Pomysły na rodzinny weekend w Trójmieście

13 marca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Anna Żukowska

Weekend zaczynamy w piątek i to od bardzo ciekawego wydarzenia - Nocy Matematyki. Ale mamy też inne propozycje na spędzenie czasu z rodziną, będzie naukowo, smacznie i bardzo ciekawie. Zobaczcie, dokąd można się wybrać.Rok 2015 jest rokiem matematyki i to m.in. dlatego już w najbliższy piątek odbędzie się sporo imprez związanych z tym tematem. Matematyka kojarzy się wam z czymś trudnym i nie do końca zrozumiałym? Właśnie po to organizowane są takie akcje, żeby trochę odczarować stereotypy narosłe wokół tej dziedziny nauki. Hewelianum zobacz na mapie Gdańska zaprasza na spotkanie z grami logicznymi i strategicznymi. Będzie można wziąć udział w warsztatach układania kostki Rubika, przez cały czas trwania imprezy będzie można zdobyć certyfikat specjalisty od liczby PI a także odbędą się warsztaty dla najmłodszych w Laboratorium Pana Kleksa. Piątek, godz. 19-23. Wstęp wolny. Z kolei Centrum Nauki Experyment zobacz na mapie Gdyni zaprasza na sobotę, na obchody Święta Liczby PI. W ramach obchodów zostaną zanimowane eksponaty na wystawie, dowiecie się m.in. jak "brzmi" liczba PI wygrywana na soplach lądolodu oraz jak "wygląda" zapisana w systemie binarnym. Sobota, godz. 10-19, wstęp w ramach biletu na wystawę (12-20 zł).

Od piątku do niedzieli możecie się z kolei wybrać do Gdynia Areny zobacz na mapie Gdyni na Kolosy, czyli największe w kraju spotkanie podróżników. To impreza bardzo popularna wśród rodzin. Tuż przed ekranem, na którym puszczane są slajdy i filmy z wypraw, tworzy się wręcz małe miasteczko rodzinne - dzieci biegają i bawią się razem, aby za chwilę usiąść i obejrzeć z rodzicami relacje podróżników. W trakcie imprezy odbędą się także warsztaty podróżniczo-teatralne dla dzieci organizowane wokół książek dla najmłodszych, m.in. "Mały Gruffalo", "Miejsce na miotle" czy "Billy i gwizdek". Można się na nie wybrać w piątek o godz. 16:40, sobotę o godz. 11:20, 14:30 i 16:20 oraz w niedzielę o godz. 11:15 i 13:05. Piątek-niedziela, wstęp wolny.

Z kolei gdyńska Makaraka zobacz na mapie Gdyni zaprasza dzieci na spotkanie z psem Mellonem. To doskonała okazja, aby oswoić lęki związane z psami (jeśli takie są) oraz nauczyć się, jak prawidłowo zachowywać się w towarzystwie psa, żeby nie zrobił dziecku krzywdy. Mellon to nie jest zwykły pies, jest prawdziwym psim terapeutą i pracuje z dziećmi oraz osobami dorosłymi. Mellon potrafi też wykonywać różne sztuczki, które z chęcią pokaże dzieciom. Piątek, godz. 17, wstęp: 35 zł.

W EduParku zobacz na mapie Gdańska odbędzie się kolejne spotkanie dla małych naukowców, czyli Pasje Dziecięce. To wykłady dla dzieci na różne tematy. Treść będzie przekazana językiem, który zrozumieją dzieci. Skąd ta pewność? Ponieważ prelegentami będą dzieci, które pasjonują się nauką, historią czy sztuką. W najbliższą sobotę posłuchacie o historii Westerplatte oraz o grach komputerowych. Będzie można też zobaczyć doświadczenia fizyczne i chemiczne, przygotowane przez uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gdańsku. Sobota, godz. 10, wstęp wolny. Zapisy pod adresem: biuro@edupark.gpnt.pl.

Instytut Kultury Miejskiej zobacz na mapie Gdańska zaprasza na zajęcia odbywające się w ramach cyklu Akademia Młodego projektanta. Tym razem będziecie mogli zrobić ekologiczną lampkę. Jeśli więc zastanawiacie się, co można zrobić z niepotrzebnych opakowań po jogurtach, jak i po co je wykorzystywać drugi raz czy czym tak naprawdę jest recykling, musicie się wybrać na te warsztaty. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 7-11 lat. Kolejne spotkanie odbędzie się 12 kwietnia i będą dotyczyć projektowania budynków. Niedziela, godz. 12, wstęp wolny, zapisy pod adresem: sien@ikm.gda.pl.

Zapowiadaliśmy, że mamy dla was smaczną propozycję, oto i ona. Bazar Bo ze Wsi z Gdyni przeprowadził się niedawno do nowej lokalizacji - Centrum Gdynia Waterfront zobacz na mapie Gdyni. Odbywa się też częściej - w czwartki i soboty. W najbliższą sobotę odbędą się bezpłatne warsztaty kulinarne dla dzieci prowadzone przez Janusza Arrasza, propagatora zdrowia, który razem z dziećmi zrobi m.in. makaron warzywny. Maluchy będą miały okazję się przekonać, że zdrowe jedzenie może być równocześnie bardzo smaczne. Sobota, godz. 11:30, wstęp wolny.