• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Noworodki i wcześniaki pod najlepszą opieką. Skandynawski program zmienił neonatologię na Zaspie

Dominika Majewska
5 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Szpital Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie zakończył projekt modernizacji i doposażania Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Szpital Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie zakończył projekt modernizacji i doposażania Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

Sprzęt do hipotermii leczniczej, kardiomonitory, inkubatory czy specjalistyczna karetka - Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Św. Wojciecha na Zaspie podsumował 2-letni projekt modernizacji. Rocznie trafia tu ponad 300 noworodków, a dzięki elitarnemu norweskiemu programowi hospitalizowane wcześniaki leczone są w najlepszych warunkach.



Czy uważasz, że standard usług medycznych dla rodziców z noworodkami w Trójmieście jest wystarczający?

Za mało inkubatorów, przestarzały sprzęt i niewielka liczba wyszkolonego personelu medycznego (w regionie pracuje zaledwie ok. 40 neonatologów) - z takimi problemami na co dzień muszą mierzyć się pomorskie oddziały neonatologiczne.

Sytuacja ma się poprawić na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka na gdańskiej Zaspie. 2,7 mln zł dofinansowania z tzw. funduszy norweskich zostało tu przeznaczone m.in. na gruntowany remont oddziału intensywnej terapii noworodków oraz zakup nowoczesnego sprzętu: do hipotermii leczniczej (stosowanego przy objawach niedotlenienia okołoporodowego wcześniaka z tzw. niską skalą Apgar), kardiomonitorów, inkubatorów czy respiratora przystosowanego do leczenia tlenem azotu.

Chodziło głównie o poprawę opieki perinatalnej obejmującej przedwcześnie urodzone noworodki i zmniejszenie ryzyka powikłań z tytułu wcześniactwa. Rocznie na Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii na gdańskiej Zaspie trafia ponad 300 dzieci, a specjaliści zgodnie podkreślają, że zapotrzebowanie na opiekę neonatologiczną jest bardzo duże.

Takiego sprzętu dla wcześniaków nie ma nigdzie na Pomorzu

- Doposażenie oddziału było dla nas priorytetem, dzięki temu znacznie poprawiła się jakość naszej pracy. Ważnym zakupem było na pewno nabycie sprzętu do hipotermii leczniczej. To pierwszy tego typu sprzęt w całej Polsce północno-wschodniej. Wcześniej wszystkie niedotlenione dzieci z województwa pomorskiego były zawożone do Bydgoszczy, a nawet do Warszawy. Teraz nie ma takiej potrzeby. Od czasu kiedy mamy sprzęt u siebie zastosowaliśmy ten rodzaj terapii u 14 pacjentów - opowiada dr Elżbieta Pilarczyk, ordynator Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodkowa w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie.
Ważnym elementem doposażenia oddziału był również zakup specjalistycznej karetki przystosowanej do transportu dzieci poniżej 5. miesiąca życia. Ambulans ma na pokładzie nowoczesny inkubator, kardiomonitor i respirator.

- Walczyliśmy o tę karetkę wiele lat, poprzednia była już mocno wyeksploatowana. Co prawda marzyliśmy o większym samochodzie, ale ostatecznie i tak jest to obecnie jedyna taka karetka na Pomorzu. Rocznie wykonujemy ok. 1000 przewozów. Bez niej nie dalibyśmy rady - wylicza dr Pilarczyk.
Zmiany docenia szczególnie personel oddziału neonatologii na Zaspie.

- Zawsze pracowaliśmy bardzo intensywnie i to się nie zmieniło, za to teraz pracujemy na najnowocześniejszych aparatach, w bardziej komfortowych warunkach. Jesteśmy też bogatsi o wiedzę zdobytą podczas szkoleń. Dzisiaj możemy powiedzieć, że potrafimy się lepiej zaopiekować noworodkami - ocenia dr Hanna Sabiniarz, zastępca ordynatora w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala na Zaspie.
Potrzeba wykwalifikowanych specjalistów

Zakup nowego specjalistycznego sprzętu pochłonął ok. 70 proc. otrzymanego przez szpital dofinansowania. Pozostałe 30 proc. przeznaczono na szkolenia dla personelu medycznego. Lekarze i pielęgniarki ze Szpitala Św. Wojciecha brali m.in. udział w kursach z resuscytacji NLS, szkoleniach z zakresu USG mózgowia czy oceny neurologicznej noworodka. Zyskały też inne pomorskie placówki hospitalizujące noworodki. Lekarze z Zaspy dzielili się z nimi nabytą wiedzą podczas cyklu szkoleń, w których udział wzięło łącznie 250 osób.

- Dodatkowo przeprowadziliśmy ok. 1300 badań echokardiologicznych wykrywających wady serca u noworodków, wykonaliśmy też ok. 1000 badań przesiewowych USG mózgowia noworodków urodzonych w naszym szpitalu, udzieliliśmy 140 porad lekarza rehabilitanta i 100 porad neurologopedy - wymienia Wojciech Podolski, koordynator projektu.
Oficjalnie program finansowany w głównej mierze ze środków norweskich zakończy się pod koniec kwietnia, co jednak nie oznacza wcale, że projekt wygaśnie. Przez co najmniej 5 kolejnych lat szpital jest zobowiązany do przeznaczania 5 proc. wartości całego projektu rocznie na kontynuację przedsięwzięć związanych z neonatologią.

- Nie ulega wątpliwości, że zmodernizowana infrastruktura oddziału neonatologii jest kluczowa w leczeniu noworodków. W tym procesie uczestniczą również lekarze, pielęgniarki i położne. Bez współczesnej wiedzy z tej dziedziny, bez odpowiednich kompetencji i korzystania z tego, co dzieje się w tym zakresie na świecie, ta opieka na pewno nie byłaby tak wysokiej klasy - ocenił Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Dominika Majewska

Opinie (37) 1 zablokowana

  • Jak tam mam w pracy prywatną opiekę medyczną (1)

    Zawsze chodzę na konkretną godzinę bez skierowania nic nie muszę płacić za wizytę i badania jakie tylko potrzebuje. A w NFZ to wielką łaskę robią jak trzeba skierowanie wystawić

    • 0 6

    • No i?

      No i co z tego...?

      • 2 0

  • odział neonatologii na zaspie rewelacja!

    Polecam wszystkim przyszłym mamom, wprawdzie mój synek urodził się jako wcześniak ,potrzebował opieki i ja uzyskał na sprzęcie najwyższej jakości, ale jakbym miała jeszcze rodzic to tylko tam. Rewelacyjna opieka i wyposażenie na najwyższym światowym poziomie!

    • 18 0

  • (1)

    Tak to prawda na najwyższym poziomie , mówili. A siostrzenica by w 100 % dobrze raczkowala to była na rehabilitacji i masażu ale w Dzierzaznie( filia Kościerzyny), też bardzo dobrze. Ciocia po wypadku też.

    • 0 1

    • I co z tą ciocią w końcu??

      Raczkuje?

      • 3 0

  • Naj lepszy szpital

    Naj naj lepszy szpital i oddział.Moja córa tam leżała po urodzeniu(urodzona w wojewódzkim)Nigdzie nie mogli z nią sobie poradzić .Zaspa uratowała życie mojej córce.Najlepsza opieka pielęgniarska i lekarska.

    • 11 0

  • mama wczesniaka

    Nasza córka leżała na tym odziale , cudowni ludzie ,opieka , pełni serca dla tych najmniejszych, dziękujemy

    • 8 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane