Planujemy rodzinny weekend w Trójmieście

24 października 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Anna Żukowska

Najbliższy weekend minie częściowo w klimacie Halloween. Mamy jednak sporo propozycji dla osób, które za tym świętem nie przepadają - każdy znajdzie więc coś dla siebie. Zamiast siedzieć w domu, ruszmy w miasto.Zaczynamy od Spotkań Rodzinnych, które odbędą się w halach łukowych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego zobacz na mapie Gdyni. To pierwsze spotkanie z cyklu skierowane do rodzin. Będzie można poznać organizacje i instytucje działające w Gdyni i zajmujące się rodziną a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach czy spotkaniach z ekspertami. Będzie można dowiedzieć się, co rodzicowi małego dziecka jest potrzebne na początek, w jaki sposób mama, a w jaki tata odnajdują się w nowej roli a także jak wypracować właściwe nawyki żywieniowe u najmłodszych. W salach warsztatowych odbędą się różne spotkania, m.in. z zakresu chustonoszenia, spotkanie zabawowe dla babć i dziadków z wnukami czy samodzielne tworzenie zabawek. Sobota, godz. 10-14, wstęp wolny.

Historycznie będzie za to w Gdańsku, na Głównym Mieście. W sobotę, w samo południe, Johann Uphagen z żoną Abigail ponownie zamieszka w swojej nowej kamienicy przy ulicy Długiej 12 zobacz na mapie Gdańska. Będziecie mogli obejrzeć inscenizację przeprowadzki, która odbyła się ponad dwieście lat temu. Jeśli się tam pojawicie, nie będziecie tylko widzami tego wydarzenia - zaplanowano warsztaty z szycia dawnych strojów i opowieści o modzie z okresu rokoka a także oczywiście możliwość zwiedzenia Domu Uphagena z przewodnikiem. Podczas takiego spaceru poznacie wiele ciekawostek związanych z tą słynną kamienicą. Sobota, godz. 12-16, wstęp wolny.

Chociaż Halloween obchodzi się w przyszły piątek, już w ten weekend pojawiły się propozycje dla dzieci utrzymane w tym klimacie. W Makarace zobacz na mapie Gdyni odbędą się warsztaty balonowe dla dzieci, podczas których nie będzie strasznie, a raczej wesoło. Z podłużnych baloników nauczycie się czarować duszki, miotłę Baby Jagi, czarnego kota czy śmiejącą się dynię. Piątek, godz. 17. Wstęp 25 zł.

Bardziej upiorna zabawa zapowiada się w Loopy's World zobacz na mapie Gdańska. Będzie i strasznie i magicznie: posłuchacie historii o duchach, będziecie ścigać upiory i poznacie bardzo przydatne zaklęcie. Takie, które wyczarowuje cukierki. Poza tym będzie poszukiwanie zaginionej dyni i kluczenie w labiryncie pełnym pajęczyn i nietoperzy. Będziecie mogli wziąć też udział w wyścigu mumii i zagrać w halloweenowe kręgle. Sobota, niedziela. Zabawa zaczyna się od godziny 11. Wstęp: 39-45 zł (obowiązuje dzieci, opiekun wchodzi za darmo).

A na koniec dwie filmowe propozycje adresowane do dzieci. Dawny sklep meblowy we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska zamieni się w prawdziwe kino na dywanie. Na seanse zaproszone są dzieci w wieku 4-8 lat. Oprócz projekcji filmów odbędą się także warsztaty oraz dyskusja o tym, co dzieci zobaczyły. Spotkania będą się odbywać dwa razy w miesiącu. W najbliższą sobotę dzieci obejrzą filmy: "Płatek śniegu", "Kąpiel gałganków", "Gałganki na huśtawce", "Zgadywanki gałganków", "Miejsce na miotle". Sobota, godz. 11, wstęp wolny.

Druga propozycja to dobrze wam znany Dziecięcy Klub Filmowy w Instytucie Kultury Miejskiej zobacz na mapie Gdańska. W niedzielę będziecie mogli obejrzeć austriacki film pt. "Przyjaciel na balkonie". To opowieść o chłopcu, który czuje się bardzo samotny, bo nie ma przyjaciół. Jednak pewnego dnia za oknem dostrzega coś dziwnego. To odkrycie okaże się bardzo ważne i zapoczątkuje zmiany w życiu chłopca. Film jest przeznaczony dla dzieci w wieku 7-9 lat. Niedziela, godz. 16, wstęp wolny. Obowiązują zapisy: punkt@ikm.gda.pl.