stat

Muzea zapraszają na rodzinne warsztaty przez cały rok

2 października 2019, 8:00
Anna Żukowska

Czasy, w których muzea kojarzyły się wyłącznie ze zwiedzaniem wystawy stałej, już dawno minęły. Coraz więcej osób ma świadomość, że znajdzie tam ciekawe zajęcia i imprezy rodzinne. Jesteście na bieżąco z ofertą warsztatów rodzinnych w trójmiejskich muzeach? Przygotowaliśmy zestawienie, jakie atrakcje oferują w tym sezonie.GdańskNarodowe Muzeum Morskie ma kilka oddziałów i w wielu z nich odbywają się weekendowe zajęcia i warsztaty dla dzieci. Bardzo dużą popularnością cieszy się cykl "Program dla rodzin". Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: edukacja@nmm.pl. Najbliższe spotkanie pt. "Detektywi w Żurawiu" odbędzie się 27 października w godz. 11-14. Koszt udziału w zajęciach to 20 zł/rodzinę.

- Raz w miesiącu, w niedzielę, czekamy na rodziny z dziećmi w wieku 5-8 lat. Przygotowujemy dla nich podchody, zagadki, eksperymenty, spacery i wspólnie szukamy ukrytych przedmiotów - a miejsc do schowania skarbów mamy w naszym muzeum wiele - zachęca Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM.
Również raz w miesiącu - z tym że w soboty - dzieci w wieku 7-12 lat mogą się wybrać na "Kolorowe soboty" - warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystaw w Ośrodku Kultury Morskiej, Spichlerzach na Ołowiance i Żurawiu. Pierwsza część zajęć odbywać się będzie na wystawach, a następnie dzieci przejdą do warsztatów plastycznych, gdzie będą kontynuować swoją magiczną podróż w krainie sztuki. Najbliższe spotkanie pt. "Magiczny, podwodny świat Neptuna" odbędzie się 12 października w godz. 10:30-12:30. Koszt udziału to 6 zł/osobę.

Kolejnym cyklem, który cieszy się dużym powodzeniem, jest Akademia młodych odkrywców dla dzieci w wieku 7-12 lat. W trakcie zajęć uczestnicy niczym Indiana Jones będą zgłębiać archeologiczne zagadnienia, rozwiązywać łamigłówki, zwiedzać muzealne zakamarki i poznawać ciekawostki o Gdańsku. Najbliższe spotkanie pt. "Na wykopie" odbędzie się 20 października w godz. 11-13. Koszt udziału to 6 zł/osobę.

Muzeum Gdańska zaprasza najmłodsze dzieci (w wieku 3-4 lata) do wzięcia udziału w projekcie "Maluszki w Muzeum". To pakiet ośmiu piątkowych zajęć przeznaczonych dla gdańskich rodzin, które odbędą się w oddziałach Muzeum Gdańska do maja 2020 r. Za każdym razem odbywają się dwa spotkania o tej samej tematyce (o godz. 11 i 13:30), możecie więc dopasować je do swojego planu dnia.

- Dzieci już od pierwszych chwil życia potrzebują wartościowych bodźców, aby się prawidłowo rozwijać. W scenariuszu spotkań znajdują się zabawy ogólnorozwojowe, integracyjne, socjalizujące, połączone z pierwszymi próbami kontemplacji sztuki, słuchaniem muzyki klasycznej oraz poszukiwaniem motywów architektonicznych - mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierowniczka Działu Edukacji.
Cykl rusza 18 października warsztatami pt. "Rodzina Królewska. Moja rodzina. Poznajemy Ratusz Głównego Miasta". Na zajęcia obowiązują zapisy: m.kryger@muzeumgdansk.pl. Koszt udziału: do 120 zł (karnet na wszystkie osiem spotkań).

SopotMuzeum Sopotu zaprasza na rodzinne warsztaty twórcze z baśnią pod nazwą "Bajarka opowiada". Niedzielne spotkania z baśnią i twórczym rękodziełem prowadzi ilustratorka i autorka książek, Agata Półtorak. Baśnie pobudzają wyobraźnię dzieci, zapoznają z kulturą i dawnymi zwyczajami różnych narodów. Wspomagają rozwój dziecka, wpływając na jego tożsamość i integrację psychiczną. Umożliwiają przeżywanie różnych stanów emocjonalnych w sposób kontrolowany i bezpieczny. Pomagają przezwyciężać lęki, niosą nadzieję, koją i wyciszają. Baśń, jako dawny utwór, niesie ze sobą ponadczasowe wartości i mądrość pokoleń, którą warto chronić i ocalić od zapomnienia.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 13 października o godz. 12 pt. "Maryjka i jej brat jeleń". Wysłuchacie tej bułgarskiej baśni, która zostanie przedstawiona w technice żywego słowa, a później wykonacie dekoracje ścienne - głowy jeleni z kartonu zdobione techniką decoupage. Spotkania z bajkami odbywają się raz w miesiącu i są bezpłatne.

GdyniaWeekendowe zajęcia Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotowane są z myślą zarówno o dzieciach, jak i ich rodzinach. Cykliczne projekty przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Muzealne zmysły to warsztaty dla niemowląt z opiekunem. W ramach spotkania Muzealne Zmysły fizjoterapeutka poruszy zagadnienia związane z ćwiczeniami mięśni dna miednicy oraz elementy pilates core. Koszt udziału to 5 zł. Najbliższe spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 13. Kolejne propozycje to odbywająca się w pierwszą sobotę miesiąca "Maszynownia", która jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6-12 lat oraz "Pokład" (trzecia sobota miesiąca) dla dzieci w wieku 2-5 lat. Najbliższe spotkania odbędą się kolejno 5 października i 19 października o godz. 11. Bilety kosztują 10 zł. Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy pod jednym adresem: zapisy@muzeumgdynia.pl.

Na koniec zaglądamy do Muzeum Emigracji. W tym roku szkolnym muzeum przygotowało warsztaty pod tytułem "Wystawa - MEGa sprawa".

- Na warsztatach pokazujemy, że wizyta na muzealnej ekspozycji może być przygodą, a wiedza, która tam się znajduje, może zainteresować osoby w każdym wieku - mówi Ludwika Radacka-Majek, specjalistka ds. edukacji. - Wszystko zależy od tego, jakich technik użyjemy podczas takich warsztatów. Staramy się wykorzystywać materiały plastyczne, ale także pamiętamy o ekologii i pokazujemy dzieciakom, że wiele rzeczy możemy użyć wielokrotnie.
Podczas niedzielnych spotkań będziecie wspólnie podróżować po muzealnej wystawie. Każde zajęcia poświęcone są innej części naszej ekspozycji. Zobaczycie miejsca, które skrywają cenne eksponaty lub fascynujące opowieści z często odległych czasów. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę, najbliższe będą 13 października pod tytułem "W świecie wielkich maszyn". Koszt to 10 zł od dziecka, obowiązują zapisy pod adresem: warsztaty@muzeumemigracji.pl.