Pomysły na ostatni weekend lata

20 września 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Anna Żukowska

Najbliższa sobota to ostatni dzień astronomicznego lata. Od niedzieli zaczyna się jesień, a wraz z nią krótsze dni, deszcze i spadek temperatury. Koniec lata możecie uczcić uczestnicząc w różnych ciekawych wydarzeniach. Mamy dla was kilka pomysłów.Zabawę zaczynamy jeszcze w piątkowe popołudnie. Gdyńska Makaraka zobacz na mapie Gdyni zaprasza na spektakl dla dzieci (tych w wieku 2-7 lat) pt. "Cudowna kraina bajek Juliana Tuwima" przygotowany przez Wandę Nauman. To aktorka teatralna i filmowa, na co dzień związana z Teatrem Wybrzeże. Przeniesie ona dzieci w krainę najbarwniejszych wierszy Tuwima, możecie się spodziewać spotkania z Dyziem marzycielem, Grzesiem Kłamczuszkiem i panem Tralalińskim. Na teatralnym peronie pojawi się też oczywiście lokomotywa. Ciężka, ogromna i... sami wiecie, co dalej. Piątek, godz. 17:00, wstęp 30 zł (rodzic + dziecko).

Natomiast w niedzielę teatrzyk zagości w Mieście Aniołów zobacz na mapie Gdańska. Będzie to spektakl kukiełkowy dla najmłodszych pt. "Czarodziejskie słowa". Przeniesiecie się na łąkę, na której mieszkają krasnale, świetliki i inne miłe stworzonka. Sielankę przerwie Wredniak, który będzie starał się zniszczyć wszystko, co ładne i dobre. Przesłanie jest takie, że wiara we własne siły może dokonać cudów, więc warto w siebie wierzyć i zmieniać świat na lepsze. Spektaklowi będzie towarzyszyć muzyka klasyczna i wesołe piosenki. Niedziela, godz. 12:30, wstęp 10 zł.

Na Przymorzu odbędzie się Gdański Piknik Ekologiczny. To trzecia edycja tej imprezy, a poprzednie cieszyły się dużą popularnością. I dobrze - wiedzy o ekologii nigdy za wiele, a warto ją przyswajać od najmłodszych lat. W programie recyklingowe warsztaty rodzinne, gry i konkursy z nagrodami oraz ekologiczne planszówki. Będzie można też spróbować ekologicznej zupy kooperatywnej. Jak się robi taką zupę? Zobaczycie w sobotę. Ponadto na scenie koncerty, a także warsztaty bębniarskie dla chętnych. Uwaga, impreza jest biletowana. Aby otrzymać bilet wstępu należy przynieść z sobą np. 15 puszek aluminiowych lub 15 butelek plastikowych albo 15 pojemników szklanych (słoiki lub butelki). Za 1 kg baterii lub 5 kg makulatury będziecie mogli otrzymać drzewko do zasadzenia. Szczegóły, co jeszcze będzie można przynieść, znajdziecie tutaj. Sobota, godz. 11:00-15:00.

Tematyka ekologiczna zagości również w Gdyni. Tam w niedzielę będziemy obchodzić Europejski Dzień bez Samochodu. Na Skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni powstanie Strefa Relaksu, a w niej gry planszowe, możliwość poczytania książki na leżaku, atrakcje dla najmłodszych, czyli malowanie farbkami kartonowych autobusów, rowerów i innych pojazdów. Będzie można również wziąć udział w warsztatach z robienia kwasu chlebowego oraz bezpłatnie wypożyczyć rower. Również na Skwerze, o godz. 11:30, odbędą się warsztaty pt. "Odpicuj swój rower", podczas których będziecie mogli odmienić wygląd waszego pojazdu. Pomogą wam w tym młodzi artyści. Niedziela, godz. 11:00-18:00, wstęp wolny.

Również w niedzielę, ale w Sopocie, na Stadionie Leśnym zobacz na mapie Sopotu pożegnamy lato. Odbędzie się tam festyn rodzinny pod hasłem "Mistrzowski Sopot". Organizatorzy zapraszają wszystkich, w tym rodziny z dziećmi, dla których przygotowano wiele atrakcji. Możecie się spodziewać dmuchanych zjeżdżalni, przejażdżek na kucykach, gier i zabaw oraz stanowisk do malowania twarzy. Rodzice będą mogli skorzystać z kijków do nordic walking oraz porady instruktora, wziąć udział w warsztatach fitness i crossfit. Festyn będzie też promował wielkie wydarzenie - wiosenne Halowe Mistrzostwa Świata, które odbędą się w marcu w Ergo Arenie. Niedziela, początek o godz. 11:00, wstęp wolny.

Mamy też coś ciekawego nie dla najmłodszych dzieci, a dla młodzieży. Wymiennikownia to miejsce spotkań dla młodzieży, które dopiero powstaje w Chyloni, w Gdyni. Do czasu ukończenia remontu odbywają się jednak ciekawe i - co ważne - bezpłatne warsztaty i wydarzenia dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. W programie m.in. nauka języków obcych, zajęcia sportowe, taneczne (b-boying) czy warsztaty dziennikarskie. W sobotę, w Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni odbędzie się spotkanie, podczas którego powstanie animacja na potrzeby młodzieżowego portalu internetowego. Sobota, godz. 11:00-15:00, wstęp wolny.

Na koniec coś dla miłośników klocków lego, a dokładnie serii CHIMA. Jeśli macie w domu siedmiolatka lub starszego chłopca, na pewno zdążyliście się już z nią zapoznać. W Galerii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska odbędzie się turniej, podczas którego dzieci wezmą udział w pojedynkach speedorami CHIMA. Spokojnie, to nie są wielkie pojazdy, krzywdy sobie nie zrobią. Mają rozmiar kieszonkowy, ale wcale nie tak łatwo je puścić do celu. Zanim więc uczestnicy rozpoczną walkę w turnieju, będą mogli przejść szybki trening. Dla najmłodszych będą dostępne zestawy DUPLO w strefie "free style". Sobota w godz. 11:00-19:00, niedziela w godz. 11:00-18:00. Wstęp wolny.