Nietypowe imiona trójmiejskich noworodków

4 stycznia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy, Ewa Palińska

By przekonać się o tym, że rodzice noworodków, które przyszły na świat w ostatnim roku w Trójmieście, mają fantazję, wystarczy spojrzeć w dane Urzędów Stanu Cywilnego. Lista nietypowych imion nadawanych dzieciom jest długa. Wśród nich znajdują się m.in. Apollo, Nino, Makary czy Neonila.Gdyński magistrat informuje, że w 2019 roku nie zdarzyła się sytuacja, aby kierownik tamtejszego Urzędu Stanu Cywilnego odmówił rodzicom rejestracji imienia. Ale trzeba przyznać, że mieszkańcy miasta w tej kwestii wykazali się ogromną kreatywnością.

Kreatywnie w Gdyni: Alena, Lovisa, Dragomir, BoleborNa liście najbardziej nietypowych imion znajdują się: Radomir, Wenanty, Dragomir, Bolebor, Siemowit, Kaleb, Eliasz, Bella, Carmina, Debora, Alena, Adelajda, Freja, Miliana, Aura, Lovisa, Amaya i Gaja.

Nadal ogromną popularnością cieszą się jednak imiona tradycyjne. Wśród imion żeńskich dominowały: Julia, Maja, Zuzanna, Hanna, Oliwia, Pola, Lena, Antonina, Laura i Zofia.

Najpopularniejsze imiona męskie w Gdyni w 2019 r. to: Aleksander, Jan, Jakub, Leon, Marcel, Filip, Franciszek, Maksymilian, Michał, Kacper i Adam.

Z fantazją w Gdańsku: Apollo, Nino, Orion, Dajana i FridaW ubiegłym roku w Gdańsku urodziło się ponad 9 tys. dzieci - więcej chłopców niż dziewczynek. Niektórym rodzicom nie zabrakło fantazji przy nadawaniu im imion.

Jak informują gdańscy urzędnicy, w Urzędzie Stanu Cywilnego w 2019 r. nadano w sumie 609 różnych imion, wśród których 263 to imiona unikalne, które zostały nadane tylko jeden raz.Nietypowe imiona nadawane chłopcom urodzonym w ubiegłym roku w Gdańsku to: Apollo, Nino, Makary, Borysław, Zbyszko, Kevin, Aram, Trevor, Jonasz, Barnaba, Herbert, Anatol, Eliot, Ruben oraz Orion.

Wśród unikalnych imion dla dziewczynek znalazły się: Faustyna, Vera, Miriam, Dajana, Ines, Sawa, Ofelia, Neonila, Eleonora, Frida, Ariadna, Ludwika, Anaid, Eunika i Berenika.

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2019 roku w Gdańsku to: Jan, Aleksander, Stanisław, Julia, Zofia, Maja.

Tęcza wśród propozycji, które nie przeszłyKierownik USC ma prawo odmówić rodzicom zarejestrowania urodzenia dziecka, jeśli wybrane przez nich imię jest zdrobniałe, uwłaczające lub ośmieszające. W ubiegłym roku kierownik USC w Katowicach odmówił rodzicom, którzy chcieli nadać swoim dzieciom imiona: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana oraz Batman. Jak było w Gdańsku?

- W ubiegłym roku w Gdańsku nie mieliśmy takiej sytuacji, by komuś odmówiono nadania wybranego imienia. Zdarzało się, że rodzice chcieli nadać imię zdrobniałe, takie jak np. Mania czy Jasiek, ale ostatecznie dawali się namówić do ich zmiany - informuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.
W 2016 r. był przypadek w Gdańsku nadania imienia Konan Wilk, w 2017 r. ktoś chciał z kolei nazwać córkę Tęcza, ostatecznie jednak zmienił zdanie.
Znasz kogoś o nietypowym imieniu?
48%

tak, nawet kilka takich osób

18%

tak, ale tylko jedną osobę

5%

sam(a) posiadam takie imię

29%

nie, nie znam nikogo o dziwnym imieniu

zakończona

łącznie głosów: 3414