Przewodnik po feriach: propozycje płatne i darmowe

13 stycznia 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Anna Żukowska

Dla małych dwa tygodnie ferii to długo wyczekiwany czas odpoczynku od szkoły. Dla dużych - często kłopot: jak zorganizować ten czas i komu powierzyć opiekę nad dziećmi. Do wyboru mamy np. wysłanie dziecka na zimowisko, do dziadków lub poszukanie popularnych półkolonii w mieście.Propozycje na ferie w Trójmieście i okolicach - zobacz naszą bazę pomysłów na ciekawe ferie

To już ostatni dzwonek na zorganizowanie dzieciom opieki na ferie. Pomorskie znalazło się w tym roku w grupie województw, które rozpoczynają ferie jako pierwsze w kraju. Oferta półkolonii jest bardzo ciekawa i każdy znajdzie coś dla siebie. Dwa tygodnie wolnego będzie można spędzić na sportowo, artystycznie oraz naukowo. Jedynym ograniczeniem jest zasobność portfela rodziców. Za pięć dni zabawy zapłacimy od ok. dwustu do nawet 650 zł. Nie jest to mało, zwłaszcza, że niedawno ponosiliśmy wydatki związane ze Świętami. Na szczęście w ofercie są także zajęcia bezpłatne.

Aktywne ferie

Na początek kilka informacji dla chcących ten czas spędzić aktywnie. Kolibki Adventure Park zobacz na mapie Gdyni przygotowały propozycję dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Podczas pięciu dni uczestnicy nauczą się m.in. czytać mapy, posługiwać się urządzeniem GPS czy wiązać węzły. W programie także gry terenowe, jazda quadami, zmagania w parku linowym czy gra w paintball. To też jedna z ofert, podczas której najdłużej zapewnia się opiekę nad dziećmi - zajęcia trwają od godz. 8 do 17 i są dedykowane dzieciom w wieku 8-15 lat. Cena pięciodniowego turnusu to 590 zł.

Sport to także temat przewodni ferii przygotowanych przez MKS Gdańsk zobacz na mapie Gdańska. Dzieci będą codzienne brały udział w zajęciach na basenie oraz sali gimnastycznej. W planie jest gimnastyka oraz gry i zabawy zespołowe. Oprócz tego zaplanowano wycieczki do kina oraz na kręgle i do Centrum Nauki Experyment (w zależności od turnusu). Nie zabraknie także chwil odpoczynku od sportowych zmagań - będą to zajęcia artystyczne, np. rękodzieło, malowanie rękoma czy wykonywanie różnych konstrukcji przestrzennych. Jeżeli będzie śnieg - część zajęć sportowych odbędzie się na świeżym powietrzu. Dziewięć godzin opieki dziennie (od 7:30 do 16:30) to koszt 350 zł. Oferta dla dzieci w wieku 6-12 lat.

A może by tak spędzić tydzień z rakietą w ręce? Szkoła Tenisa Diłaj zobacz na mapie Gdańska zaprasza dzieci już od piątego roku życia na ferie na boisku tenisowym. Organizatorzy podkreślają, że warunki mają naprawdę dobre - zajęcia odbywają się w nowej hali tenisowej, która jest wyposażona we wszelkie udogodnienia. Dzieci są podzielone na grupy ze względu na wiek i stopień zaawansowania. Codziennie przez minimum dwie godziny dzieci ćwiczą na korcie, oprócz tego będzie można pograć w siatkówkę, piłkę nożną czy unihokej. Opieka jest zapewniona w godz. 9-16, pięć dni tenisowych zmagań kosztuje 500 zł.

Ciekawie zapowiadają się również Wędrowne Ferie. Każdego dnia przewidziana jest inna wycieczka lub wyjście do innego miejsca. W trakcie pięciu dni dzieci zwiedzą m.in. Zamek w Gniewie, wezmą udział w warsztatach naukowych w Centrum Nauki Experyment czy archeologicznych - w Błękitnym Baranku. Przygotowano dla nich także kulig na Kaszubach (jeśli nie będzie śniegu, odbędzie się on na wozach) oraz wyjścia do sali zabaw czy na basen. Dzieci będą miały zapewnioną opiekę w godz. 7.30-16. Koszt jednego turnusu to 440 zł.

Zajęcia edukacyjne

Wolne od szkoły, ale nie od nauki. To hasło przyświeca organizatorom ferii, którzy postawili na połączenie zabawy i edukacji. W szkole często nie ma czasu, żeby rozwijać swoje zainteresowania w konkretnej dziedzinie. Ferie to dobry czas, żeby sprawdzić, co małego naukowca najbardziej interesuje. Interesującą ofertę proponuje Smart_Lab zobacz na mapie Gdańska. Warto podkreślić, że eksperymenty naukowe, które będą wykonywać dzieci, to praca z prawdziwymi chemicznymi odczynnikami. Takimi, na jakich uczą się np. studenci politechniki. Dodatkowym atutem jest także wprowadzenie do zabawy języka angielskiego. Dzieci będą mogły np. stworzyć makietę rakiety wykonując polecenia instruktorów mówiących po angielsku. Nie będą to skomplikowane wyrażenia, więc dzięki temu dzieci będą mogły się z językiem osłuchać a przy okazji poznać nowe słowa. Opieka jest zapewniona w godzinach 9-16. Ferie w Szkole Geniuszów kosztują 650 zł.

Na naukę angielskiego w praktyce stawiają także twórcy Legoviska zobacz na mapie Sopotu. Łączy ona zabawę klockami LEGO z poznawaniem słów oraz wyrażeń w tym języku. Dzieci, podczas tworzenia wspólnych budowli, przyswajają pod okiem prowadzącego czasowniki, rzeczowniki i całe zwroty. Metoda, która jest stosowana na zajęciach, nazywa się Turbologic i pozwala na poznanie do tysiąca słów na godzinę. Do tego dzieci nie czują się jak na intensywnym kursie językowym, bo wszystko odbywa się w atmosferze zabawy. Oprócz tego w planie przewidziano zajęcia na śniegu, jeśli oczywiście śnieg będzie. Opieka w godzinach 9-17. Koszt to 400 zł.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także ferie z robotami, np. te organizowane w gdyńskiej SP nr 12 zobacz na mapie Gdańska. Uczestnicy ze specjalnych zestawów lego tworzą i sami programują roboty. Mogą to być różne pojazdy, zwierzęta lub co tylko dzieciom przyjdzie do głowy. Warsztaty mają pomóc rozwinąć logiczne myślenie i zaprzyjaźnić z programowaniem. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne - dzieci posługują się specjalnym, graficznym językiem, dzięki któremu robot np. idzie do przodu lub przesuwa przedmiot. Oprócz tego organizatorzy przewidzieli warsztaty naukowe, podczas których dzieci przeprowadzają różne eksperymenty. Opieka w godzinach 9:30-16:30, za dodatkową opłatą jest możliwość pozostawienia dziecka dłużej w świetlicy. Koszt pięciodniowych półkolonii to prawie 600 zł.

Zajęcia artystyczne

Oferta zajęć dla małych artystów też jest bardzo ciekawa. Gdańska Szkoła Artystyczna zobacz na mapie Gdańska zaprasza m.in. na zajęcia plastyczno-teatralne, intensywne warsztaty taneczne czy taneczno-musicalowe. Podczas tych pierwszych, na warsztatach ceramicznych dzieci będą mogły się nauczyć lepić z gliny. Oprócz tego poznają różne gatunki związane z teatrem, takie jak pantomima czy akrobatyka. Dodatkowo przez cały tydzień dzieci będą przygotowywać spektakl, który na koniec zostanie zaprezentowany rodzicom. Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich dzieci - zarówno tych, które dopiero odkrywają ten talent jak i tych, które marzą o pracy związanej z teatrem. Opieka w godzinach 9-16:30, koszt to 560 zł.

Mali tancerze będą mogli rozwinąć swoją pasję podczas ferii tanecznych w Studio Tańca Let's Dance zobacz na mapie Gdyni. Organizatorzy zapraszają i chłopców i dziewczynki, bo przygotowano równolegle zajęcia z zumby i breakdance. Oprócz tego dzieci wezmą udział w zajęciach musicalowych z aktorami Teatru Muzycznego w Gdyni, podczas których dowiedzą się m.in. co to jest emisja głosu. Odbędą się także warsztaty plastyczne, podczas których dzieci będą tworzyć różne bajkowe konstrukcje. Oferta dla dzieci w wieku 6-15 lat, opieka jest przewidziana w godzinach 9-16 a jej koszt to 300 zł.

Podczas Zimowego Rozkręcenia w Gdyńskiej Szkole Społecznej zobacz na mapie Gdyni nie będzie czasu na nudę. Tutaj dzieci będą rozwijać swoją wyobraźnię na warsztatach kreatywności, kręcić film podczas warsztatów filmowych i poznają "Romeo i Julię" podczas warsztatów teatralnych. Film zostanie stworzony całkowicie przez dzieci - zaczynając od scenariusza, poprzez grę aktorską i realizację, na montażu kończąc. Finał warsztatów teatralnych to również odegranie sceny ze słynnego dzieła Szekspira, ale także dyskusja z prowadzącymi, specjalistami od artterapii. Na ferie można zapisać dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat. Koszt to 290 zł, opieka w godzinach 10-16.

Bezpłatne

Trzysta czy nawet sześćset złotych, które trzeba zapłacić za pięć dni atrakcji to dla wielu duży wydatek, więc bezpłatne oferty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. I dobrze, bo to, że są darmowe, nie oznacza, że są nieciekawe. Wręcz przeciwnie, jest w czym wybierać - są zajęcia sportowe, artystyczne czy edukacyjne. Opieka nie jest jednak całodniowa, więc to oferta dla dzieci starszych, które same mogą wyjść i wrócić do domu, kiedy rodzice są w pracy, lub dla osób, które mogą liczyć na pomoc rodziny w odprowadzaniu dzieci na zajęcia.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza do Nowego Portu zobacz na mapie Gdańska na Ferie z pasją. Zajęcia są kierowane dla dzieci w wieku 6-12 lat i można wybrać warsztaty artystyczne, na których dzieci będą m.in. tworzyć różne małe arcydzieła inspirując się książkami lub warsztaty muzyczno-wokalne. Dzieci dowiedzą się, jaka siła tkwi w głosie i co można z niego wyczarować. Opieka w godzinach 10-13.

Dla młodzieży gimnazjalnej ofertę przygotowała Fundacja FLY zobacz na mapie Gdyni. Również w godzinach 10-13 będzie można m.in. zagrać w gry planszowe, odbyć wirtualną podróż po Berlinie, poznać kilka ciekawostek związanych z językiem angielskim i niemieckim czy wziąć udział w warsztatach fotograficznych. Dokładnie rozplanowano wszystkie dziesięć dni ferii.

Za symboliczną złotówkę dzieci będą mogły odbyć półtoragodzinne warsztaty w Muzeum Narodowym (Oddział Sztuki Dawnej zobacz na mapie Gdańska). Od wtorku do piątku przez dwa tygodnie ferii dzieci nie tylko dowiedzą się o czym opowiadają obrazy, ale także będą mogli sami je stworzyć. Oferta dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 12.

O dzieciach nie zapomniały też biblioteki. Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku zaprasza dzieci w wieku od 8 do 12 lat na zajęcia warsztatowe "Gwiazdy w bibliotece". Spotkania z astronomią odbywają się w różnych filiach przez całe ferie, trwają trzy godziny i są całkowicie bezpłatne. Uczestnicy poznają historię i dokonania Jana Heweliusza oraz odbędą podróż kilkaset lat wstecz, do XVII-wiecznego Gdańska. Zajęcia odbędą się w godzinach 11-14. Miejska Biblioteka w Gdyni również przygotowała liczne atrakcje dla najmłodszych. W jej filiach odbędą się m.in. warsztaty literackie, plastyczne, czytanie książek, nie zabraknie także konkursów i zabaw. Zajęcia odbywają się w różnych dzielnicach, warto więc sprawdzić, gdzie będziecie mieć najbliżej. Trwają ok. trzech godzin. Ofertę dla małych sopocian ma też Miejska Biblioteka w Sopocie. Zaprasza ona na warsztaty literackie, zabawy ruchowe, pokazy filmowe oraz inne atrakcje. Większość z nich zaczyna się o godz. 13.

Na koniec jeszcze raz wrócimy do sportu. Na bezpłatne lub symbolicznie płatnie zajęcia zapraszają miejskie ośrodki sportowe. W Gdańsku będzie można skorzystać z oferty dla dzieci szkolnych trwającej całe ferie (z wyłączeniem weekendów) - "Basen za zeta". Basen na Chełmie (ul. Chałubińskiego 13 zobacz na mapie Gdańska) zorganizuje zajęcia w godzinach od 8 z ostatnim wejściem o godz. 13. Trwają one 45 minut. Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na zajęcia piłki nożnej, unihokeja, koszykówki i tenisa stołowego a także naukę strzelectwa. Zajęcia trwają ok. 4 godzin dziennie i zaczynają się o 10 lub 11 (strzelectwo). W trakcie ferii Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie zorganizuje z kolei różne turnieje. Będzie można rozegrać mecze koszykówki, piłki nożnej halowej, tenisa stołowego. W planie także zawody pływackie i jazda na łyżwach.

Zmiany w komunikacji w okresie zimowych ferii szkolnych

W okresie ferii zimowych (20.01. - 02.02.2014) komunikacja miejska ZTM Gdańsk będzie funkcjonować wg zmienionych zasad.

Autobusy - zawieszone zostanie funkcjonowanie linii 574 i 578, natomiast linie 154, 174, 178 i 295 będą funkcjonować wg powszednich rozkładów jazdy obowiązujących w okresie ferii i wakacji. Pozostałe linie autobusowe będą funkcjonować wg stałych powszednich rozkładów jazdy - podkreśla dodając, że sobotnie i świąteczne rozkłady jazdy wszystkich linii nie ulegną zmianie.

Tramwaje - tramwaje wszystkich linii będą kursować wg stałych powszednich rozkładów jazdy. Na linii nr 2 nie zostaną wykonane cztery kursy w godzinach szczytu porannego, oznaczone w rozkładzie jazdy skrótem "s". Sobotnie i świąteczne rozkłady jazdy wszystkich linii tramwajowych nie ulegną zmianie.
Co twoje dziecko będzie robiło w ferie?
21%

wyjeżdża poza Trójmiasto i Pomorze

8%

spędzi wolne poza Trójmiastem, ale w okolicy

12%

weźmie udział w atrakcjach przygotowanych w Trójmieście

41%

będzie siedziało w domu i bawiło się na podwórku

18%

jeszcze nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 177