Ostatni przedświąteczny weekend - spędź go z dzieckiem

21 grudnia 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Anna Żukowska

Święta Bożego Narodzenia to ulubione święta wielu z nas. Ci, którzy nie spędzają ich w Trójmieście, pewnie w weekend wybiorą się w drogę. Ci, którzy jednak zostają na miejscu, mogą podzielić swój czas między ostatnie przygotowania i rodzinne wyjście.Nie dajmy się zwariować porządkom, przygotowywaniem potraw i pomysłom, żeby wyskoczyć "tylko na chwilę" do najbliższego centrum handlowego, żeby kupić kilka drobiazgów. Tłumy ludzi i kolejki przy kasach mogą skutecznie popsuć wam świąteczny nastrój. Dzięki temu, że Wigilia jest w tym roku w poniedziałek, mamy czas na rozłożenie ostatnich przygotowań na trzy dni. I nie zapomnijcie o zostawieniu chwili na odsapnięcie i wspólne zajęcia.

Jeśli, zgodnie ze zwyczajem, ubieracie choinkę dopiero w Wigilię, część soboty lub niedzieli możecie poświęcić na przygotowywanie ostatnich ozdób. Ci z was, którzy mają małe dzieci, mogą wybrać opcję nietłukących się dekoracji z drewna, papieru czy słomek. Ładnie na choince wyglądają też małe jabłka lub cukierki. Z tymi ostatnimi trzeba uważać - część ozdób może zniknąć jeszcze przed Wigilią.

Możecie się też udać na zimowy, rodzinny spacer. Jeśli wybierzecie się w okolice molo w Brzeźnie, czeka was świąteczna niespodzianka. Mikołaj porusza się po świecie saniami zaprzężonymi w renifery. Ale jeśli zadrzecie głowę do góry, zobaczycie nie jednego, a kilkunastu Mikołajów na... paralotniach. Mikołaje po wylądowaniu będą częstować dzieci słodyczami, więc jest dodatkowy powód, żeby tam się wybrać. - Pomysł na latających Mikołajów wziął się z kilku powodów - wyjaśnia pilot, Paweł Stolarczuk, pomysłodawca akcji. - Chcemy w ten sposób wzmocnić klimat świąteczny, sprawić frajdę dzieciakom a także wypromować sport, jakim jest paralotniarstwo. Chcemy też spotkać się w gronie pilotów, żeby złożyć sobie świąteczne życzenia. Dla nas będą to również ćwiczenia - ze względu na mróz planujemy krótkie loty, po 10-15 minut. Po tym czasie zejdziemy na ziemię i rozgrzejemy się gorącą herbatą. Jak tylko złapiemy oddech, znów wzbijemy się w powietrze. Najtrudniejsze w lataniu są właśnie start i lądowanie, więc to będzie dla nas dobra okazja do treningu. Mikołajowie będą startować i lądować na plaży w Brzeźnie, a loty będą odbywać na trasie Brzeźno-Jelitkowo. Sobota, godz. 11:00-15:00. Wstęp wolny.

Zostajemy w klimatach sportowo-zimowych. Zanim zasiądziemy do świątecznego stołu, dobrze by było się trochę poruszać. A wyprawa na lodowisko świetnie się nadaje na trening całego ciała, nie mówiąc o tym, że to wyśmienita zabawa. Kiedy maluchy mają się nauczyć jeździć na łyżwach, jak nie teraz? Możecie się wybrać na lodowisko miejskie w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. W weekendy zaprasza na pierwsze wejście o godz. 11:30 a ostatnie o 20:30, bilety w cenie 7-10 zł. Możecie się też wybrać na kryte lodowisko w Hali Olivia zobacz na mapie Gdańska. Pierwsze wejście już o godz. 10:30, a ostatnie o 19:30. Bilety: 11 zł. W piątek zostało otwarte lodowisko przy molo w Sopocie zobacz na mapie Sopotu. Możecie się na nie wybrać w najbliższy weekend w godzinach 11:30-20:00 (ostatnie wejście o godz. 19:00), cena biletu: 8 zł. Również w Gdyni można pojeździć na łyżwach na zadaszonym lodowisku przy Młodzieżowym Domu Kultury zobacz na mapie Gdyni. W weekendy jest czynne od godz. 9:00 do 20:30 (ostatnie wejście o godz. 19:40). Bilety: 4-8 zł.

Jeśli macie jednak ochotę na pozostanie pod dachem, wybierzcie się na spektakle przeznaczone dla dzieci. Pamiętacie, jak prawie trzy lata temu uratowano psa dryfującego na krze? Baltic, bo tak dostał na imię, stał się bohaterem mediów, a teraz także bohaterem spektaklu w Teatrze Miniatura. To opowieść o psie, o ludziach - tych dobrych i tych nieco gorszych, o przyjaźni i szczęściu. Spektakl przeznaczony dla dzieci od 8-go roku życia. Sobota, godz. 12:00, bilety: 18-20 zł. Również w Teatrze Miniatura zobacz na mapie Gdańska odbędzie się spektakl, tym razem dla widzów najmłodszych (od roku do lat czterech). Nawet najwięksi niecierpliwi nie zdążą się znudzić - Afrykańska Przygoda trwa zaledwie 30 min. Opowiada o przygodach Jacusia, który śni, że jest w Afryce. Kogo tam spotka? Zobaczcie sami. Niedziela, godz. 15:00, wstęp: 18 zł.