Oryginalna scena z produkcji Misia Colargola stanęła w Galerii Starych Zabawek w Gdańsku

17 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Tadeusz Wilkosz, ojciec takich filmów animowanych jak "Przygody Misia Colargola" czy "Mały pingwin Pik-Pok", odwiedził Gdańsk, by w Galerii Starych Zabawek zostawić wyjątkową pamiątkę - oryginalną makietę z lalkami, prezentującą jedną ze scen "Przygód Misia Colargola".



W dzisiejszych czasach, gdy większość pracy wykonują za nas komputery, trudno znaleźć produkcje filmowe ręcznie tworzone. Jednak wielu z nas doskonale pamięta czasy, gdy na ekranach domowych teleodbiorników oglądało się "Przygody Misia Colargola" czy "Pingwina Pik-Poka". Ich twórcą (scenariusz, scenografia, kierownictwo artystyczne, reżyseria niektórych odcinków) jest Tadeusz Wilkosz, który w czasach PRL-u był odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi.

Wyjątkowy prezent dla Galerii Starych Zabawek



Pan Tadeusz Wilkosz, który niedawno skończył 84 lata, we wtorek przyjechał do Gdańska, by w Galerii Starych Zabawek przy ul. Piwnej 19/21 zobacz na mapie Gdańska stworzyć i zostawić pewnego rodzaju makietę przedstawiającą jedną ze scen bajki "Miś Colargol - Cudowna Walizka" w oryginalnej skali.

Scena ta przedstawia moment, kiedy miś Colargol i Kruk obok zatroskanych rodziców wybierają się w podróż samochodem utworzonym z cudownej walizki, żeby uwolnić innego bohatera filmu.

- Filmy w latach 70. były realizowane ręcznie, trzeba było zaprojektować i wykonać lalkę z konkretnego materiału i wybudować prawdziwe dekoracje. W tej prawdziwej przestrzeni można było zagrać, co dusza zapragnie, oczywiście według scenopisu. Wszystko trwało bardzo długo, ale te animowane filmy miały duszę, której dzisiaj brakuje współczesnym bajkom - opowiada Tadeusz Wilkosz.
Makieta prezentująca scenę z filmu zostanie w Galerii Starych Zabawek na stałe. Każdy, kto pamięta i miło wspomina Przygody Misia Colargola powinien wybrać się na ul. Piwną, by zobaczyć, jak wyglądają oryginalne lalki, które brały udział w filmach animowanych z lat 1968-74.
Czy pamiętasz Przygody Misia Colargola?
3%

nie, jestem zbyt młody

25%

tak, ale nie przypadły mi do gustu

72%

tak, bardzo lubiłem Misia Colargola

zakończona

łącznie głosów: 302