Magia świąt oczami dziecka - jak spędzić ten czas wspólnie?

24 grudnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Magdalena Raczek
Święta dla dzieci do czas szczególny, magiczny i wyjątkowy, sprawmy więc, by takie właśnie dla nich były. Więcej zdjęć (10)

Święta dla dzieci do czas szczególny, magiczny i wyjątkowy, sprawmy więc, by takie właśnie dla nich były.

fot. Elena Nichizhenova/123rf.com

Święta dla dzieci do czas szczególny, magiczny i wyjątkowy, sprawmy więc, by takie właśnie dla nich były.

fot. Elena Nichizhenova/123rf.com

Jak sprawić, by świąteczny czas był magiczny, mile i radośnie spędzony w gronie rodzinnym? Co zrobić, by każdy miał chwilę dla siebie, a nasi milusińscy nie nudzili się i nie siedzieli przed telewizorem? Święta to dobry moment, by nadrobić zaległości we wspólnym byciu razem. Odpowiednio dobrane zajęcia sprawią, że zbliżymy się do siebie i jednocześnie przyjemnie spędzimy czas.Nie tylko w Boże Narodzenie czas, który poświęcamy dziecku, jest dla niego bezcenny. Święta dają nam jednak możliwość, by zatrzymać się w biegu i sprawić, by ten wspólny czas był zabawą, radością i przyjemnością nie tylko dla malucha, ale i dla jego rodziców.

Świąteczne tradycjeZapoznawanie najmłodszych z tradycją jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na ich postrzeganie świata i życia, a także uczy więzi i przynależności do konkretnej kultury, religii, społeczności.

Jednym ze zwyczajów jest pozostawienie wolnego miejsca oraz nakrycia dla niezapowiedzianego gościa przy wigilijnym stole. Warto pokazywać dzieciom tę tradycję, by nauczyć je przeżywania tęsknoty za bliskimi oraz oczekiwania na przyjście nowych członków rodziny.

Z kolei tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzeń to dobra lekcja wybaczania. Przy wigilijnym stole zasiadamy wszyscy, odkładając na bok konflikty i problemy dnia codziennego. Jesteśmy ze sobą tu i teraz. To ważne dla dziecka - daje mu bowiem poczucie bezpieczeństwa, przynależności i akceptacji.

Wspólne kolędowanie nie jest zazwyczaj lubiane przez dorosłych. Nasze dzieciaki natomiast zwykle uwielbiają śpiewać. Polskie kolędy co prawda nie należą do najżywszych i najweselszych, jednak warto posłuchać z dzieckiem różnych pieśni i nauczyć malucha słów do choć jednej z nich. Być może inne świąteczne piosenki bardziej przypadną wam do gustu, co również nie stoi na przeszkodzie, by je wspólnie w święta odśpiewać.

Zobacz także: Polskie kolędy: dlaczego tak rzadko je słyszymy?

Pasterka to kolejny zwyczaj, który warto kultywować z potomstwem - niekoniecznie z maluchami, ale starsze dzieci na pewno chętnie wybiorą się o północy na tę niezwykłą, magiczną wyprawę do świątyni. Będzie to dla nich wyjątkowe przeżycie.

Nieograniczone możliwości prezentówNawet jeżeli Święty Mikołaj zainwestował w prezenty, których przeznaczeniem jest zająć dziecko na tyle, by starszym dać chwilę wytchnienia, w święta bawmy się nimi wspólnie. Okres, kiedy nie musimy się spieszyć wykorzystajmy do tego, by obudzić w sobie dziecko, które znajduje przyjemność w kreowaniu równoległych światów z klocków czy figurek. Zabawki spod choinki chętnie nam w tym pomogą, a dziecko zapamięta takie święta na długo.

Bez wspólnego czytania Gwiazdka się nie obędzie. Lektur jest naprawdę sporo, każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej zdjęć (10)

Bez wspólnego czytania Gwiazdka się nie obędzie. Lektur jest naprawdę sporo, każdy znajdzie coś dla siebie.

fot. famveldman/ 123rf.com

Bez wspólnego czytania Gwiazdka się nie obędzie. Lektur jest naprawdę sporo, każdy znajdzie coś dla siebie.

fot. famveldman/ 123rf.com

Wspólne czytanie na dobranocŚwiąteczne poranki to dobry czas na to, by wspólnie poleniuchować - spędźcie je więc razem w łóżku na czytaniu książek np. takich o tematyce świątecznej. Dzięki nim dzieciom też łatwiej będzie zrozumieć różne kwestie, trudne tematy, których my sami nie potrafimy wytłumaczyć albo po prostu przybliżyć tematykę różnorodności religii świata.

Możliwości jest wiele - możemy czytać maluchom na głos, starsze dzieci mogą czytać nam albo rodzeństwu, albo każdy czyta sobie - jakkolwiek zdecydujemy, bycie obok w otoczeniu książek sprawi wam wiele przyjemności. Oprócz klasycznej "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa istnieje wiele innych ciekawych propozycji: "Basia i Boże Narodzenie", "Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony", "Wierzcie w Mikołaja", "Prezent dla Cebulki", "Tajemnica Bożego Narodzenia", "Wigilia Małgorzaty", "Co robią choinki po świętach?", "Gang fałszywych Mikołajów", "Boże Narodzenie w Bullerbyn", "Hurra, są Święta!", "Kosmiczne święta", "Co cieszy Alberta?". To tylko wybrane tytuły.

Wspólne spacery - w dzień i po zmrokuRuszenie się zza stołu, wyjście z domu na powietrze choćby na spacer (lub na sanki, łyżwy czy zabawy na śniegu) to dla dziecka niezwykle istotne. Skorzystajmy z okazji, by się poruszać i wybierzmy się na spacer po mieście, aby np. zobaczyć świąteczne iluminacje. Szczególnie warte uwagi są Iluminacje w parku Oliwskim, które jak co roku przyciągają tłumy.

Zobacz także: Gdyńskie iluminacje już świecą

Warto także wybrać się w te miejsca, w których można zobaczyć niezwykłe szopki, np. do Oliwy, gdzie co roku powstaje szopka z piasku. Prawdopodobnie także w większości trójmiejskich kościołów będzie można znaleźć piękne szopki. Pokazując kolejne postaci, można przybliżyć dzieciom kolejne bożonarodzeniowe opowieści, np. tę o Trzech Królach.

Zobacz także: Żywe i ruchome szopki bożonarodzeniowe

Gra i zabawa dla małych i dużychOd kilku lat prawdziwy renesans przeżywają wszelkiego rodzaju gry planszowe. Od świątecznego stołu warto przenieść się na podłogę, by spędzić popołudnie na wesołej rywalizacji. Nawet gry dla najmłodszych mogą okazać się świetną zabawą dla rodziców, a przy tym nie sposób nie docenić ich walorów edukacyjnych. Przy planszy nie tylko dziecko ćwiczy spostrzegawczość, niekiedy kreatywność, często grafomotorykę, ale przy okazji uczy się też, jak mądrze wygrywać i jak poradzić sobie z porażką.

Skorzystajmy z okazji, by się poruszać i wybierzmy się na spacer po mieście, aby np. zobaczyć świąteczne iluminacje. Więcej zdjęć (10)

Skorzystajmy z okazji, by się poruszać i wybierzmy się na spacer po mieście, aby np. zobaczyć świąteczne iluminacje.

fot. kzenon/ 123rf.com

Skorzystajmy z okazji, by się poruszać i wybierzmy się na spacer po mieście, aby np. zobaczyć świąteczne iluminacje.

fot. kzenon/ 123rf.com

Razem do kina lub do teatruJeśli nudzicie się w domu, to wybierzcie się na jakiś magiczny, zimowy spektakl, np. "Gwiazdka z nieba" w Teatrze Miniatura lub na "Dziadka do orzechów" do Opery Bałtyckiej. Ta druga propozycja to baśniowa opowieść, rozgrywająca się podczas świąt Bożego Narodzenia, jest piękną historią dla całej rodziny.

Sprawdź co dla dzieci i rodzin jest grane w trójmiejskich kinach.


Filmów o tematyce gwiazdkowej również jest co niemiara, warto tu przywołać takie tytuły, jak: "Ekspres polarny", z serii Ciekawski George: "Małpiszon i Gwiazdka", "Kubuś Puchatek - Puchatkowego Nowego Roku", "Opowieść wigilijna", "Czarodziejskie święta Franklina", ale to tylko kilka w morzu propozycji. W dodatku wytwórnie kinowe co roku wypuszczają nowe, kolejne tytuły.

Radujmy sięA kiedy już na nic nie mamy sił, pomysły na wartościowe spędzanie czasu uleciały nam z głowy i chcemy tylko popatrzeć w ekran telewizora, włączmy jakąś mądrą bajkę i przytulmy się rodzinnie na kanapie. Taka bliskość, choćby i przy wspólnym oglądaniu filmu, też jest ważna i cenna.

Pamiętajmy, że celebrowanie świąt z dziećmi jest nie tylko przyjemne, ale i niezwykle ważne. To, jakie tradycje, jaki obraz świąt dzieciom pokażemy i co im przekażemy, będzie dla nich ważne przez całe ich życie. Dlatego warto się postarać i po prostu cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, radować świątecznym nastrojem, odpuścić (bo nie wszystko musi być idealne) i dać się ponieść chwili. Nikt tak się nie potrafi cieszyć jak dzieci - a my idźmy ich przykładem.
Jak próbujecie sobie umilać czas w święta?
7%

przy stole

7%

oglądamy świąteczne filmy

12%

gramy w planszówki, układamy puzle

22%

bawimy się z dziećmi prezentami

6%

wybieramy się na wspólny spacer podziwiać iluminacje

2%

wspólnie czytamy książki

44%

kilka z powyższych

zakończona

łącznie głosów: 215

Opinie (18) 1 zablokowana

 • Ja na święta oddaję moje dziecko do domu dziecka (1)

  Niech kto inny się tym diabłem zajmujem

  • 24 9

  • Śmieszne.

   • 0 0

 • Cholera co robic hmm (2)

  Galerie pozamykane..koniec swiata

  • 21 2

  • Tosa szkodniki

   • 0 0

  • koshmaer

   • 0 0

 • Do świetlicy oddać

  • 11 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.