Mnóstwo atrakcji dla dzieci podczas ferii zimowych

8 stycznia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Magdalena Raczek
W tym roku województwo pomorskie jako jedno z pierwszych rozpoczyna przerwę zimową 13 stycznia, która potrwa do 26 stycznia. Więcej zdjęć (23)

W tym roku województwo pomorskie jako jedno z pierwszych rozpoczyna przerwę zimową 13 stycznia, która potrwa do 26 stycznia.

fot. dolgachov / 123rf.com

W tym roku województwo pomorskie jako jedno z pierwszych rozpoczyna przerwę zimową 13 stycznia, która potrwa do 26 stycznia.

fot. dolgachov / 123rf.com

Ferie zimowe już za kilka dni. Pomorskie jako jedno z pierwszych, razem z województwem lubelskim, łódzkim, podkarpackim i śląskim, rozpoczyna przerwę zimową 13 stycznia, która potrwa do 26 stycznia. Jeśli jeszcze nie macie planów na te wolne dwa tygodnie, to najwyższa pora, by zorganizować dzieciom udany wypoczynek. Oferta zimowisk, półkolonii, zajęć, warsztatów i innych aktywności w Trójmieście jest bardzo różnorodna i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.Ferie dla dzieci


Ferie zimowe w tym roku szkolnym podzielone zostały jak co roku na cztery turnusy. Jako pierwsze przerwę zimową rozpoczną już od 13 do 26 stycznia 2020 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. Następnie 20 stycznia - 2 lutego 2020 r. odpoczywają: podlaskie, warmińsko-mazurskie. Później 27 stycznia - 9 lutego 2020 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. I na koniec 10 - 23 lutego 2020 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. W tym roku nasze województwo zaczyna ferie wyjątkowo szybko.

Przeczytaj także: Ferie w Gdańsku. Ruszają zapisy na zajęcia

Na dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają i spędzają ferie w mieście, czeka mnóstwo atrakcji, przygotowanych specjalnie dla nich przez wiele miejskich instytucji. Wielu uczniów korzysta z oferty swoich szkół, a także z bezpłatnych półkolonii, które organizowane są przez urzędy miast w ramach "Akcji zima". W naszym kalendarzu imprez znajduje się w tej chwili ponad 270 ofert na ferie i kolonie dla dzieci, dlatego warto się z nimi zapoznać i znaleźć coś dla siebie.

Przeczytaj także: Kiedy ferie i egzaminy? Przypominamy, co czeka uczniów po Nowym Roku

Ferie na sportowoFerie w sportowym stylu to chyba najpopularniejszy sposób spędzania przerwy zimowej. W zimie, zwłaszcza gdy sprzyja pogoda i jest choć trochę śniegu, każdy maluch chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, jeżdżąc na sankach, nartach, snowboardzie czy też na łyżwach. Dlatego też w ofertach zimowisk znajdziecie mnóstwo takich możliwości. Ale nie tylko. Również pływalnie, hale sportowe i inne obiekty kuszą ciekawym programem dla aktywnych.

Czytaj też: Sportowe półkolonie w Trójmieście

Ferie nurkowe dla dzieci przygotował Tryton, a odbywać się będą one na basenie MOSiR, Gdańsk Chełm. Zajęcia są przewidziane dla dzieci w wieku od 10 lat do 15 lat. Spotkanie składa się z krótkiej części teoretycznej, pływania w basenie i zajęć podwodnych. Planowany czas przeznaczony na szkolenie to około 90 minut. Zajęcia (jednorazowe wejście) kosztują symboliczną złotówkę.


Ferie Bardzo Terenowe odbędą się z kolei w Adventure Parku. Propozycja jest skierowana do wszystkich dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat. Uczestnicy wezmą udział w pięciu tematycznie zorganizowanych przygodowych dniach: od Zimowego Wprowadzenia, poprzez Przygodę Na Wysokości, Wojskowe Zmagania oraz Orientację w Terenie, wypełniając Misję Survival na koniec. Każdy dzień obfituje w mnóstwo atrakcji, które dostarczają wielu emocji i wyzwań, a także trochę nauki.

Coroczne półkolonie sportowe organizuje również Sportevo, zapewniając: wyjście do kina, pływanie pod okiem trenerów, wyjście na ściankę wspinaczkową, zajęcia sportowe na dworze i inne atrakcje.

Sportowe Ferie Zimowe na Movement Arenie to pięć dni świetnej zabawy z animatorami oraz trenerami parkour, którzy wprowadzą dzieci w świat zabawy ruchem. Przygotowany plan treningowy (codzienne treningi parkour i akrobatyki) połączony z dodatkowymi atrakcjami zapewnią różnorodność zajęć i brak nudy. Oferta przeznaczona jest dla dzieci w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat.


Ciekawie zapowiadają się także "Ferie z Jajem", organizowane przez Youth Sport, czyli sopockie półkolonie sportowe prowadzone przez reprezentantów Polski w rugby. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy, gdzie głównym założeniem jest zabawa, a także zachęcenie dzieci do uprawiania sportu oraz do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Uczestnicy będą mieli okazję poznać rugby, ale nie zabraknie również meczów w piłkę nożną i innych sportów drużynowych. Dodatkowo odbędą się zajęcia projektowe (m.in. językowe, zarządzanie projektami) oraz wyjścia do różnych trójmiejskich miejsc.

Na ruch wśród dzieciaków stawia również Amazonia - tutaj od 13 stycznia przez dwa tygodnie będziecie świadkami niesamowitej zabawy podczas Amazońskich ferii. Przygotowano mnóstwo niespodzianek, specjalne animacje, konkursy i pełno nagród. Będziecie tu mogli śpiewać, tańczyć, szukać skarbów, przeciskać się pod liną, rysować i malować. Będzie głośno, radośnie i - jak zapewniają organizatorzy - absolutnie każde dziecko wyjdzie z uśmiechem na twarzy.

Więcej ofert na ferie sportowe znajdziesz TUTAJ.

Ferie artystyczneW ofercie ferii artystycznych nie brak propozycji dla fanów tańca, muzyki, kina, teatru, malarstwa i wielu innych dziedzin sztuki. Miłośników filmu na pewno zainteresują Kinoferie na planie filmowym w Gdyńskim Centrum Filmowym. To będzie pięć dni zabawy na filmowym planie. Każdy może zostać reżyserem, operatorem kamery albo stanąć na profesjonalnym planie filmowym w aktorskiej roli. To okazja dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, by przez tydzień dowiedzieć się w praktyce, jak przebiega praca nad filmem. Każdego dnia zaplanowano także pełnowymiarowy seans filmowy w Kinie Studyjnym GCF.

Z kolei zwolenników tańca zainteresuje na pewno zimowisko taneczno-akrobatyczne Artistic. To propozycja dla dzieci, które lubią spędzać wolny czas aktywnie i tanecznie. Podczas zimowiska uczestnicy dzień rozpoczną od baletu, roztańczą się i kreatywnie rozwiną się na modernie, potrenują akrobatyczne ewolucje i rozciągną się na akrobatyce, a na street dance nauczą się nowoczesnych, teledyskowych układów tanecznych i hiphopowych tricków. Obowiązuje podział na grupy wiekowe: 6-10 lat i 11-14 lat.

Natomiast Ferie w teatrze - Lalki do pralki i na scenę - to 10 dni teatralnej przygody dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat w Teatrze Miniatura. W trakcie ferii odbędą się warsztaty teatralne, które poprowadzą aktorzy Wojciech Stachura i Jakub Ehrlich, dramatopisarka Sandra Szwarc, choreografka Ula Zerek i kierowniczka Pracowni Plastycznej Maja Kanabaj. Przynieście swoje stare zabawki, a wspólnie wrzucicie je do pralki i stworzycie teatralne postaci, które wraz z uczestnikami zagrają w finałowym spektaklu.

Dzieciaki z artystyczną duszą czeka również ciekawa oferta podczas Półkolonii Ferii zimowych w PGS w Sopocie. To zajęcia plastyczne dzieci w wieku 7-12 lat, które odbywać się będą w dwóch turnusach, od poniedziałku do piątku w godz. 10-13. W czasie trzech wspólnie spędzonych godzin uczestnicy warsztatów odbędą artystyczną podróż dookoła świata oraz poznają źródła współczesnej popkultury. Program zajęć obejmuje krótkie wprowadzenie w zagadnienie artystyczne będące wątkiem przewodnim, wspólny oraz indywidualny warsztat plastyczny.

Podobnie w Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku podczas ferii zimowych odbywać się będą zajęcia dla uczestników w wieku 13-17 lat w grupach 10-osobowych, w godz. 10-13 w dniach 13-17 stycznia. Warsztaty przeprowadzone zostaną z pięciu dziedzin sztuki: rysunku, malarstwa, filmu, fotografii i rzeźby - zakończą się wystawą.

Artystyczny program znajdziecie także podczas Ferii Zimowych w Dzikich Pląsach. W programie cała masa atrakcji, m.in. pokaz Magia Ognia, Smakołyki Kuchni Molekularnej, Bubble Show - pokaz zaczarowanych baniek, Teatr Duet z przedstawieniem "Słoń Torbalski", Pokaz Iluzji, Science Fiction Day, Dzień Prawdziwego Artysty, Dzień z Sherlockiem Holmesem, Dzień Teatralno-Filmowy, Ryzyk Fizyk i masa innych wydarzeń. Codziennie inny temat, goście, pokazy, warsztaty, program pękający w szwach. Możliwość wykupienia całego tygodnia ferii lub pojedynczych dni. W cenę wliczone jest drugie śniadanie, obiad, podwieczorek. Ferie Zimowe w Dzikich Pląsach startują już 13 stycznia.

Więcej ofert na ferie artystyczne znajdziesz TUTAJ.

Ferie naukowe i kreatywneRównież dla małych i dużych naukowców nie brakuje możliwości spędzenia ferii w swoim ulubionym stylu. Półkolonie zimowe w Laboratorium Kreatywnej Edukacji to wybuchowa mieszanka nauki i zabawy. Odkrywanie swoich emocji, uwalnianie ekspresji oraz tworzenie świata Minecraft. Przykładowe zajęcia, które znajdą się w planie: muzykoterapia, bajkoterapia, arteterapia, zajęcia kulinarne, sensoryka, DIY - zrób to sam - krawiectwo, ogrodnictwo, botanika, eksperymenty dostosowane do wieku dziecka oraz wiele innych.

Kreatywnie spędzić czas dzieciaki mogą np. w BUDUMI, gdzie czekają na nie łączące naukę i zabawę kreatywne półkolonie, a na nich mnóstwo atrakcji: warsztaty konstrukcyjne, Slime, Klockowa Akademia Umiejętności, projektowanie gier z wykorzystaniem klocków, klockowe kodowanie, miejska gra terenowa, warsztaty uważności, słuchowiska połączone z warsztatami plastycznymi, zajęcia ruchowe itd.

Interesującą ofertę ma dla najmłodszych Hevelianum - tutaj znajdziecie edukacyjne ferie dla dzieci w wieku już od trzech lat. To warsztaty familijne dla rodziców z dziećmi w różnym wieku. Dla jednego rodzica wstęp wolny.

Podczas ferii w EXPIE na gości czeka za to nowa wystawa i specjalny program. Każdego dnia wraz z Edukatorami można będzie badać zjawiska, które rządzą naszym codziennym życiem, a których nie da się zobaczyć gołym okiem. Nowa tymczasowa wystawa "To takie proste" w Centrum Nauki Experyment to między innymi świat nowoczesnych technologii. Goście sprawdzą, czy są w stanie pokonać sztuczną inteligencję w prostych grach, spróbują napędzić samolot energią słoneczną i przejadą się Samochodem Przyszłości, a po tym wszystkim rozruszają się skacząc po elektronicznej Podłodze Memo czy zajrzą do wirtualnej rzeczywistości. Dla spragnionych wrażeń centrum ma dodatkową przygodę, podczas której można się wcielić w rolę inżynierów.

Z kolei kreatywne Ferie zimowe w duchu zero waste zapowiada Instytut Kultury Miejskiej. Tworzenie trójwymiarowej książki z niepotrzebnych skrawków materiałów, elementów odzieży czy druków ulotnych, szycie breloków inspirowanych zwierzętami ukrytymi na gdańskich kamienicach, robienie wielkoformatowych autoportretów z recyklingu czy budowanie kamieniczek z kartonu - to propozycje warsztatów, które odbędą się w trakcie ferii zimowych 2020. Obowiązują zapisy, koszt pojedynczych zajęć to 10 zł. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-13 lat. Obowiązują zapisy.

Więcej ofert na ferie naukowe i edukacyjne znajdziesz TU.

Ale to jedynie wybrane propozycje. Wśród ofert znajdziecie także ferie o charakterze językowym, półkolonie komputerowe, ferie rekreacyjne, a także wiele innych różnorodnych zimowisk, dopasowanych do zainteresowań waszych dzieci.