Porady laktacyjne dla mam w Trójmieście

2 lutego 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
EBu

Z pierwszymi poradami na temat karmienia piersią mama styka się jeszcze w szkole rodzenia. Potem szuka porad w szpitalu i od położnej środowiskowej. Po porodzie może ich szukać w poradniach laktacyjnych, tyle że w Trójmieście prawie ich nie ma.Zobacz rozporządzenie Ministra Zdrowia z września 2010 r. dotyczące standardów opieki okołoporodowej nad kobietą w okresie połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Dokument precyzuje na jaką opiekę na poszczególnych etapach ciąży i połogu może liczyć kobieta.

I tak w szpitalu personel powinien jej przekazać wskazówki dotyczące pozycji do karmienia, częstotliwości przystawiania niemowlęcia do piersi oraz oznak głodu i sytości.

Po powrocie do domu mama ma prawo do pięciu domowych wizyt położnej po urodzeniu każdego dziecka. Podczas tych konsultacji kobieta również otrzymuje informacje na temat laktacji oraz karmienia piersią.

A to nie zawsze przecież przychodzi łatwo, a kobieta - zwłaszcza jeśli po raz pierwszy w życiu zostaje mamą - często nie wie, jak sobie poradzić, a problem podawania dziecku naturalnego pokarmu często kończy się dołującym wnioskiem, że... jest złą matką.

A warto po prostu zgłosić się do poradni laktacyjnej, w razie wszelkich wątpliwości dotyczących przebiegu karmienia. Z ulotek informacyjnych poradni wynika, że zgłaszać się można kiedy dziecko słabo przybiera na wadze, kiedy są trudności z przystawianiem go do piersi. Najczęściej mamy zgłaszają się z obrzękami, zastojami, zapaleniem piersi, ale można także dowiedzieć się jak utrzymać laktację w sytuacji oddzielenia matki od dziecka (na przykład w sytuacji kiedy jedno lub drugie choruje) oraz jak przywrócić laktację po przerwie, jak zaplanować kontynuację karmienia po powrocie do pracy albo definitywnie odstawić dziecko od piersi.

Brzmi dobrze. Według danych GUS w Trójmieście w trzech pierwszych kwartałach 2011 roku urodziło się 5261 dzieci. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia w Gdańsku w ogóle nie podpisuje umów z takimi jednostkami jak poradnie laktacyjne.

Poradnia w szpitalu na Zaspie, z czteroosobowym zespołem, jest finansowana przez miasto Gdańsk. Bezpłatne porady udzielane są tam osobom zameldowanym w Gdańsku (wystarczy, że zameldowany jest tata dziecka) w ramach Programu Zdrowotnego "Karmienie naturalne dziecka jako profilaktyka szkodliwych wpływów środowiska". Na porady zapisywać się można między godz. 11 a 13, a przyjęcia są w godzinach popołudniowych, raczej nie ma kolejek. Chociaż nie są tak pełnowartościowe, porady udzielane są także przez telefon - zwłaszcza teraz kiedy duże mrozy zniechęcają mamy do osobistego przyjeżdżania na Zaspę.

Poradnia laktacyjna działa także w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie, ale ponieważ ani fundusz zdrowia, ani miasto nie finansuje jej działania, obsługuje ona tylko pacjentki, które rodziły w tym właśnie szpitalu.

W pozostałych szpitalach porady związane z karmieniem otrzymać można od położnych na oddziale. Potrzeba istnienia poradni laktacyjnych jest coraz wyraźniej dostrzegana przez lekarzy, położne, rodzące kobiety, ale brakuje finansowania i podstawy prawnej, która wymusi znalezienie pieniędzy dla tych jednostek.

Póki co, w razie problemów z karmieniem zgłaszać się też można do położnych w szkołach rodzenia.

Coraz więcej mam poszukuje też informacji w Internecie. A tam, na przykład jeden z producentów pokarmów dla dzieci udostępnił serię wideo poradników przygotowanych we współpracy z ekspertami - pediatrą oraz położną. Filmy w przystępny sposób prezentują prawidłową technikę karmienia piersią.
Gdybyś dzielił pieniądze w funduszu zdrowia:
23%

uwzględniłbyś powstanie i działanie poradni laktacyjnych przy każdym oddziale położniczym

19%

uwzględniłbyś powstanie chociaż kilku takich poradni w mieście

29%

przeznaczyłbyś pieniądze na szkolenie personelu w zakresie porad laktacyjnych

29%

wolałbyś przeznaczyć pieniądze na leczenie poważnych chorób

zakończona

łącznie głosów: 160

EBu