Nowe przedszkole i żłobek na Wiszących Ogrodach

12 stycznia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe przedszkole na Wiczlinie dla 150 dzieci

Na osiedlu Wiszące Ogrody w dzielnicy Kiełpinek powstaje przedszkole i żłobek, łącznie dla 130 dzieci.Kilka dni temu otwarto nowy żłobek w Gdyni Placówka pomieści 50 dzieci. Teraz już wiadomo, że placówka składająca się z czterech oddziałów przedszkolnych i dwóch żłobkowych powstanie w Kiełpinie, na osiedlu Wiszące Ogrody, przy nieistniejącej jeszcze ul. Nowojasieńskiej zobacz na mapie Gdańska. Będzie to filia przedszkola Marchewka, które mieści się przy ul. Świętokrzyskiej 5 zobacz na mapie Gdańska.

- W naszej pracy opieramy się na trzech filarach. Pierwszym jest edukacja i wychowanie dzieci - bazujemy na programie "Klucz do uczenia się" autorstwa rosyjskiego psychologa Lwa Wygotskiego. Drugi to zdrowe odżywianie się - przedszkole będzie miało własną kuchnię - mówi Monika Żukiewicz z przedszkola Marchewka. - Trzeci filar to przyjazne wzornictwo - zatrudniamy architektów, którzy zaprojektują wnętrze pod kątem dzieci i ich potrzeb, tak by je inspirowało, a nie rozpraszało.
Teoria poznania i nauczania wg. Lwa Wygotskiego, zakłada, że w procesie edukacji dzieci najważniejszy element stanowi rozwinięcie umiejętności uczenia się, czyli przygotowanie do korzystania ze swojego potencjału umysłowego. To, poza metodą Montessori, jedna metod nauczania przedszkolnego.

W parterowym budynku o powierzchni ok. 800 m kw. znajdzie się miejsce dla czterech grup przedszkolnych (każda po maksimum 24 dzieci) oraz dwóch żłobkowych (po 16 dzieci).

Przeczytaj więcej o powstających przedszkolach i żłobkach w Trójmieście

- Na każdą grupę będzie przypadać dwóch nauczycieli i jedna pomoc nauczycielska - dodaje właścicielka przedszkola Marchewka. - To osoba, która pomoże ubrać, rozebrać dzieci, pomoże posprzątać itp. Jej zadaniem będzie odciążenie nauczycieli, by ci mogli skupić się na dzieciach.
Na rodziców czekać będzie 18 miejsc parkingowych. Zgodnie z obietnicami dewelopera ul. Nowojasieńska, która jeszcze nie istnieje, zostanie utwardzona.

Ceny będą takie, jak w placówce przy ul. Świętokrzyskiej: 400 zł wpisowego, stała opłata 750 zł za miesiąc oraz 12 zł dziennie za wyżywienie, czyli łącznie ok. 1000 zł miesięcznie.

Budynek ma być oddany do końca kwietnia, a sama placówka ma ruszyć pełną parą we wrześniu 2016 r.
Czy swoje dziecko posyłasz do przedszkola/żłobka osiedlowego?
48%

tak, bo liczy się dla mnie to, żeby było jak najbliżej domu

24%

nie, bo liczy się dla mnie jakość, więc wożę dziecko/dzieci do placówki na innym osiedlu

28%

jest mi to obojętne, byleby nie było za drogie

zakończona

łącznie głosów: 159