stat

Łyżwiarstwo synchroniczne Hevelius Cup. Ice Fire podwójnie złoty

12 lutego 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Zobacz naszą relację wideo z międzynarodowych zawodów Hevelius Cup 2018

Ponad 400 zawodników z dziewięciu krajów świata, reprezentujących 25 drużyn wzięło udział w II Hevelius Cup, czyli w międzynarodowych zawodach w łyżwiarstwie synchronicznym. W gdańskiej "Olivii" gospodarze zajęli 1. miejsca w trzech z ośmiu kategorii wiekowych. Podwójne złoto zdobył gdański zespół Ice Fire.ADA I IGA ŻURAŃSKIE PRZEDSTAWIAJĄ ŁYŻWIARSTWO SYNCHRONICZNE OD KULIS. M.IN. JAK I GDZIE TRENOWAĆ, ILE TO KOSZTUJE?

Łyżwiarstwo synchroniczne to odmiana łyżwiarstwa figurowego, w której rywalizują ze sobą drużyny złożone od 12 do 20 zawodników w kategoriach juniorskich oraz od 16 do 20 w kategoriach seniorskich. Formacje prezentują swój występ od ponad 2 do 4 minut do wybranej wcześniej muzyki.

Narodziny tej dyscypliny sportu datuje się na lata 50. ubiegłego stulecia, a za jej kolebkę uważa się Stany Zjednoczone. W przeciwieństwie do łyżwiarstwa figurowego, występuje tu znacznie mniej takich elementów jak piruety czy spirale. Wśród typowych elementów dla łyżwiarstwa synchronicznego znajdują się przede wszystkim koła, intersekcje, młyny czy bloki.

Choć w powszechnej świadomości łyżwiarstwo synchroniczne uchodzi za dyscyplinę zarezerwowaną wyłącznie dla kobiet, to zgodnie z regulaminem ustalonym przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską, panowie również mogą brać zgłaszać swój akces do formacji.

Podczas niedzielnych zawodów Helelius Cup 2018, które odbyły się w godz. 13-17, rywalizowało ze sobą 25 drużyn, pochodzących z 9 krajów Europy. Oprócz Polski - reprezentowanej m.in. przez dwa kluby z Gdańska: SKF Iceskater oraz GKŁ Olivia - w hali przy al. Grunwaldzkiej 470 można było zobaczyć również przedstawicieli Rosji, Niemiec, Węgier, Holandii, Łotwy, Litwy, Szwecji i Finlandii.

- Nasze zawody prężnie rozwijają się i bierze w nich udział coraz więcej zespołów. Nasi uczestnicy to absolutna, światowa czołówka. Nasza kraj ma wyjątkowo silną reprezentację, gdyż łącznie jest aż kilkanaście drużyn, pochodzących z Gdańska i Torunia. Odnośnie poziomu zawodów warto również wspomnieć, że juniorki z gdańskiej drużyny Iceskater wybierają się w tym roku na mistrzostwa świata do Zagrzebia - mówi Bartosz Zielenkiewicz, współorganizator Hevelius Cup 2018.
ICE FIRE DOMINOWAŁ TEŻ W MISTRZOSTWACH POLSKI. SPRAWDŹ, ILE ZDOBYŁ MEDALI

Na Międzynarodowych Zawodach w Łyżwiarstwie Synchronicznym w Gdańsku sędziowie oceniali drużyny w aż ośmiu kategoriach wiekowych (Pre-Juvenile, Juvenile, Basic Novice, Mixed Age, Adult, Junior B, Junior i Senior). Polskie drużyny wywalczyły aż trzy złote krążki. W kategoriach Pre-Juvenile oraz Basic Novice, pierwsze miejsce na podium zdobyła drużyna Ice Fire SKF Iceskater z Gdańska, zaś w kategorii Juvenile pierwsze miejsce zdobyła drużyna Le Soleil MKS Axel z Torunia. Ponadto, drużyny znad Wisły mogą poszczycić się dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi medalami. Szczegółowe wyniki turnieju znajdziecie w ramce pod artykułem.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji Hevelius Cup, również i tegoroczne zawody spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Trójmiasta. Organizatorzy szacują, że widowiskowe zmagania na tafli Hali Olivii podziwiało z trybun niemal 3 tys. widzów. Wstęp na nie był całkowicie bezpłatny.

Niestety, podobnego widowiska nie uświadczymy podczas trwających właśnie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w Korei Południowej. Warto jednak wspomnieć, że Międzynarodowa Unia Łyżwiarska prowadzi obecnie intensywne działania, mające na celu wprowadzenie łyżwiarstwa synchronicznego do programu kolejnej edycji igrzysk, które odbędą się w 2022 roku w stolicy Chin.

Wyniki zawodów Hevelius Cup 2018

Pre-Juvenile

1. Ice Fire (POL) 17.79*
2. Amber Ice (POL) 16.62
3. Le Soleil (POL) 16.09

Juvenile

1. Le Soleil (POL) 34.38
2. Ice Fire (POL) 27.64
3. Team Illumini's (NED) 26.51
4. Dancing Flames (POL) 18.70

Basic Novice

1. Ice Fire (POL) 34.40 1
2. Amber Ice (POL) 22.40 2

Mixed Age

1 Team New Horizons Mannheim (GER) 53.19
2 Ice Fire Mixed Age (POL) 42.97
3 Aurora (RUS) 41.98
4 Ice Fire Mixed Age Young (POL) 40.64
5 Team sp'Ice (LTU) 40.05
6 Dancing Flames (POL) 30.63

Adult

1. Minion (HUN) 50.82
2. Creme de Ments (FIN) 34.17
3. Ice Fire (POL) 30.93

Junior B

1. Rhapsody (SWE) 56.20
2. Le Soleil (POL) 42.20

Junior

1. Pirouette (RUS) 119.37
2. Team Illuminettes (NED) 87.67
3. Ice Fire (POL) 79.10

Senior

1. Amber (LAT) 79.36

* nazwa drużyny, kod kraju, liczba zdobytych punktów
Czy umiesz jeździć na łyżwach?
43%

tak, każdej zimy uprawiam ten rodzaj aktywności

29%

tak, ale moje umiejętności pozostawiają wiele do życzenia

24%

nie, choć kiedyś próbowałem nauczyć się jazdy na nich

4%

nie, nigdy nawet nie miałem łyżew na nogach

zakończona

łącznie głosów: 68