Półkolonie w czasie ferii dla najmłodszych. Jak spędzić zimę w mieście?

9 grudnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska
W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r. Więcej zdjęć (2)

W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r.

fot. dolgachov / 123rf.com

W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r.

fot. dolgachov / 123rf.com

Najmłodsi uczniowie już podczas ferii zimowych będą mogli wrócić do szkoły, a dokładnie skorzystać z organizowanych półkolonii. W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r. Żeby ograniczyć wyjazdy, MEN pozwoliło na organizację zajęć w placówkach.W czasie tegorocznych ferii zimowych w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. Jak informuje resort edukacji, zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

- Zajęcia będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Półkolonie mogą być zorganizowane tylko na terenie szkoły lub placówki - informuje MEN.
W tym roku decyzją rządu z uwagi na pandemię koronawirusa ferie w całym kraju odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dlatego też resort edukacji apeluje, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości.

Imprezy i wydarzenia podczas ferii dla dzieci


Samorządy przygotowują oferty- Obecnie układamy ofertę, analizujemy zainteresowanie i przygotowujemy się do zorganizowania takich zajęć, aby z jednej strony były ciekawe, a z drugiej - bezpieczne i realizowane w najwyższym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi - mówi Magdalena Charzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
Samorządy przygotowują się do organizacji zajęć tak, by dostosować je do wytycznych sanitarnych i rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa.

Czytaj też: "Dla nas to cichy lockdown". Sale zabaw i centra edukacji apelują o wsparcie

Według wytycznych w grupie może przebywać do 12 uczestników. Minimalna przestrzeń w sali nie może być mniejsza niż 4 m kw. na jedną osobę (uczestników i wychowawców). Jedna grupa uczestników półkolonii przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a jej skład nie ulega zmianie. Przyporządkowani są do niej każdorazowo ci sami wychowawcy.

Szkoła musi dysponować miejscem, które umożliwia zapewnienie izolacji osobom z objawami chorobowymi sugerującymi infekcję dróg oddechowych (możliwość zachowania 2 m odległości od innych osób). Rodzice z kolei zobowiązują się do niezwłocznego - do 2 godzin - odbioru dziecka z półkolonii, jeśli wystąpią u niego niepokojące objawy choroby (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności).

- W związku z ostatnim stanowiskiem MEN rozpoczęliśmy przygotowania do organizacji półkolonii zimowych w szkołach. Półkolonie, zgodnie wytycznymi MEN, będę realizowane dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej oraz uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej. Ofertę naszych szkół w zakresie półkolonii zimowych powinniśmy poznać pod koniec przyszłego tygodnia - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych

Zima w mieścieMaluchy i uczniowie, którzy w ostatnich miesiącach większość czasu spędzili w domach, teraz chętnie wyjadą na kolonie czy skorzystają z atrakcji i zajęć w mieście, a tych nie brakuje. Jak zaplanować ferie zimowe, by dzieci spędzały czas atrakcyjnie, a rodzice mogli spokojnie pracować?

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc. Nie wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z oferty zajęć przygotowanej przez samorządy, ale nie brakuje innych propozycji.

Kreatywne warsztaty, szkoła magii, czyli półkolonie inspirowane światem Harry'ego Pottera, warsztaty językowe z gotowaniem, a poza tym zajęcia plastyczne, rytmiczne, matematyczne i wiele innych - propozycji na atrakcyjne spędzenie ferii zimowych dla najmłodszych nie brakuje. Rodzice i dzieci mają w czym wybierać.

Ferie i półkolonie dla dzieci - znajdź ofertę


- Z uwagi na bezpieczeństwo nas wszystkich mamy mocno ograniczoną liczebność grup
(12 osób), a po rewelacjach ze zmianą terminu tegorocznych ferii te miejscówki naprawdę znikają w szybkim tempie. W przypadku odwołania półkolonii z uwagi na COVID-19 rodzice otrzymują 100 proc. zwrotu wpłaconych środków - zapewniają organizatorzy półkolonii z TravelKIDS.PL.

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc. Więcej zdjęć (2)

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc.

fot. goodluz / 123rf.com

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc.

fot. goodluz / 123rf.com

Organizatorzy zwykle proponują codzienne zajęcia po min. 8 godz. W przypadku niektórych ofert istnieje możliwość skorzystania z zajęć tylko w wybranych dniach.

- Ograniczyliśmy liczbę uczestników naszych warsztatów do 10 osób. Wychowawcy będą przywiązywać szczególną wagę do stosowania się do zasad ochrony zdrowia i regularnego dezynfekowania oraz mycia rąk przez wszystkich uczestników oraz opiekunów grup - zapewniają organizatorzy półkolonii językowych z Prestige Lingua.
Nie brakuje też ofert dla tych, którzy ferie chcą wykorzystać na dodatkową naukę i przygotowanie np. do egzaminów ósmoklasisty.

- W ciągu pięciu dni (jednego tygodnia) ferii zimowych przeprowadzimy cykl zajęć, których celem będzie oswojenie uczniów z formą egzaminu z uwzględnieniem instrukcji pracy z arkuszem, umiejętne zdobywanie punktów na egzaminie: strategie i techniki rozwiązywania zadań, ćwiczenia na bazie zadań egzaminacyjnych, nauka unikania typowych błędów, zwrócenie uwagi na kluczowe umiejętności sprawdzane na egzaminie, techniczne wskazówki od nauczycieli-egzaminatorów - zapowiadają organizatorzy kursów przygotowujących do egzaminów Indeks.
Czy zamierzasz skorzystać z półkolonii podczas ferii?
39%

zdecydowanie tak

13%

tak, ale tylko jeśli będą bezpłatne

13%

nie, planujemy wyjazd

35%

nie, całe ferie spędzamy w domu

zakończona

łącznie głosów: 107

Opinie (14) 1 zablokowana

 • (1)

  Żaden rodzic chyba nie chce żeby jego dziecko było częścią i jednocześnie ofiarą tego absurdslnego systemu maseczek zakazów nakazów obostrzeń i innych nielegalnych zagrywek rządu.

  • 9 3

  • na czas ferii najlepiej dziecko oddać w ręce jakiegoś księdza

   a wróci odmienione normalnie spokojne zamyślone takie i nie do poznania

   • 1 2

 • Niszczycie tylko ręce tym dezynfekowaniem (6)

  Moja córka musi już specjalnych kremów używać, ten wirus się przenosi drogą wziewną, wuja daje te wasze dezynfekowanie, tak samo jak te maski z gaci i foliowe płaszcze śmieszne.
  Z jednej strony męczycie ludzi a z drugiej zamykacie profilaktykę, diagnostykę i leczenie - długo jeszcze chcemy ciągnąć ten bezsens?

  • 13 8

  • (2)

   Dopóki inwestorzy nie zrealizują założonych zysków. Jeszcze nas trochę pomęczą. Będą kolejne fale. Przecież każdy musi się zaszczepić kilka razy. Pieniądz lubi się obracać :))
   Nie po to się do tego tak przygotowali

   Dopóki inwestorzy nie zrealizują założonych zysków. Jeszcze nas trochę pomęczą. Będą kolejne fale. Przecież każdy musi się zaszczepić kilka razy. Pieniądz lubi się obracać :))
   Nie po to się do tego tak przygotowali i zrobili tym razem zasięg globalny żeby w połowie odpuścić i nie zarobić. Ludzie sami będą błagać o szczepionkę która okaże się solą fizjologiczną za kilkaset złotych :D

   • 1 0

   • A dopóki to się nie stanie, będą opłacać ludzi jak Zi0m. (1)

    Przecież nie jest im na rękę żeby epidemia ot tak sobie wygasła...

    • 0 0

    • Pandemia to spisek Billa Gatesa, firm farmaceutycznych i 5G.
     Dopiero Edyta Górniak ich wszystkich zdemaskowała.

     • 0 0

  • (2)

   Moje dzieci maja od poczatku zakaz uzywania srodkow dezynfekcyjnych. Sa nauczone sciemniania przy dezynfekatorach, zeby sie nie klocic z fanatykami dezynfekcji. Rece myja zwyklym mydlem i tyle.

   • 2 0

   • lepiej - chirurdzy też do operacji używają tylko szarego mydła

    a nie żadne płyny, żadne tam żele i denaturaty

    • 2 0

   • Ręce należy myć wodą i mydłem. Płyny dezynfekcyjne używa się tam, gdzie nie ma umywalki.

    • 0 0

 • I całe szczęście że chociaż półkolonie będą. Klasy I- IV powinny były cały czas chodzić do szkoły. Zasiłek do 8 lat, a zostaw 8,5latka samego na nauce zdalnej. To jest żart.

  • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.