Licealiści pomogli kupić nowy sprzęt do terapii małych pacjentów

26 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

V Odział Niemowlęcy i Neonatologiczny Szpitala Dziecięcego Polanki wzbogacił się o nowoczesne urządzenie do terapii tlenowej. Wszystko dzięki młodzieży z V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku - to uczniowie z pomocą firmy Kemira kilka miesięcy temu zorganizowali festyn charytatywny, z którego dochód przeznaczyli właśnie na zakup sprzętu dla małych pacjentów.Młodzież z gdańskiej "Piątki" chętnie angażuje się w akcje charytatywne, honorowe krwiodawstwo i jest otwarta na nowe projekty.

Kilka miesięcy temu uczniowie zorganizowali Festyn Charytatywny z okazji Dnia Dziecka. Podczas akcji młodzież sprzedawała wcześniej zebrane przez siebie i pracowników oliwskich firm książki czy rzeczy stworzone na zajęciach szkolnych, a nawet własnoręczne wykonane wypieki. W programie czerwcowego festynu znalazły się nie tylko zakupy, ale też wiele atrakcji, konkursy z nagrodami, a nawet nauka zasad udzielania pierwszej pomocy.

Nowa terapia od licealistówZa zebrane środki - 9 tys. zł - zakupiono dla dzieci urządzenie do wentylacji wysokoprzepływowych przez nos (HFNC), które zapewnia wsparcie czynności oddechowych spontanicznie oddychającym pacjentom poprzez dostarczenie ogrzanego, nawilżonego powietrza i tlenu. Jak wyjaśniają lekarze, urządzenie to podnosi komfort pacjenta poprzez nawilżenie dróg oddechowych, zmniejszenie oporu w drogach oddechowych i zwiększenie podatności płuc. Stosuje się je u wcześniaków, pacjentów z niewydolnością oddechową, a także u pacjentów z zapaleniem oskrzeli i płuc.

- Ideą naszej współpracy jest, aby zbiórka prowadziła do zakupu nowoczesnego urządzenia, które podnosi standard leczenia naszych małych pacjentów - mówi Małgorzata Paszkowicz, prezes Szpitala Dziecięcego Polanki. - Dzięki temu urządzeniu hospitalizacja pacjenta będzie krótsza i efektywniejsza. Bardzo dziękujemy młodzieży z V LO i mamy nadzieje, że to współpraca na lata.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości nowej terapii naszych małych pacjentów - dodaje lek. med. Dagmara Kondracka-Dajnowicz, kierownik Oddziału Niemowlęco-Neonatologicznego szpitala Polanki. - W okresie jesienno-zimowym, w czasie nasilenia infekcji dróg oddechowych, korzystanie z HFNC zwiększa efekty leczenia. Jesteśmy wdzięczni za wkład serca i pracy przy zbiórce zorganizowanej przez młodzież V LO z Gdańska dla dzieci z naszego oddziału - dodaje.

Kolejna akcja dla szpitalaTo już druga taka akcja uczniów z oliwskiej "Piątki". Podczas pierwszej akcji udało się zebrać ponad 6 tys. zł, za które zakupione zostały nowoczesna pompa infuzyjna oraz inhalatory i nebulizatory.

- Dobry przykład dają nasi nauczyciele, którzy często inicjują takie działania. Tak właśnie stało się w przypadku akcji "Pomoc książkowa" na rzecz Szpitala Dziecięcego w Gdańsku-Oliwie - mówi Elżbieta Piszczek, dyrektor V LO. - Nasze Absolwentki - nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Tusk-Olczak i jej koleżanka ze szkolnej ławy - obecnie pracownik firmy "Kemira" Maja Paradecka, zaprojektowały całe przedsięwzięcie na rzecz szpitala i zaangażowały do współpracy całą Społeczność V LO oraz wiele firm gdańskich. Młodzież ma okazję zobaczyć efekt tych działań w sali szpitalnej, co przekłada się na jeszcze większy zapał uczniów do kontynuacji niesienia takiej formy pomocy małym pacjentom oliwskiego szpitala - podkreśla.
Czy jako dziecko leżałe(a)ś w szpitalu?
42%

tak

51%

nie

7%

nie pamiętam

zakończona

łącznie głosów: 59