Nowe Pogotowie Opiekuńcze w Gdańsku gotowe

25 kwietnia 2020, 8:00
ws

Zakończyła się budowa pogotowia opiekuńczego dla dzieci. Trzy nowe budynki z pełną infrastrukturą stanęły przy ul. Sobieskiego. Koszt inwestycji to 22 mln złotych. Docelowo placówka będzie mogła przyjąć 42 dzieci.W Gdańsku jest 18 placówek opiekuńczych, rozmieszczonych w różnych dzielnicach miasta. Aktualnie przebywa w nich 231 dzieci. Trafiają do nich dzieci, które są ofiarami zaniedbań opiekuńczych, przemocy w rodzinie, konfliktów wewnątrzrodzinnych, czasem również nastolatkowie pozostawieni przez opiekunów sami sobie u progu dorosłości. Gdańskie Pogotowie Opiekuńcze ma zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczny tymczasowy pobyt i ustalić, czy w odpowiednim momencie mogą bezpiecznie wrócić do domu.

Nowa placówka powstała u zbiegu ulic Wagnera i Sobieskiego zobacz na mapie Gdańska. Inwestycja objęła budowę trzech wolnostojących obiektów przeznaczonych do prowadzenia placówki opiekuńczej.

- Powstała placówka interwencyjna, opiekuńczo-wychowawcza systemu pieczy zastępczej, łącząca też pomoc i wsparcie dla rodzin, których dzieci zostały do niej skierowane w różnych sytuacjach kryzysowych w oparciu o postanowienie sądu rodzinnego. Stworzyliśmy dla nich miejsce, gdzie będą bezpieczne, gdzie znajdą spokój i opiekę, a może nawet odrobinę radości - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Plac zabaw i siłownia "pod chmurką"Budynki zaprojektowane zostały jako dwukondygnacyjne podpiwniczone domy - znajdą się tam nie tylko sypialnie, ale również miejsca do nauki, sale zabaw oraz kuchnie i łazienki. Jeden z budynków został dodatkowo rozbudowany o część administracyjną i opieki specjalistycznej (budynek A). Każdy z nich dostosowany jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę. Docelowo w domach pogotowia będzie mogło zamieszkać 42 dzieci, po 14 w każdym. Na jeden budynek przypada ośmioro wychowawców pracujących w systemie 24-godzinnym, przez cały rok.

- Inwestycja którą właśnie zamykamy, jest niezwykle ważna, ponieważ budowaliśmy od podstaw dom dla dzieci i młodzieży, wymagających szczególnego wsparcia - mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Staraliśmy się przygotować miejsce, w którym dzieci i młodzież znajdą nie tylko bezpieczną przystań, ale będą mogli też zjeść ciepły posiłek, spać, uczyć się czy bawić.
Teren pogotowia to również działka otaczająca kompleks. Poza drogami dojazdowymi i infrastrukturą techniczną powstała również część rekreacyjna. Dzieci będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu. Tereny zielone wokół zostały podzielone ścieżkami i ławkami. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z małego boiska, placu zabaw, siłowni zewnętrznej czy gier, takich jak "piłkarzyki" lub tenis stołowy.

Obecnie trwają procedury przekazania obiektu do użytkowania oraz wyposażanie w niezbędne do codziennego funkcjonowania rzeczy.
Czy spotkałe(a)ś się kiedyś z przykładem przemocy w rodzinie?
63%

tak, i uważam, że o problemie mówi się zdecydowanie za mało

6%

tak, ale jestem przekonany(a), że rodziny, w których taka przemoc się pojawia, mają się do kogo zwrócić po pomoc

31%

nie, choć wiem, że takie przypadki się zdarzają, nigdy osobiście nie zetknąłem/zetknęłam się z tym zjawiskiem

zakończona

łącznie głosów: 280

ws