"Mazurek Dąbrowskiego" w szkołach i przedszkolach

8 listopada 2019, 16:30
Ewa Palińska

Zobacz, jak obchodzili Święto Niepodległości podopieczni Przedszkola nr 42 "Dolina Smyków" w Gdańsku.

W piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11, przedszkolaki i uczniowie trójmiejskich szkół uroczyście odśpiewali cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", włączając się w ministerialną, ogólnopolską akcję, zatytułowaną "Szkoła do hymnu". Nie brakowało placówek, które - tak jak Przedszkole nr 66 Źródełko w Gdańsku - postanowiły odśpiewać hymn w plenerze, organizując przy okazji barwne "parady niepodległości".Akcja "Szkoła do hymnu" była kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej", w której uczestniczyło ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w tym roku na apel odpowiedziało ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i innych placówek z terenu całej Polski, prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli.

- Dziękuję za tak duży odzew na akcję "Szkoła do hymnu". 11 listopada to symboliczna data dla wszystkich Polaków. Cieszę się, że tak wielu uczniów i przedstawicieli kadry pedagogicznej, zarówno tych mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami, już jutro, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewa "Mazurka Dąbrowskiego" - podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.
"Jak wieszać flagę, jak śpiewać hymn" - przewodnik (PDF)

Nie tylko hymn!101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się pretekstem do przypomnienia dzieciom i młodzieży, czym jest patriotyzm i jakie wartości należy pielęgnować:

- Wytłumaczenie 3-6-letnim dzieciom, czym jest patriotyzm, to niełatwe zadanie - mówi Grażyna Aftańska, dyrektor gdańskiego Przedszkola nr 42 "Dolina Smyków". - Aby trafić do nich z naszym przekazem, zaczynamy od pojęć i skojarzeń, które dobrze znają. Punkt wyjścia stanowi dla nas rodzina, jako podstawowa komórka społeczna. Kiedy mówimy dzieciom - dla przykładu, że ojczyzna to taka wspólnota, jak rodzina, tylko znacznie bardziej obszerna, jest im znacznie łatwiej taką wiedzę przyswoić.
Święto Niepodległości to również znakomita okazja do tego, aby przekazać dzieciom wiedzę na temat symboli narodowych.

- Wnętrza naszego przedszkola zdobią dekoracje wykonane przez dzieci - mówi dyr. Aftańska. - Większość z nich to ozdoby w kolorach biało-czerwonych, a więc w barwach naszej flagi narodowej. Dzieci wyklejały też makietę z konturami granic naszego kraju, przygotowywały godło i chorągiewki. Myślę, że po takiej lekcji nie będę miały już wątpliwości, jakie są polskie barwy i symbole narodowe.
Punktualnie o godz. 11:11 dzieci ze wszystkich grup Przedszkola nr 42 odśpiewały cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

- Uczyliśmy dzieci nie tylko tekstu, ale i tego, w jaki sposób powinny się zachowywać podczas wykonywania hymnu. Myślę, że była to dla nich cenna lekcja patriotyzmu - podsumowuje dyr. Grażyna Aftańska.

Przedszkolny Marsz NiepodległościW piątkowe przedpołudnie "Mazurek Dąbrowskiego" rozbrzmiewał nie tylko w szkolnych czy przedszkolnych murach, ale i w plenerze. Społeczność Przedszkola nr 66 w Gdańsku, dla przykładu, już po raz drugi zorganizowała "Przedszkolny Marsz Niepodległości", którego zwieńczeniem było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. We wspólnym, plenerowym świętowaniu, wzięły udział także dzieci z innych przedszkoli gdańskiej Zaspy.
Czy potrafisz zaśpiewać cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" z pamięci?
10%

nie, znam tylko jedną zwrotkę

14%

znam tylko dwie zwrotki

12%

znam trzy zwrotki

59%

tak - znam na pamięć cztery zwrotki

5%

w ogóle nie znam słów "Mazurka Dąbrowskiego"

zakończona

łącznie głosów: 313