Planujemy rodzinny weekend. Kreatywne warsztaty czy domowa zabawa z dynią?

16 października 2020, 8:00
ws

Jak ciekawie spędzić weekend z rodziną? Mamy dla was kilka propozycji: kreatywne warsztaty, filmowe poranki i naukowe ciekawostki, ale też pomysły, jak ciekawie spędzić czas w domu - przygotujcie tylko wcześniej zapasy dyni.Propozycje na ciekawe spędzenie weekendu razem z rodziną:


Imprezy dla dzieci w naszym Kalendarzu


Filmowe poranki: 44 kotyMoże macie ochotę wybrać się do kina? Helios zaprasza na filmowe poranki, podczas których obejrzycie 44 koty. To włoski serial animowany dla najmłodszych widzów o codziennych perypetiach czterech kotów: Lampo, Milady, Pilou oraz Klopsika, którzy razem tworzą muzyczny zespół - Arcykoty. Pokazy swoich wokalnych umiejętności dają w garażu, który odwiedza ich wielu kocich przyjaciół, wraz z którymi przeżywają niebywałe przygody. Arcykoty są bardzo przyjazne, lubią pomagać innym i zawsze są gotowe do poświęceń, jest to zatem bajka, która nie tylko bawi, ale także uczy małych kinomanów.

Projekcję Filmowych Poranków poprzedzają konkursy i zabawy na sali kinowej. Cykl odbywa się w co drugą niedzielę miesiąca we wszystkich kinach ogólnopolskiej sieci kin Helios, zawsze o godzinie 10:30. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od trzech lat w towarzystwie opiekunów. Niedziela, Gdańsk i Gdynia - godz. 10:30, bilety 17-21 zł.

Place i sale zabaw dla dzieci


Kreatywny Plac ZabawKreatywny Plac Zabaw to przestrzeń warsztatowa dla najmłodszych gości Hevelianum. Podczas warsztatów zmienicie się w konstruktorów i wykonacie swój własny samochód, który dzięki gumce recepturce będzie miał napęd. Pojazd z duszą wymaga odpowiedniej personalizacji, dlatego pokolorujecie go i przyozdobicie jak wam się tylko podoba, a po zmajstrowaniu samochodu przygotujecie tor wyścigowy dla pojazdów i zorganizujecie zawody. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat. Sobota, godz. 11:00 i 14:00, bilety 25 zł.

Warsztaty rodzinne. Z czym to się je? Przyprawy świataCzy gotowanie to nauka? Oczywiście, że tak. Podczas warsztatów rodzinnych będziecie mieli okazję poznać świat niezwykle ważnego elementu kuchni - przypraw. Zobaczycie, jaka substancja powoduje uczucie ostrości produktu i poznacie skalę pikantności potraw. Przyjrzycie się też historii przypraw. Czy przy pomocy przypraw można namalować wielobarwny obraz? Jak stworzyć własny olejek anyżowy? I jak własnoręcznie zasadzić pachnące zioła?

Warsztaty rodzinne, podobnie jak wszystkie aktywności w Centrum Nauki Experyment, odbywają się w bezpiecznych warunkach. Liczba uczestników zajęć została dostosowana do przestrzeni. Warsztaty będą odbywać się jednocześnie w dwóch salach, a nad ich przebiegiem czuwać będą edukatorzy. Sobota i niedziela, godz. 12:15 i 15:00 (obowiązują zapisy), bilety 15-30 zł.

Kina w Trójmieście


Gra miejska (po mieszkaniu)Jeśli weekend wolicie spędzić w domu, warto zadbać, by było ciekawie. Może zorganizujecie grę miejską w domowym wydaniu? To nic trudnego, podpowiemy wam, jakie zadania można dać dzieciom. Poukrywajcie karteczki w różnych miejscach mieszkania. Starsze dzieci mogą mieć wypisane miejsca kolejnych zadań, młodsze możemy naprowadzać na zadania, bawiąc się w ciepło-zimno. Rodzaje zadań dla dzieci można podzielić na kategorie: aktywność fizyczna (stań na jednej nodze przynajmniej przez 5 sekund, zrób 10 przysiadów, zrób "koci grzbiet", postaraj się utrzymać książkę na głowie przynajmniej przez 3 sekundy itp.), plastyczne (ulep z plasteliny - lub domowej ciastoliny - kota, słonia, drzewo, samochód itp., pokoloruj obrazki, połącz kropki), konstruktorskie (zbuduj z klocków wieżę, dom, statek, ułóż z klocków portret mamy lub taty), naukowe (proste zabawy z dodawaniem, odejmowaniem - dla młodszych dzieci na przedmiotach) czy detektywistyczne (ułóżcie kod, który można rozszyfrować za pomocą książki - każdej literce będzie odpowiadał numer strony w książce, numer wersu i miejsce konkretnej litery w tym wersie. Wcześniej ułóżcie zagadkę, żeby określić, o którą książkę chodzi.

Dyniowe warsztaty w domuMamy październik i czas, kiedy na straganach i w kuchni króluje dynia, dodatkowo zbliża się Halloween, dlatego może już teraz chcielibyście zacząć przygotowania. Jeśli chcemy wykorzystać dynię do zrobienia jesiennej dekoracji domu bądź halloweenowej ozdoby, najlepiej jest jednocześnie zaplanować dyniową potrawę, np. zupę, gnocchi, pizzę albo spaghetti - tak, to wszystko można przygotować z dynią.

Podczas Halloween zazwyczaj wycinamy lampiony z dyń. Jak to zrobić? Najpierw odkrawamy górną część dyni i po odsłonięciu wnętrza wybieramy cały miąższ. Wspólnie z dzieckiem drążymy dynię metalową łyżką. Gdy dynia w środku będzie pusta, rysujemy na niej kontury oczu i zębów, a następnie wycinamy po nich fragmenty dyni ostrym nożem (tym powinna zająć się dorosła osoba).

ws