Problem z wakacyjną opieką w przedszkolach

9 czerwca 2021, 8:00
Wioleta Stolarska
Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy. Więcej zdjęć (1)

Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy.

fot. 123rf / Katarzyna Białasiewicz

Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy.

fot. 123rf / Katarzyna Białasiewicz

Problem zapewnienia wakacyjnej opieki dzieciom w przedszkolach powraca co roku, tym razem sytuacja może być jeszcze trudniejsza ze względu na pandemię koronawirusa. Rodzice alarmują, że planowane miesięczne przerwy w miejskich przedszkolach są dla nich nie do przyjęcia, z kolei urzędnicy przekonują, że placówki nie są w stanie pracować cały rok, bo potrzebne są remonty i urlopy dla pracowników.Szukasz przedszkola w Trójmieście? Zobacz placówki prywatne i publiczne


Lipiec i sierpień to zwykle czas wakacji i urlopów, który przedszkola wykorzystywały jako przerwę, by przeprowadzić niezbędny remont czy dać ten czas pracownikom na skorzystanie z urlopów.

W tym roku jednak wielu rodziców liczyło na to, że placówki ze względu na wcześniejszą konieczność zamknięcia z powodu pandemii będą pracowały dłużej. Niestety wielu z nich swoje urlopy wykorzystało podczas "przymusowego wolnego", kiedy obowiązywał lockdown.

- Włodarze miasta mówią o pandemii itp., ale co my, rodzice, mamy zrobić? Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na miesiąc urlopu, a w niektórych przypadkach dwa - jeśli mamy to szczęście, że młodsze dziecko uczęszcza do państwowego żłobka, które także ma miesięczną przerwę, ale w innym terminie niż przedszkole. Przecież nie wyślę 4,5-letniego dziecka na kolonie (na które zresztą nie wszystkich stać), babcia aktywna zawodowo, a co zrobić z 1,5-letnim synem? Do pracy dzieci nie zabiorę, zdalnie nie uda mi się pracować z dwójką dzieci z domu, mimo dobrych chęci. Przerabiałam to już podczas lockdownu. Czy mam oddać dzieci do UM Gdynia, zatrudnić opiekunkę i wystawić fakturę miastu? - pisze nasza czytelniczka.
- W trakcie wakacji w Gdyni w przedszkolach i żłobkach publicznych okresy czasu wolnego nie zazębiają się i trwają na tyle długo (bez zapewnienia placówki zastępczej), że rodzice muszą brać urlopy na 4 czy 6, a może nawet 8 tygodni. To nie jest problem tylko tego mojego przedszkola, ale wszystkich placówek w mieście. Przecież można by zreorganizować urlopy albo zatrudnić dodatkową osobę na ten czas, żeby kadra odpoczęła i żeby rodzicom dać trochę wytchnienia - dodaje inna.
Dodatkowym problemem są obowiązujące nadal wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, które m.in. nie rekomendują przemieszczania się dzieci pomiędzy placówkami. Oznacza to, że rodzice praktycznie nie mają szansy na miejsce w innym przedszkolu, w czasie kiedy ich placówka jest zamknięta.

Wakacje 2021 - ponad 100 ofert: kolonie, obozy, kursy językowe


Zamknięcie przedszkola publicznego na czas wakacjiCzy przedszkole publiczne - tak jak szkoła - może być zamknięte w okresie wakacji?

Szkoły nie pracują w czasie ferii i wakacji letnich, z kolei przedszkola są jednostkami nieferyjnymi i powinny w tym czasie normalnie funkcjonować.

- Organizację pracy przedszkoli publicznych określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Zgodnie z nim przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i Rady Rodziców - informuje Jadwiga Wachulik z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.
Jak wyjaśnia, "aby dziecko w okresie wakacji mogło poza pobytem w swoim przedszkolu skorzystać także z przedszkola zastępczego - to rodzice innego dziecka z tego drugiego przedszkola muszą z miejsca swojego dziecka zrezygnować - gdyż każde przedszkole dysponuje określoną, stałą liczbą miejsc, która w okresie wakacji nie ulega przecież zwiększeniu".

- Przedszkola nie są w stanie pracować bez przerwy przez cały rok - wymagają czasu na prace remontowo-modernizacyjne (często inwestycyjne), zrobienie porządków w budynku i ogrodzie, odnowę eksploatowanych sprzętów i pomocy oraz corocznego odświeżenia pomieszczeń pionu kuchennego. Jest także zakładem pracy, którego pracownicy mają prawo do wykorzystania przysługujących im urlopów - nauczycielowi przysługuje 35 dni, tj. 7 tygodni urlopu, i w okresie wakacji ten urlop powinien być wykorzystywany, a nie np. we wrześniu, gdy rozpoczyna się nowy rok szkolny. Należy też zauważyć, że dziecko ma prawo do wypoczynku i czasu wolnego - tak jak uczeń w szkole ma prawo do wakacji, a pracownik do urlopu. Mówi o tym art. 31 Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1989 r. - dodaje.
Czy przerwa w pracy przedszkola jest jednak nieunikniona? Według przepisów organ prowadzący przedszkole nie musi jednak przychylać się do wniosku dyrektora czy rady. Jeżeli po analizie sytuacji okaże się, że na terenie gminy w okresie wakacji może zabraknąć miejsc przedszkolnych, to mogą wniosek dyrektora i rady rozpatrzyć negatywnie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (145)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.