Ozdoby choinkowe zróbcie razem z dziećmi

3 grudnia 2011 (artykuł sprzed 8 lat)
Anna Żukowska

Wreszcie skończył się najbardziej ponury miesiąc w roku a zaczyna się chyba najbardziej przez dzieci wyczekiwany grudzień. Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia oznaczają prezenty i pyszności na stole.Nie oszukujmy się, nasze dzieci nie docenią jeszcze tego, co w Świętach cieszy nas: wyjątkowej atmosfery, spotkań w gronie rodziny czy odpoczynku od codziennej gonitwy. Dla młodszych Święta to ozdoby choinkowe (najlepiej własnoręcznie robione razem z rodzicami), prezenty (kto ich nie lubi?) i potrawy, które na stole pojawiają się raz w roku. Dla starszych dzieci to dodatkowo wolne od szkoły i wizja majaczących w niedalekiej przyszłości ferii zimowych.

Choć zaczął się grudzień, pogoda nie pomaga się nam wczuć w świąteczną atmosferę. Do Świąt zostały już tylko trzy tygodnie. Zanim zaczniemy sprzątać, dekorować dom i przygotowywać wigilijne potrawy (znam przepis na miodownik - ulubione ciasto mojego bratanka Michała, które trzeba zacząć robić prawie miesiąc wcześniej), pomyślmy o tym, jak spędzić trochę czasu z dziećmi. W ten weekend, z okazji Mikołajek, maluchy mogą spotkać Świętego Mikołaja w wielu miejscach w Trójmieście.


Jeśli jednak nie macie ochoty stać w kolejce, aż nadejdzie pora waszego dziecka na wdrapanie się na kolana Mikołaja i wyszeptania mu pewnie długiej listy wymarzonych prezentów, macie kilka innych opcji. Pierwszą z nich jest wspólne pisanie listu do Świętego Mikołaja. Jak już się rozpędzicie z dekorowaniem listu, równie dobre możecie się wziąć za wspólne robienie dekoracji: na choinkę, do pokoju, na okno...

Możecie się też wybrać na świąteczny kiermasz. W Klubie Osiedlowym "Apteka" (ul. Opata Hackiego 17A zobacz na mapie Gdyni) w niedzielę w godz. 11.00-13.00 odbędzie się Festiwal Rękodzieła. Będziecie mogli tak kupić niepowtarzalne prezenty, kartki świąteczne, witraże, stroiki - wszystko ręcznie zrobione przez wystawców. Również w niedzielę, w Klubie Atelier (ul. Mamuszki 2 zobacz na mapie Sopotu) po spektaklu Stacji Szamocin "Pan Huczek" na Sopockiej Scenie Off de Bicz, możemy się wybrać na kiermasz artystyczny. Znajdziemy tam ubrania i akcesoria dla dzieci firmy Viczy Fashion oraz wyjątkowe pluszaki wykonane przez Agatę Zarembę. Jeśli weźmiecie do ręki jej króliczki, może to nieeleganckie, ale zajrzyjcie im pod spódnice - zobaczycie lniane pantalonki, niektóre misternie wykończone koronką. Na kiermaszu spotkacie też sympatyczne BOBOMY - naklejki malarskie, które przyozdobią pokój malucha.

Zimy za oknem nie widać, ale wspólnymi siłami możemy ją wywołać. W Centrum Hewelianum (ul. Gradowa 6 zobacz na mapie Gdańska) w sobotę i niedzielę dowiecie się jak zrobić śnieg i lód w zaledwie kilka sekund oraz czym jest ciekły azot (godz. 11.00 i 13.00). Oprócz tego podczas pokazu astrologicznego (godz.12.00 i 14.00) dowiecie się, jak wyglądało niebo dwa tysiące lat temu oraz czym wtedy była "pierwsza gwiazdka", której co roku wypatrujemy zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu. Specjaliści z Centrum Hewelianum podpowiedzą, w którym miejscu na niebie szukać w tym roku pierwszej gwiazdki. Wstęp: 3 zł za osobę.