Maluchy odkryją gdańskie zabytki

18 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
ws

"Maluszki w Muzeum" to projekt adresowany do gdańskich rodzin z dziećmi. Zakłada osiem różnorodnych zajęć w sześciu muzeach Gdańska. Podczas godzinnych spotkań, które będą odbywać się raz w miesiącu od października 2018 do maja 2019 r., maluszki wraz z rodzicami będą mogły odkryć dziedzictwo miasta.- W scenariuszu spotkań dla najmłodszych znajdują się zabawy ogólnorozwojowe, integracyjne, socjalizujące, połączone z pierwszymi próbami zrozumienia wartości zabytków, sztuki połączonej ze słuchaniem muzyki klasycznej oraz poszukiwaniem motywów architektonicznych. Każde z zajęć będzie poświęcone innemu tematowi - mówi Monika Kryger, kierownik Działu Edukacji Muzeum Gdańska.
W trakcie podróży najmłodsi gdańszczanie poznają Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej, Twierdzę Wisłoujście oraz Muzeum Bursztynu i ich zabytki.

- Tematyka zajęć jest ściśle związana ze znaczeniem danego zabytku dla Gdańska. W Ratuszu Głównomiejskim, poprzez zabytki, maluszki odkryją pojęcie rodziny, poznają także zwierzęta i mityczne stwory, w Dworze Artusa - obyczaje rycerskie oraz życie na morzu, w Domu Uphagena - zasady ubioru mieszczańskiego, w Muzeum Bursztynu poznamy sekrety bursztynu bałtyckiego, w Muzeum Nauki Gdańskiej poprzez stare zegary poznamy czas, a na zakończenie cyklu w Twierdzy Wisłoujście spędzimy miło czas podczas rodzinnego pikniku - dodaje Monika Kryger.

Jak wziąć udział w "Maluszkach w Muzeum"?Aby wziąć udział w zajęciach należy przesłać zgłoszenie na adres mailowy m.kryger@muzeumgdansk.pl lub zgłosić go telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16 pod numerem: 512 418 745. W cenie wartego 120 zł karnetu, który można zakupić w muzealnej kasie Ratusza Głównego Miasta jest udział rodzica bądź rodziców oraz jednego dziecka w całym cyklu zajęć. Zapisanie na zajęcia każdego dodatkowego "maluszka" to koszt 20 zł.

- Zależy nam na tym, aby w całym kursie brała udział ta sama, niewielka grupa dzieci. W ten sposób każdemu z najmłodszych uczestników poświęcamy uwagę oraz umożliwiamy poznawanie otoczenia. Rozwój jest możliwy tylko poprzez systematyczną pracę, nieważne, czy jest to zabawa, czy nauka. Program "Maluszków" to też blok powiązanych z sobą zagadnień, w związku z tym udział w jednych konkretnych zajęciach nie przełoży się na rozwój dziecka - dodaje Monika Kryger.
Godzinne zajęcia dla grupy 5-9 gdańskich maluszków przeznaczone są dla dzieci w wieku od trzech do czterech lat i ich opiekunów. Spotkania będą miały miejsce w oddziałach Muzeum Gdańska, raz w miesiącu, od października 2018 do maja 2019, w przedostatni piątek miesiąca, o godz. 11. Do udziału uprawnia okazanie karnetu. O zakwalifikowaniu się do programu decyduje kolejność zgłoszeń.
Czy zabierasz dzieci na wycieczki do instytucji kultury?
15%

tak, odwiedzamy muzea, teatry i podobne miejsca w każdy weekend

20%

staramy się odwiedzić jedno takie miejsce w miesiącu

33%

taką wycieczkę robimy raczej raz na pół roku

17%

bywamy, ale tylko wtedy, gdy nie trzeba płacić za wejście

15%

w ogóle nie odwiedzamy takich miejsc

zakończona

łącznie głosów: 60

ws