Pomysł na spacer z dzieckiem - zwiedzamy trójmiejskie wieże

10 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Magdalena Raczek
Materiał archiwalny

Najwyższe wzniesienie w Gdyni - wieża widokowo - telekomunikacyjna

Na całym świecie wieże i różnego typu punkty widokowe przyciągają rzesze turystów. Nie inaczej jest w Trójmieście. Z racji tutejszego charakterystycznego ukształtowania terenu - malowniczego położenia pomiędzy zalesionymi wzgórzami morenowymi a Zatoką Gdańską - jest tu wiele ciekawych miejsc widokowych. Część z nich to wieże na wzniesieniach, inne zaś wykorzystują architekturę budynków - zarówno w centrach miast, jak i na obrzeżach. Jest ich niemało, a z istnienia niektórych nawet wielu tubylców nie zdaje sobie sprawy. To świetne punkty na mapie, które można zwiedzać całą rodziną, czyniąc z nich atrakcyjną wycieczkę familijną.Któż z nas nie lubi podziwiać pięknych widoków? Bez względu na to, czy jesteście mieszkańcami Trójmiasta, czy turystami - warto wspiąć się nieco wyżej, by popatrzeć na świat z innej perspektywy i zobaczyć to, czego nie widać, gdy spacerujemy zwyczajnie po ziemi. Wejście na wieże widokowe z dziećmi ma co najmniej kilka zalet: jest aktywnym i wartościowym czasem spędzanym razem z rodziną, stanowi dla najmłodszych świetną atrakcję, przynosi dreszczyk emocji i jest namiastką przygody, umożliwia podziwianie uroków krajobrazu, a także może być wstępem do nietypowego zwiedzania oraz poznawania miasta i jego okolic. To prawdziwa frajda dla dzieciaków.


Pachołek to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Gdańsku. 15-metrowa, stalowa konstrukcja zbudowana w połowie lat 70. XX wieku stoi na wzgórzu o wysokości ok. 107 metrów n.p.m. w Oliwie. Więcej zdjęć (28)

Pachołek to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Gdańsku. 15-metrowa, stalowa konstrukcja zbudowana w połowie lat 70. XX wieku stoi na wzgórzu o wysokości ok. 107 metrów n.p.m. w Oliwie.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Pachołek to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Gdańsku. 15-metrowa, stalowa konstrukcja zbudowana w połowie lat 70. XX wieku stoi na wzgórzu o wysokości ok. 107 metrów n.p.m. w Oliwie.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Zwykle na spokojne zwiedzanie z małymi dziećmi raczej nie ma co liczyć, dlatego warto zrezygnować z długich i męczących tras z przewodnikami, dostosowując trasę oraz dobór obiektów do najmłodszych. I wcale nie oznacza to jedynie chodzenia szlakiem placów zabaw i odwiedzania tylko miejsc przyjaznych dzieciom. Już samo wejście na wieżę może zaszczepić w maluchach ciekawość do poznania bliżej danego zabytku lub miejsca i jego otoczenia. Pamiętajmy, że przy okazji możemy przemycić pociechom kilka opowieści lub anegdot. Sami też będziemy mieli sporo wrażeń, dokształcając się przy okazji.

Obok wielu z nich przechodzimy niemal codziennie, inne mijamy w drodze do pracy lub na spacerach z dziećmi, a jeszcze inne odwiedzamy tylko przy okazji prezentowania ich naszych krewnym i znajomym. Są takie zabytki w mieście, których nie odwiedzamy zwykle zbyt często, bo mamy je już "zaliczone" na wycieczkach szkolnych lub w dzieciństwie. Tymczasem nie tylko one same się zmieniają, ale i posiadają interesujące atrakcje, do jakich niewątpliwie należą właśnie wieże widokowe.

Biskupia Górka w najbliższych latach wzbogaci się o atrakcyjnie zagospodarowany teren, z którego będzie można podziwiać panoramę Gdańska. W konkursie na koncepcję urbanistyczno - architektoniczną wygrała praca I miejsce: praca autorstwa Krawczyk Ustupski Architekci z Krakowa. Więcej zdjęć (28)

Biskupia Górka w najbliższych latach wzbogaci się o atrakcyjnie zagospodarowany teren, z którego będzie można podziwiać panoramę Gdańska. W konkursie na koncepcję urbanistyczno - architektoniczną wygrała praca I miejsce: praca autorstwa Krawczyk Ustupski Architekci z Krakowa.

mat. prasowe

Biskupia Górka w najbliższych latach wzbogaci się o atrakcyjnie zagospodarowany teren, z którego będzie można podziwiać panoramę Gdańska. W konkursie na koncepcję urbanistyczno - architektoniczną wygrała praca I miejsce: praca autorstwa Krawczyk Ustupski Architekci z Krakowa.

mat. prasowe

Panorama GdańskaPrzebywając w centrum Gdańska, można zwiedzić kilka takich wież, m.in. wieżę bazyliki Mariackiej (ul. Podkramarska 5 zobacz na mapie Gdańska) z punktem widokowym. Wieża jest dostępna przez cały rok, w różnych godzinach, ale w razie złych warunków pogodowych, zwłaszcza podczas burzy, jest zamknięta dla zwiedzających. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na utrzymanie i konserwację tej największej w Polsce i w Europie ceglanej, gotyckiej świątyni.

Wejście na wieżę wymaga sporego wysiłku - musimy pokonać aż 412 schodów i oczywiście nie ma windy, więc nie jest dostępna ani dla wózków, ani osób niepełnosprawnych. Wybierając się z małymi dziećmi musimy zatem wziąć pod uwagę ich kondycję - czy dziecko podoła wejściu albo czy my sami damy radę je wnieść lub znieść. Z tego też powodu raczej polecam zdobywanie szczytów tej wieży doświadczonym kilkulatkom. Na pewno warto, bo z tej 78-metrowej wysokości można obejrzeć przepiękną panoramę Gdańska.

Niedaleko, bo na ulicy Mariackiej zobacz na mapie Gdańska, czeka nas kolejna, choć o ponad połowę niższa wieża do zdobycia - wieża Domu Przyrodników - Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jej wysokość całkowita łącznie z iglicą wynosi 36 metrów, a liczba stopni do pokonania to 142, w tym 131 schodów betonowych, 10 drewnianych i platforma. Okna wieży wychodzą na wszystkie strony świata, widać z nich panoramę Śródmieścia: ulicę Mariacką, Wyspę Spichrzów, zabudowania wzdłuż Motławy, Stocznię Gdańską i wiele innych. Na wieżę można wchodzić codziennie (z wyjątkiem niektórych świąt) w podanych godzinach. Bilet wstępu kosztuje 5 zł, dzieciom do lat 7 przysługują bezpłatne bilety, a Gdańska Karta Dużej Rodziny uprawnia do wejścia za darmo. Może przy tej okazji namówimy starsze dzieci do obejrzenia którejś z wystaw samego muzeum.

- W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku nie ma zakazów dotyczących wejścia dzieci na wieżę widokową. Decyzja należy do opiekunów. Serdecznie zachęcamy do rodzinnego zwiedzania. Gdy spojrzy się na gdańskie Śródmieście z wysokości ponad 30 metrów, widać jak na dłoni, że mamy do czynienia z miastem o arcyciekawej historii. Historii, która przemawia do nas, współczesnych, poprzez imponujące zabytki. Wejście na wieżę widokową może być nie tylko fajną atrakcją i okazją do zrobienia ciekawego zdjęcia, ale też pierwszym krokiem do zainspirowania się dziejami Gdańska - zachęca Marcin Fedoruk, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Widok z wieży Domu Przyrodników Więcej zdjęć (28)

Widok z wieży Domu Przyrodników

mat.prasowe Muzeum Archeologicznego

Widok z wieży Domu Przyrodników

mat.prasowe Muzeum Archeologicznego

Znana jest chyba wszystkim (choć raczej większości zapewne z poziomu ulicy), ulokowana w pobliżu, na ulicy Długiej zobacz na mapie Gdańska - Wieża Ratusza Głównego Miasta, będącego siedzibą Muzeum Gdańska. Na ratuszowej wieży zamontowany jest 37-dzwonowy carillon. W sezonie letnim można wejść na galerię widokową w wieży, na wysokość około 50 metrów. Bezpłatny wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum Gdańska przysługuje dzieciom do lat 6 oraz wszystkim odwiedzającym w dzień wolnego wstępu (poniedziałek - w sezonie letnim oraz wtorek - w zimie). Honorowana jest także Karta Mieszkańca, z którą raz w roku bezpłatnie wejdziemy do tego muzeum.

Jeszcze trzy inne oddziały Muzeum Gdańska posiadają wieże widokowe: Muzeum Bursztynu, Twierdza Wisłoujście, a także w kościół św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych). Ceny za zwiedzanie są różne.

- Gdańsk w całej okazałości można zobaczyć tylko z wież. Jeśli już wskazać te najciekawsze, to warto odwiedzić Ratusz Głównego Miasta oraz Muzeum Nauki Gdańskiej. W obu wypadkach musimy pokonać około 200 stopni, by zobaczyć miasto z zupełnie nowej perspektywy. Z wieży Ratusza zobaczymy ciekawe miejsca wtopione w regularny, średniowieczny układ zabudowy Głównego Miasta. Inni zapomną się w malowniczym obrazie nowej Wyspy Spichrzów. Koneserzy polecają punkt widokowy kościoła św. Katarzyny, z którego zobaczymy Stare Miasto i panoramę Głównego - poleca dr Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Pozostając w centrum Gdańska i w murach jego muzeum, warto jeszcze wspiąć się na Wieżę Więzienną w Katowni, przy Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska, która należy obecnie do wspomnianego Muzeum Bursztynu. Panoramę miasta możemy tu podziwiać z wysokości 40 metrów i z trzech okien skierowanych na wschód, zachód i północ. Za najpiękniejszy uchodzi kierunek wschodni - na Główne Miasto. Przy tej okazji można przyjrzeć się posągom na Złotej Bramie i opowiedzieć co nieco dzieciom np. o gdańskich bramach, a także porównać inne - zwiedzone wcześniej - wieże kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta i spojrzeć na nie z innej strony. Również historia Katowni i samej Wieży Więziennej jest niesamowita, dlatego warto i jej poświęcić chwilę.

Przeczytaj także: Duchy potępieńców już nie zawodzą. Historia Katowni

Zwiedzając Trójmiasto, warto wybrać się także na Westerplatte (mjr. H. Sucharskiego zobacz na mapie Gdańska). Dostaniemy się tam na przykład tramwajem wodnym, F5 z przystanku Żabi Kruk, co zapewni dzieciakom dodatkową atrakcję. Na miejscu Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wystawę plenerową oraz ścieżkę edukacyjną. Pokonując trasę, napotkamy po drodze powojenną wieżę obserwacyjną, na którą można wejść. Następnie warto podjechać do Twierdzy Wisłoujście, nazywanej najstarszą latarnią morską polskiego Wybrzeża (choć dziś już nie pełni tej roli). Ze szczytu jej wieży można podziwiać malownicze widoki na Zatokę Gdańską, ujście Wisły, Główne Miasto, a przy dobrej pogodzie nawet zobaczymy Półwysep Helski. Obiekt ten otwarty jest dla zwiedzających tylko w sezonie turystycznym: od maja do końca września. Za rodzinny bilet zapłacimy 35 zł.

Przeczytaj także: Wieża z Twierdzy Wisłoujście odsłoni tajemnice?

Oczywiście to nie wszystkie wieże widokowe Gdańska. Będąc w okolicach Nowego Portu, warto jeszcze odwiedzić latarnię morską. W Oliwie obejrzymy piękne widoki z wieży i samego wzgórza Pachołek (115 m n.p.m.), na Ujeścisku zaś warto wspiąć się na wieżę widokową na Kozaczej Górze, a w Sobieszewie - wieżę ciśnień Zbiornik Wody Kazimierz. To jeden z trzech obiektów, wchodzących w skład oddanego w 2018 roku, Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Wejście na ten obiekt możliwe jest od czwartku do niedzieli i jest bezpłatne, trzeba się tylko zapisać na www.giwk.pl. To jedyny taki punkt w Gdańsku, gdzie jest dostępna winda, przewodnik, a w środku, na szczycie, są prezentowane dwie wystawy.

Osobną kategorią są jeszcze dodatkowo punkty widokowe, których w Trójmieście jest całe mnóstwo.

Przeczytaj także: Mniej znane punkty widokowe w Gdańsku

Panorama SopotuSopot słynie, co prawda, bardziej z punktów widokowych, zwłaszcza położonych w lesie, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jak ten na Łysej Górze, Wzniesieniu Strzeleckim czy Zajęczym Wzgórzu, aniżeli z wież widokowych, jednak zaskoczeniem dla wielu może być to, że właściwie wieżą komina a nie latarnią jest, położona tuż przy sopockim molo, latarnia morska w Sopocie (plac Zdrojowy 3 zobacz na mapie Sopotu). Nie pełni ona bowiem funkcji latarni, jest tylko pomocniczym obiektem sygnalizacyjnym. W jej środku biegnie komin kotłowni dawnego zakładu balneologicznego. Wpisała się jednak w krajobraz Sopotu i jest jednym z chętniej odwiedzanych zabytków sopockich. Wstęp jest płatny oraz uzależniony od dobrej pogody. Idealny punkt do zwiedzenia z dziećmi przy okazji spaceru na plażę lub na molo, zwłaszcza że odwiedzający otrzymują specjalny certyfikat, co może stanowić dodatkową nagrodę dla odważnych maluchów.

Przeczytaj także: Nowa odsłona punktu widokowego w Sopocie

Panorama GdyniTrochę inaczej wygląda to w Gdyni, bo nie znajdziemy tu takich obiektów architektonicznych jak w przypadku Gdańska. W Gdyni za to warto postawić na spacery i kontakt z naturą - do wielu punktów wiodą bowiem szlaki turystyczne. Warto wybrać się na najwyższe gdyńskie wzniesienie, czyli na Górę Donas zobacz na mapie Gdyni (205,6 m n.p.m.) na gdyńskiej Dąbrowie, gdzie otwarty jest taras widokowy na wieży telekomunikacyjnej. Podziwiać stąd można panoramę Gdyni, Sopotu i niektórych dzielnic Gdańska, a przy dobrej widoczności dojrzymy też otwarte morze. Wysokość punktu widokowego to ponad 26 metrów.

Zobacz także: Pięć mało znanych punktów widokowych w Gdyni

Podobnie widokowa wieża telefonii komórkowej znajduje się w Kolibkach (103 m n.p.m.). Taras widokowy, udostępniony turystom, umieszczony jest na wysokości 28 metrów. Prowadzi do niego około 150 schodków, ułożonych w charakterystyczną spiralę. Ze szczytu rozciąga się widok na Zatokę Gdańską oraz Trójmiasto. Obie gdyńskie wieże czynne są tylko przy dobrych warunkach pogodowych, w okresie od 1 kwietnia do 31 października, w godzinach 8-18. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Będąc z kolei w centrum Gdyni, warto zafundować dzieciakom atrakcję pod postacią wjazdu kolejką na Kamienną Górę. Wybierzcie się także do InfoBoksu zobacz na mapie Gdyni, w którym codziennie czynna jest wieża widokowa. Tu czeka nas niespodzianka - na wieżę, ulokowaną na trzecim piętrze, dla odmiany nie wchodzi się, lecz wjeżdża windą. Z galerii wieży możemy zobaczyć skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II oraz, na horyzoncie, Zatokę Gdańską.

Zobacz także: Spójrz na miasto z góry. Wieże widokowe w Trójmieście

Gdyński InfoBox to jedyny omawiany tu punkt widokowy, na który wjedziemy windą, dlatego dostępny jest dla rodziców z wózkami i dla niepełnosprawnych. Więcej zdjęć (28)

Gdyński InfoBox to jedyny omawiany tu punkt widokowy, na który wjedziemy windą, dlatego dostępny jest dla rodziców z wózkami i dla niepełnosprawnych.

mat. prasowe

Gdyński InfoBox to jedyny omawiany tu punkt widokowy, na który wjedziemy windą, dlatego dostępny jest dla rodziców z wózkami i dla niepełnosprawnych.

mat. prasowe

Nic na siłęWybierając się na wycieczki z dziećmi, czy to całodniowe, czy też obierając na cel jakiś jeden obiekt, zawsze warto maluchy do tego przygotować - poinformować, gdzie się udajemy, a może skonsultować nawet wspólnie plany. Jeśli uda nam się zainteresować pociechę danym obiektem, na pewno mamy większe szanse na udane zwiedzanie. Uwzględnijmy ponadto preferencje dziecka - jedne wolą spacery po lesie, inne bieganie po parku, a są i takie, które najlepiej się czują w mieście.

- Jako mama dziecka w wieku szkolnym polecam bardzo tę formę zwiedzania, jaką jest wchodzenie na wieże. Często w starych miastach, jak właśnie Gdańsk, Kraków czy Toruń jest mnóstwo takich punktów, gdzie udostępnione są dla turystów platformy widokowe. To są niezapomniane wrażenia, a im dziecko starsze, tym więcej z takiego wejścia zapamiętuje i wynosi. Mój syn nawet liczbę schodów na wieżę Mariacką zapamiętał, z Torunia poza pierniczkami kojarzy wieżę, a z Helu wspomina nie tylko Fokarium, ale i widoki z wieży Muzeum Morskiego w starym kościele. To są fajne punkty na mapie, które zawsze warto odwiedzić - opowiada mama 7-letniego Adasia.
Zabierając potomka na wieżę, weźmy pod uwagę również to, że dziecko może się zniechęcić po kilkudziesięciu stopniach albo poczuć się gorzej. Niektórzy cierpią także na lęk wysokości. W takim przypadku oczywiście nie można zmuszać do wspinaczki. Nie zapominajmy również o kwestiach bezpieczeństwa - dzieci powinny wiedzieć, że przebywanie na wysokości wymaga odpowiedniego zachowania, którego potem jako opiekunowie musimy pilnować i je egzekwować. Koniecznie natomiast zabierzcie prowiant, wodę i dobry humor, bo piękne widoki macie gwarantowane.
Czy masz lęk wysokości?
39%

tak

61%

nie

zakończona

łącznie głosów: 330