Problem z przewozem niepełnosprawnych dzieci. Rodzice interweniują, firma odpowiada

21 września 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Miejski transport dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności to duże wsparcie dla rodziców i opiekunów. Więcej zdjęć (1)

Miejski transport dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności to duże wsparcie dla rodziców i opiekunów.

fot. rf123/marysmn

Miejski transport dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności to duże wsparcie dla rodziców i opiekunów.

fot. rf123/marysmn

Część rodziców skarży się na jakość organizowanych przez Gdynię dowozów dzieci niepełnosprawnych do placówek edukacyjnych. Pojawiać miały się między innymi samochody bez opiekuna, fotelika czy miejsca na wózek, a także problemy z brakiem stałych zmian wśród kierowców. Zarzuty odpiera firma przewozowa i podkreśla: - Od lat staramy się sobie radzić z tymi sprawami najlepiej, jak umiemy, z uwzględnieniem uwag rodziców, aby transport powierzonych nam dzieci był jak najmniej uciążliwy i jak najbardziej przyjemny.W ostatnim czasie otrzymaliśmy sygnały od zaniepokojonych rodziców, których pociechy korzystają z miejskich dowozów dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności. Sytuacja dotyczy darmowego transportu do przedszkoli i szkół specjalnych, a ten jest organizowany przez przewoźnika - wybranego w przetargu.

- Obecnie przetarg wygrała firma taksówkowa "City Plus Taxi" i niestety pojawiły się problemy. Jest to karygodne, że praktycznie na dzień przed pierwszym dniem w przedszkolu nie mieliśmy żadnej informacji o możliwości przewozu z Urzędu Miasta ani z tej firmy. Dzwoniłam tam wiele razy i nie byłam w stanie uzyskać żadnych konkretów - mówi jeden z rodziców, który chce pozostać anonimowy. - Potem nie było niestety lepiej. Dla dziecka z niepełnosprawnością bardzo ważna jest stabilność i powtarzalność. Na początku przyjeżdżały na każdym kursie inne samochody - baliśmy się, czy pojazdy są zdezynfekowane szczególnie pod kątem COVID-19. Nie było też opiekuna, a do auta wchodzi zawsze kilkoro dzieci, bywa, że są niespokojne. W końcu zaczęliśmy wymuszać, aby przyjeżdżała ta sama taksówka z opiekunem. Jest jednak bardzo różnie.
Inną kwestią poruszaną przez rodzica jest czas dowozu. Na początku września zdarzyło się, że dziecko miało spędzić w aucie nawet 4 godziny (tam i z powrotem) ze względu na wydłużoną trasę i zbieranie innych dzieci. Bywa również, że auto nie ma możliwości przewiezienia wózka.

Dotarliśmy również do innego rodzica, który wskazuje, że od paru dni sytuacja uległa poprawie, bowiem pojawiły się foteliki, chociaż na początku dziecko było wożone jedynie w wózku.

- Cały czas jest jednak problem z upoważnieniem u dyrekcji szkoły. Przyjeżdżają za każdym razem inni kierowcy i nie wiadomo, kto będzie odbierać dziecko. Wtedy dyrekcja dzwoni do mnie - tak było parę razy, a ja nie wiem, co powiedzieć - mówi rodzic i dodaje: - Mówimy o niepełnosprawnych dzieciach, które są dodatkowo narażone na stres i ciężej odczuwają każdą zmianę sytuacji.
Czytaj też: Problem z miejscami w przedszkolu specjalnym. Interweniowali rodzice

Uwagi zostały natychmiast przekazane przewoźnikowiZgłoszenie w tej sprawie otrzymał Urząd Miasta Gdyni, który jest organizatorem dowozów i wcześniej przeprowadził procedurę przetargową.

- Uczniowie z niepełnosprawnościami wymagają szczególnej opieki, uwagi i zainteresowania, dlatego też na bieżąco monitorujemy i ulepszamy usługę dowozów. Wszelkie zgłoszenia dotyczące dowozów są indywidualnie rozpatrywane, a zmiany wprowadzane z dnia na dzień - mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego referatu ds. jakości życia. - Otrzymaliśmy jeden negatywny sygnał od mamy przewożonego ucznia. W tym roku szkolnym natomiast nie mieliśmy żadnej informacji od rodziców o braku fotelików. Uwagi mamy dziecka zostały natychmiast przekazane przewoźnikowi z prośbą o wyjaśnienie sytuacji oraz poprawę jakości usługi.
Jednocześnie gdyński magistrat zapewnia, że postępowanie przetargowe uwzględniało między innymi kwestie jakości przewozów i bezpieczeństwa dzieci. Firma musiała spełniać określone warunki.

- Oferta, która została wybrana, spełnia wszystkie kryteria określone w SWZ oraz w ustawie PZP. Wybrany wykonawca spełnił warunki udziału w postępowaniu oraz wykazał wymagane doświadczenie. W postępowaniu należało wykazać się między innymi doświadczeniem w zakresie przewozu dzieci/osób z niepełnosprawnościami do przedszkoli, szkół lub placówek oświatowych i dysponowania co najmniej sześcioma pojazdami, które spełniają wymogi SWZ - dodaje Sylwia Szumielewicz-Tobiasz.
Czytaj też: Nowa szkoła powstanie na granicy dwóch gdańskich dzielnic

"Dyrekcja szkół z pełną informacją"W tej sprawie kontaktowaliśmy się również z przedstawicielem firmy obsługującej przewozy. Otrzymaliśmy komentarz, który przedstawiamy w obszernych fragmentach. Przewoźnik podkreśla, że ma duże doświadczenie w realizacji tego typu usług.

- W Trójmieście i okolicznych gminach co roku organizowanych jest kilkanaście przetargów dotyczących transportu dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek oświatowych. Nasza firma City Plus Taxi od 11 lat realizuje takie dowozy w różnych gminach, tj. Wejherowie, Gdyni, Rumi, Redzie. Prawie co roku realizujemy po dwa duże przetargi i do tej pory żaden rodzic chyba nie pisał anonimów do Państwa redakcji, to znaczy nikt nigdy z nami się nie kontaktował w tej sprawie z żadnej redakcji medialnej - mówi Adam Wnorowski, wiceprezes CPT i dodaje: - Chyba jako pierwsi z firm taxi, w maju 2011 r., zaczęliśmy w Trójmieście szkolić kierowców w zakresie asystenta osoby niepełnosprawnej oraz z udzielania pierwszej pomocy w Centrum Integracji w Gdyni w warsztatach organizowanych pod patronatem marszałka województwa pomorskiego.
- Transport dzieci niepełnosprawnych to bardzo trudne zadanie, obarczone różnego typu trudnościami związanymi np. z odpowiednim dobraniem samochodu, poprzez fotele, podkładki, odpowiedni personel, sytuacje na drogach, różnego rodzaju upośledzenia i różne choroby dzieci. Dzieci dodatkowo narażone są na bardzo wiele czynników wpływających na ich zachowanie (takie jak agresja, zdenerwowanie, znudzenie, zmęczenie) zależnych od różnych sytuacji np. w domu, w czasie transportu, związane z sytuacją na drodze czy czasem spędzonym w szkole. Od lat staramy się sobie radzić z tymi sprawami najlepiej, jak umiemy, dokładając wszelkich starań, z uwzględnieniem uwag rodziców, aby transport powierzonych nam dzieci był jak najmniej uciążliwy i jak najbardziej przyjemny - zapewnia Adam Wnorowski.
Ponadto przedstawiciele firmy podkreślają, że wrzesień to zwyczajowo trudniejszy okres, kiedy dzieci po okresie wakacyjnym zaczynają uczęszczać do placówek edukacyjnych, co wymaga procesu "ustawienia transportu".

- Oczywiście jak zapewne każda firma świadcząca tego typu usługi i nam zdarzają się potknięcia, niemniej jednak opinie i referencje otrzymywane od burmistrzów lub prezydentów miast i gmin świadczą o jakości naszego zaangażowania w tę trudną specyfikę transportu. Każdorazowo początek dowozu dzieci po wakacjach, często związany z nowym kontraktem, to okres bardzo trudny, obarczony ustawieniem transportu na podstawie planów lekcyjnych, które kształtują się na "gotowo" po około dwóch, trzech tygodniach, indywidualne preferencje dowożonych dzieci lub trudności związane z ich stanem zdrowia, częste zmiany godzin, odwoływania rodziców, awarie, skracanie zajęć w szkole. To utrudnia wyznaczenie do obsługi zawsze tych samych stałych załóg. Oczywiście, aby transport przebiegał sprawnie, my również mamy do poszczególnych tras zespoły, które z czasem będą już stałe i zapewne przyzwyczai to rodziców i dzieci do poszczególnych kierowców i opiekunów. Dyrekcje szkół oraz przedszkoli, które wymagały identyfikacji kierowców, otrzymały informacje z listą kierowców i opiekunów upoważnionych do odbioru dzieci - dodaje Adam Wnorowski.
Jak oceniasz przyjazność Trójmiasta dla osób z niepełnosprawnościami?
14%

dobrze, bardzo dużo się zmieniło w tym zakresie

23%

jest lepiej, ale cały czas do poprawy

54%

źle, potrzeba zmian systemowych i innego podejścia włodarzy

9%

trudno ocenić

zakończona

łącznie głosów: 96

Opinie wybrane


wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.