Ostatni weekend września, dokąd wybrać się z rodziną?

28 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Anna Żukowska

Najbliższe dni upłyną nam nie tylko pod hasłem Nocy Naukowców. Polecamy też festiwal podróżniczy dla rodzin, warsztaty rodzinne i pożegnanie sezonu turystycznego w Twierdzy Wisłoujście.Weekendowe atrakcje dla rodzin w Trójmieście:

Nauka w nocy w Gdańsku...Zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni w ten piątek będziecie mogli poznać wiele naukowych ciekawostek w nieco innej niż zazwyczaj scenerii. Noc Naukowców w Hewelianum, to cztery godziny atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wystawy stałe tego dnia będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, pozostałe atrakcje są bezpłatne - wejściówki będą do odebrania w punkcie informacyjnym od godz. 18:30. W programie m.in. tajemnice kostki Rubika, escape room, pokazy iluzji czy sekrety naszego mózgu. Dowiecie się, za co odpowiadają różne części tego najważniejszego organu, jak zmienia się percepcja pod wpływem używek oraz sprawdzicie, czy uda się wam przesunąć kulkę "siłą umysłu". Piątek, godz. 19-23, wstęp wolny. Wejście na wystawy stałe: 1 zł.

...i w GdyniExperyment, podczas tegorocznej Nocy Naukowców, proponuje spojrzeć na nasz świat w skali nano, mikro i makro. Dzięki technologii VR będziecie mogli całą rodziną wkroczyć do mikroświata, zwiedzić kryształowy ogród, a także wyruszyć na spotkanie z mikrobami i spółką. Na wystawie powstaną dodatkowe stanowiska, będzie można m.in. obejrzeć pod mikroskopem ziarenka piasku, ale też organizmy, które my, rodzice, pamiętamy ze szkół - pantofelki, eugleny, wirki, rozwielitki czy - uznawane za najbardziej odporne zwierzęta na Ziemi - niesporczaki. A to tylko część atrakcji, które czekają na was podczas tego wydarzenia. Piątek, godz. 19-23, wstęp w ramach biletu: 12 zł.

Konstrukcje przestrzenne w Konsulacie KulturyW Konsulacie Kultury odbędą się rodzinne warsztaty kreatywne prowadzone przez zespół z TuBazy. To propozycja dla rodzin z dziećmi od szóstego roku życia. Podczas zabawy mali uczestnicy zbudują z papierowych rurek własne konstrukcje. Zajęciom towarzyszy opowieść o budynkach i mieście jako jednym organizmie, jego funkcjach i zasadach działania. Warsztaty uczą m.in. postrzegania konstrukcji w kategoriach wytrzymałościowych, rozwiązywania prostych problemów konstrukcyjnych, zaznajamiają dzieci z ważnymi dla projektowania zasadami mechaniki oraz uświadamiają rolę modułu w projektowaniu. Sobota, godz. 11-13:30, wstęp wolny. Obowiązują zapisy: m.kraszewska@gdynia.pl.

Hakuna MatataW Ergo Arenie, w sobotę, odbędzie się Rodzinny Festiwal Podróżniczy Hakuna Matata. To okazja do posłuchania o doświadczeniach z rodzinnych wojaży i wypraw z wielu zakątków świata. Oprócz prelekcji, podczas których poznacie pasjonatów podróży z Trójmiasta, na dzieci czeka mnóstwo atrakcji. Przez cały czas trwania festiwalu będziecie mogli skorzystać m.in. z kolorowego placu zabaw, wziąć udział w warsztatach podróżniczych dla dzieci, spotkać autorów podróżniczej literatury dziecięcej oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Sobota, godz. 10-18. Bilety: 1-15 zł.

Pożegnanie lata w Twierdzy WisłoujścieNajbliższa niedziela to ostatni moment, żeby zwiedzić Twierdzę Wisłoujście, zanim zamieni się w hotel dla nietoperzy. Od dziewięciu lat zwiedzać ją można tylko od maja do września, bo w miesiącach jesienno-zimowych staje się siedliskiem dla gatunków nietoperzy objętych ochroną. W związku z pożegnaniem tegorocznego sezonu turystycznego na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Spotkacie tam m.in. grupy rekonstruktorów historycznych czy ekspertów, którzy przeszkolą was w zakresie umiejętności żeglarskich. Odbędą się także pokazy musztry, w których będzie można wziąć aktywny udział. Będzie też ognisko, na którym będzie można upiec przywieziony ze sobą prowiant lub kupić jedzenie na miejscu. Niedziela, godz. 10-16. Bilety: 7-15 zł.