Zarobili 100 tys. zł dla szkół, bo oszczędzali energię

14 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

10 gdyńskich szkół ma szansę otrzymać wsparcie finansowe, które będzie można wykorzystać na potrzeby placówki. Warunek? Oszczędność widoczna w rachunkach za energię elektryczną.Celem akcji pod nazwą Strażnicy Energii, realizowanej przez Gdynię z firmą Dalkia, jest edukacja dotycząca ochrony energii i środowiska, co ma wpłynąć na koszty i klimat.

- Firma Dalkia przekazała mierniki do pomiaru zużycia i kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej. Opracowaliśmy specjalne narzędzie do obliczania oszczędności energetycznej - mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii Polska.
Współpraca Gdyni z firmą trwa od 2017 roku. W sumie, w ciągu dwóch lat, dzięki uczniom z 10 gdyńskich podstawówek udało się zaoszczędzić blisko 200 tys. zł, co pozwoliło uniknąć emisji 168 ton CO2 do powietrza.

100 tys. zł grantów w dwa lataDo placówek wróciła połowa zaoszczędzonej kwoty, czyli 100 tys. zł. Najwięcej, bo blisko 21 tys. zł trafiło do Szkoły Podstawowej nr 26.

W trwającym roku szkolnym w projekcie ponownie uczestniczy 10 placówek. W każdej szkole zostaną powołani tzw. strażnicy energii. To zespoły uczniów, które zbadają, w jaki sposób wykorzystywana jest energia oraz jak można zaoszczędzić na rachunkach.

Nie chodzi tylko o energię elektryczną, ale też wodę, czy ciepło pochodzące z często niepotrzebnie odkręconych kaloryferów.

Kwartalne raportyRazem z nauczycielami uczniowie opracują kwartalne raporty dotyczące oszczędzana i pokażą faktury, które przekażą do Urzędu Miasta w Gdyni.

Po zakończeniu roku szkolnego połowa zaoszczędzonych pieniędzy w stosunku do rachunków z poprzednich lat wróci do szkół na bieżące potrzeby.

- Nasze dwuletnie doświadczenie pokazuje, że udaje się zaoszczędzić 10 proc. kosztów energii, co jest ogromnym sukcesem. Mam nadzieję, że nabyte przez dzieci nowe przyzwyczajenia zostaną wykorzystane w ich domach, co przyczyni się do zwiększenia świadomości energetycznej i zmniejszenia zużycia energii w ich otoczeniu - wskazuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Czy uczysz swoje dziecko oszczędzania energii?
80%

tak

20%

nie

zakończona

łącznie głosów: 342