Propozycje dla dziecka na jesienne dni i wieczory

23 października 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Justyna Potorska

Edukacyjne Halloween w lesie, warsztaty z przedsiębiorczości dla najmłodszych, nauka konstruowania robotów, targi gier i zabaw: sprawdzamy, jakie propozycje zajęć dodatkowych czekają dzieci do końca roku."Gwarantujemy STRASZNIE ciekawą zabawę": zachęcają organizatorzy warsztatów halloweenowych w gdyńskim Studio Dziecięcej Aktywności Makaraka (25.10, godz. 16.30). Mimo iż ta zachodnia wersja Zaduszek trafiła do nas niedawno, jedno jest pewne: dzieci ją uwielbiają. Pod koniec października można zabrać najmłodszych na Wielki Bal Duchów i Straszydeł do gdyńskiej Sali Zabaw Elefun (27-31.10, godz. 17), albo przejechać się w przebraniu magiczną kolejką w gdańskim Loopy's World (27-28.10). Na początku listopada warto wybrać się też na halloweenowe pokazy tańca w Salsa Kings (4.11, godz. 12).

Ciekawą i oryginalną propozycją jest "Ruski Halloween dla dzieci w Tajemniczym Lesie", który odbędzie się 28 października. To już szósta edycja edukacyjno-rozrywkowego wydarzenia, które odbywa się w lesie, niedaleko leśniczówki Gołębiewo. Tegoroczna impreza będzie poświęcona Rusi Nowogrodzkiej pod koniec IX wieku. Najmłodsi mają szansę poznać i poczuć historię dzięki animatorom z Tajemniczego Lasu. Wersja dla najmłodszych 5-9-latków obywa się w dzień (godz. 12-15), starsi mogą przyjść na straszniejszą edycję "Ruskiego Halloween", która odbywa się tego samego dnia, w godz. od 17-21. Koszt? 80 złotych.

Zostawmy na chwilę Halloween. Koniec listopada też zapowiada się ciekawie. To przecież nasze polskie Andrzejki. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka przygotowała dla najmłodszych wyjątkowy, edukacyjny koncert. W godzinach przedpołudniowych, 26 i 27.11, można będzie powróżyć z operą "Straszny Dwór" Moniuszki I posłuchać muzycznych rytmów z całego świata.

Październik, listopad i grudzień to w dziecięcym kalendarzu wydarzeń przede wszystkim czas twórczych warsztatów. W gdyńskim Studio Makaraka w ramach Akademii Emocji i Umiejętności Społecznych najmłodsi mogą dowiedzieć się, "co to znaczy być dumnym" (23 października, godz. 16.45), albo odpowiedzieć na pytanie: "czy złość jest zła?" (30 października, godz. 16.45). Dzieci, które lubią zajęcia manualne, mogą przyjść do Zatoki Sztuki, gdzie w środę, 24 października, o godz. 17 rozpoczyna się cykl warsztatów plastycznych "Filcowa Sowa".

Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości proponuje przedszkolakom cykl edukacyjnych spotkań w dwóch odsłonach. Zajęcia z bloku "Był sobie pieniądz", które odbędą się 27 października, 10 i 18 listopada mają nauczyć dzieci przedsiębiorczości, oszczędności, dodać pewności siebie. Ostatnie warsztaty z cyklu "Dookoła świata z robotami" (27.10, 12.30-15.00) to z kolei okazja do poznania podstaw elektroniki, fizyki, budowy maszyn. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Młodzi naukowcy powinni też koniecznie spotkać się w piątek, 25 października, w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Na inauguracyjnym wykładzie w ramach Polskiej Akademii Dzieci będzie można poznać tajniki iluzji optycznej, przekazane przystępnym dla dzieci językiem (26.10, godz. 16). Z kolei 27 października, w godzinach 11-12, w gdańskim EduParku można będzie wysłuchać wykładów przygotowanych przez uczniów podstawówki. Tematy? Na przykład II wojna światowa. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Nie brakuje też twórczych zajęć, które sprawią frajdę zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Młodzi miłośnicy geografii i biologii mogą wybrać się z opiekunami do Caffe Anioł, gdzie 28 października o godzinie 12:30 odbędzie się drugie w tym miesiącu edukacyjne spotkanie "Palcem po mapie", poświęcone zwierzętom Ameryki Środkowej i Południowej (wstęp bezpłatny). Ciekawą propozycją są "Rodzinne warsztaty konstruowania robotów" w gdyńskim centrum eduROBOT. W niedzielę, 2 grudnia, dzieci od lat 7 razem z rodzicami będą mogły spędzić czas, tworząc roboty z edukacyjnych zestawów Lego. Dorośli, którzy chcą powspominać bajki z dzieciństwa i "zarazić" ich oglądaniem swoje pociechy, mogą przyjść na jeden z niedzielnych poranków bajkowych "Mała żyrafa" w gdyńskim Klubie Filmowym (18.11, 19.12, godz. 12.00).

Wydarzeniem, którego nie mogą przegapić zarówno młodzi, jak i dorośli miłośnicy planszówek, są Targi Gra i Zabawa w gdańskim Amberexpo, które odbędą się 17-18 listopada. Prezentacja ponad 500 najnowszych gier planszowych, turnieje w ramach festiwalu GRAMY, strefa zabawy i edukacji dla najmłodszych, kącik Kids Play prowadzony przez doświadczonych animatorów: będzie się działo. Koszt? 10 złotych za bilet normalny, 8 za ulgowy.

Jeśli grudzień, to oczywiście Mikołajki. Na popołudniową, trzygodzinną zabawę 6 grudnia zaprasza gdyńskie Bajkowo. W programie malowanie buziek, konkursy z nagrodami.

Szukasz innych, ciekawych zajęć dodatkowych dla dziecka? Wszystkie propozycje znajdziesz w naszym kalendarzu wydarzeń.
Czy twoje dziecko korzysta z oferty zajęć dodatkowych?
23%

tak, bardzo często, staram się nie przegapić co ciekawszych propozycji

20%

tak, jeśli są to zajęcia edukacyjne, które nie tylko bawią, ale i uczą

41%

bardzo rzadko, ciężko znaleźć takie, które byłyby bezpłatne, większość sporo kosztuje

16%

nie, jeśli edukacja i zabawa, to tylko w szkole i w domu

zakończona

łącznie głosów: 44