieku 8-12. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl. Więcej informacji na stronie IKM.

Ferie zimowe - oferta firm z Trójmiasta


Ale to nie wszystko. Na koniec warto wspomnieć, że spektakle, koncerty, filmy, warsztaty, gry, quizy, konkursy, podcasty, słuchowiska czy audycje - to propozycje dla dzieci i młodzieży na ferie 2021 przygotowane pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W akcję włączyło się ponad 50 instytucji kultury z całego kraju, które do 17 stycznia będą udostępniały online atrakcyjne materiały do kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Program jest tak bogaty i różnorodny, że każdy ma szansę znaleźć zajęcia, dzięki którym nie tylko kreatywnie spędzi czas, ale również poszerzy swoją wiedzę.

Przeczytaj także: Spaceruj z dzieckiem po Trójmieście. Śladami architektury

Szczególnie ciekawie zapowiadają się "Ferie po królewsku" z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowym w Lublinie. Rezydencje zapraszają do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z cyklu "Muzeum oczami dziecka", a znani youtuberzy zaskoczą "Zamkowymi Trendami". W świat tańca i muzyki przeniosą "Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich", a na najmłodsze dzieci będą czekać baśnie i legendy, aby rozpalić ich wyobraźnię lekturą "Królewskich bajek". Dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy z nagrodami oraz programy własne każdego z muzeum - zawsze aktualne informacje dostępne online na stronach Rezydencji. Wszelkie informacje i program znajdziecie na stronie MKiDN.

Opinie (4)

 • powrót do szkół do ponowny wzrost zachorowań (2)

  tak samo było wcześniej. W grupie tego typy wirusy rozprzestrzeniają się błyskawicznie

  • 2 8

  • No i dzieci zarażą rodziców

   i dziadków i może wtedy ludzie zobaczą, jak się skończą miejsca w szpitalach tak, jak w innych krajach, jak to jest bez obostrzeń.

   • 1 1

  • Poczekamy zobaczymy

   • 0 0

 • Nie będę sadzał dzieci przed monitorem ani telewizorem,

  żeby wyrósł mi jakiś gamer, jutuber czy netfliksiara. Są książki, zabawki, puzle, gry, klocki, huśtawki, piłka balony i setki innych zajęć.

  • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.