Powstanie serial animowany o Kajku i Kokoszu

5 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba

Powstanie animowany serial na podstawie komiksów "Kajko i Kokosz". Będzie to możliwe dzięki podpisanej przez studio Ego Film z Warszawy umowie z Fundacją Kreska im. Janusza Christy z Gdańska, która promuje dorobek artysty. Docelowo zostaną zrealizowane 52 odcinki.Kajko i Kokosz to słowiańscy wojowie, którzy mieszkają w grodzie Mirmiła i dzielnie odpierają ataki najeźdźców. Oryginalna seria zadebiutowała w latach 70. i liczy 20 tomów.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o adaptacji znanego i popularnego nie tylko w Polsce komiksu. Pierwsza seria ma mieć od 13 do 26 odcinków. Docelowo mogą powstać jednak nawet 52 epizody serialu. Na razie podpisano umowę i minie co najmniej rok zanim bohaterów zobaczymy na ekranach.

Kajko i Kokosz: serial dzięki dotacji z PISF?Przeniesienie komiksu jest możliwe dzięki przekazaniu praw do ekranizacji przez powstałą w 2014 roku Fundację Kreska im. Janusza Christy, która ma swoją siedzibę w Gdańsku. Założyła ją wnuczka Janusza Christy Paulina Christa wraz z grupą zaprzyjaźnionych komiksiarzy z Trójmiasta. Celem od początku było zachowanie i gromadzenie pamiątek związanych z twórczością artysty. Do tej pory organizowali m.in. wystawy związane z komiksem.

Czytaj również: Co mają wspólnego archeologiczne odkrycia z komiksami o Kajko i Kokoszu?

Przedstawiciele studia Ego Film zamierzają najpierw napisać scenariusz do pierwszych odcinków serii. Później chcą projektem oficjalnie zainteresować Polski Instytut Sztuki Filmowej, składając wniosek o dotację na realizację. W tym czasie zostanie dopracowana koncepcja i plastyka serialu.

Serial animowany Kajko i Kokosz będzie w 2DWiadomo, że przedstawiciele fundacji będą brali udział w konsultacjach przy scenariuszu, jak i opracowaniu plastycznym produkcji. Serial o przygodach Kajko i Kokosza ma być tworzony w technice 2D.

- Nie chcemy, aby fani byli rozczarowani. To ma być ukłon w stronę twórczości Christy. plastyka będzie oczywiście dostosowana do potrzeb animacji, ale w taki sposób by projekty były rozpoznawalne i zgodne z oryginalną plastyką z komiksów - mówi Ewelina Gordziejuk, producentka i właścicielka Ego Film w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.
Budżet pierwszego sezonu jest szacowany na 5 mln zł.

Czytaj też: Niefortunna literówka w komiksie o Kajko i Kokoszu

Kim był Janusz Christa, twórca komiksu Kajko i Kokosz?Mieszkający w Sopocie Janusz Christa debiutował w drugiej połowie lat 50, a pierwsze komiksy publikował dla magazynów "Przygoda" i "Jazz". Przez lata był związany z "Wieczorem Wybrzeża", gdzie ukazywały się "Przygody Kajtka-Majtka", a od lat 60. opowieści o przygodach Kajtka i Koka, protoplastów słynnego Kajka i Kokosza.

To tam dokładnie 29 kwietnia 1968 roku pojawił się pierwszy odcinek "Kajtka i Koka w kosmosie" - najdłuższej polskiej epopei komiksowej. Cztery lata później, w tej samej gazecie, Janusz Christa opublikował pierwsze przygody swoich najsłynniejszych bohaterów: Kajka i Kokosza.

Pierwsze trzy historie "Złoty puchar", "Szranki i konkury" oraz "Woje Mirmiła" miały swoje premiery w "Wieczorze Wybrzeża". Kolejny trafił już na pierwszą stronę "Świata Młodych" zdobywając ogromną popularność i czyniąc z Christy autora znanego w całym kraju.

W 1978 roku Christa stworzył parę nowych bohaterów - Gucka i Rocha, których przygody zostały opisane w dwóch albumach "Tajemniczy rejs" i "Kurs na Półwysep Jork".

W 1990 roku ukazał się ostatni album o przygodach Kajka i Kokosza zatytułowany "Mirmił w opałach". Niedługo później, ze względu na problemy ze zdrowiem, Janusz Christa wycofał się z tworzenia komiksów. Zmarł w listopadzie 2008 roku.
Czy ekranizowanie komiksu "Kajko i Kokosz" to dobry pomysł?
71%

tak, czekam z niecierpliwością

21%

owszem, choć mam trochę obaw co do jakości produkcji

8%

nie, nie sądzę, by wyszło z tego cokolwiek dobrego

zakończona

łącznie głosów: 1042