Lokalizator GPS w rowerze sposobem na złodziei?

29 maja 2020, 7:00
Kamila Lulińska

Kradzież roweru to koszmar zarówno dla właściciela nowo zakupionego roweru, jak i posiadacza wieloletniego już jednośladu. Czasami nawet zmyślne zabezpieczenia nie powstrzymają złodzieja przed odebraniem nam naszej własności. Jednak istnieją sposoby, które pomogą przechytrzyć łupieżcę. Jednym z nich jest wynalazek stosunkowo mało znany - lokalizator GPS.Okazja czyni złodzieja - zapewne niejednokrotnie to słyszeliśmy i możemy przyznać, że niewiele mija się z prawdą. Czasami wystarczy chwila nieuwagi - pozostawienie jednośladu bez opieki, gdy na dwie minuty wchodzimy do sklepu, a już możemy go nigdy nie zobaczyć... Czasami nawet najzmyślniejsze blokady nie pomogą uchronić naszego roweru przed kradzieżą.

Nie daj się złodziejowiWarto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszego jednośladu - nieważne, czy pamięta on zamierzchłe czasy i poruszamy się nim tylko do pracy i na zakupy, czy może wydaliśmy na niego kilkanaście tysięcy złotych. Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie roweru, ale należy równocześnie pamiętać, by odpowiednio z nich korzystać, by służyły jak powinny, o czym wspominaliśmy chociażby tutaj. Ale co w sytuacji, kiedy nawet najlepsze zabezpieczenie nie dało rady i wychodząc z pracy, nie zastajemy naszego roweru przypiętego tam, gdzie go wcześniej zostawiliśmy? Wtedy można namierzyć swój skradziony rower i utrzeć nosa złodziejowi. Aby to zrobić, wystarczy zamontować w naszym jednośladzie lokalizator GPS.

Ukradli mi rower - co dalej? Zabezpieczenia rowerówZ policyjnych statystyk z lat ubiegłych wiemy, iż w szczycie rowerowego sezonu do kradzieży roweru dochodzi nawet co siedem minut. Dlatego warto upewnić się, że nie ułatwimy zadania potencjalnemu złodziejowi i zastosujemy rozwiązania minimalizujące ryzyko kradzieży, a także ułatwiające nam odzyskanie utraconego roweru w sytuacji, gdyby pech trafił na nas i nasz rower zostałby skradziony. Poza powszechnymi sposobami zabezpieczenia roweru w postaci najróżniejszych blokad czy spisywania numerów seryjnych poszczególnych komponentów istnieje także mniej powszechny, aczkolwiek bardzo przydatny sposób w postaci lokalizatora GPS.

Lokalizator GPS - co to jest?Blokady łatwo zdjąć, numery seryjne można usunąć, a ukryty w rowerze GPS w sytuacji kradzieży pomoże nam odzyskać naszą własność. Lokalizatory od początku projektowane były z myślą o odpowiednim "kamuflażu" - najczęściej więc montowane są w rowerze lub imitują jego wyposażenie. Jednym z lokalizatorów GPS jest np. GPS - 305, który montuje się w rurze sterowej. Ma on kształt niewielkiej, czarnej tuby, dzięki czemu po zamontowaniu pozostaje niewidoczny dla osoby postronnej. Urządzenie aktywuje i dezaktywuje się za pomocą specjalnego klucza indukcyjnego. Wystarczy przyłożyć klucz do lokalizatora i nasz rower ma "swojego ochroniarza". Poza urządzeniem GPS - 305 istnieją także lokalizatory działające jednocześnie jako tylna lampa, chipy z magnesem lub specjalne minilokalizatory przypominające USB, które przeznaczone są dla rowerów elektrycznych czy innych pojazdów z napędem (takim jak skuter, motorówka, samochód czy hulajnoga elektryczna). Cena lokalizatorów GPS waha się od kilkudziesięciu złotych na serwisach sprzedażowych do kilkaset złotych u producentów.


Jak to działa?Lokalizatory działają najczęściej na podstawie umieszczonej w nich karty SIM. W sytuacji kradzieży roweru możemy szybko zlokalizować skradziony jednoślad dzięki komendzie SMS - w odpowiedzi uzyskamy wiadomość z linkiem do mapy, na której znajdziemy położenie roweru. Większość lokalizatorów posiada także dodatkowe funkcje - umożliwiają chociażby wskazanie określonej strefy, której nasz rower nie powinien opuszczać. A więc w chwili gdy ktoś bez naszej wiedzy weźmie nasz jednoślad i wyjedzie poza wskazaną strefę, otrzymamy natychmiast stosowny alert.

Działa wszędzie, wystarczy naładowaćBy lokalizator działał bez zarzutu, należy pamiętać o tym, by regularnie go ładować - czas pracy urządzenia jest uzależniony od korzystania z jego funkcji. W stanie czuwania lokalizatory GPS mogą funkcjonować nawet do miesiąca. Lokalizatory zazwyczaj nie posiadają blokady SIM Lock, a więc działają z każdą kartą SIM w każdej części globu. Co ważne, należy pamiętać, że lokalizatory nie chronią naszego roweru przed kradzieżą. Jednakże w sytuacji, gdy już do niej dojdzie, mamy szansę natychmiastowej reakcji i możliwości namierzenia skradzionego jednośladu.

Ubezpieczenie NNW i Casco dla rowerzystyLokalizator GPS to niemały wydatek. Jednakże może warto choć zastanowić się nad taką opcją - szczególnie jeśli na nasz rower odkładaliśmy dłuższy czas i przeznaczyliśmy na to nieco większą kwotę. Dzięki temu będziemy mogli być spokojniejsi, bo szanse na odzyskanie naszego roweru w przypadku potencjalnej kradzieży wzrosną kilkukrotnie.
Czy kiedykolwiek skradziono ci rower?
59%

tak

41%

nie

zakończona

łącznie głosów: 751