Przyczepki rowerowe do przewozu dzieci

27 lutego 2018 (artykuł sprzed 4 lat)
Przemysław Mudlaff
Najnowszy artukuł na ten temat Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Dzięki przyczepkom rowerowym zabierzemy na wycieczkę rowerową najmłodsze dzieci Więcej zdjęć (12)

Dzięki przyczepkom rowerowym zabierzemy na wycieczkę rowerową najmłodsze dzieci

mat. Thule.com

Dzięki przyczepkom rowerowym zabierzemy na wycieczkę rowerową najmłodsze dzieci

mat. Thule.com

Zima prędzej czy później odejdzie, zastąpi ją przyjemna wiosna i wreszcie będziemy mogli wyruszyć z pociechami na rowerową wycieczkę. Zanim to nastąpi, warto przyjrzeć się sposobom transportowania dzieci za pomocą jednośladu. Jedną z metod, która z sezonu na sezon zyskuje coraz większą popularność jest przewóz maluchów w przyczepce rowerowej. Aktywne spędzanie czasu z rodziną jest zdrowe i modne, dlatego też rynek produktów związanych z tym tematem nasycony jest różnymi - pod względem jakości i ceny, urządzeniami. Świetnie, że aktywni opiekunowie mają ogromne pole wyboru, jednak jak wybrać odpowiednią przyczepkę?Wybór bezpiecznej i wygodnej przyczepki rowerowej nie jest łatwy. Z jednej strony atakowani jesteśmy produktami atrakcyjnymi pod względem cenowym, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych markowych, niejednokrotnie dość drogich przyczepek. Szczęśliwie istnieje wiele miejsc, w których możemy wynająć rowerowe wózki. Testowanie jest z pewnością lepszym sposobem na wybór odpowiedniej przyczepki, aniżeli jej zakup w ciemno, np. za pośrednictwem Internetu.

BezpieczeństwoPrzyczepki rowerowe należą z pewnością do jednego z najbezpieczniejszych sposobów transportu dziecka. W opozycji do fotelików nie stają się "częścią roweru", co oznacza, że upadek jednośladu nie spowoduje ewentualnych obrażeń dziecka. Ramię, za pomocą którego przyczepka łączy się z bicyklem zakończona jest najczęściej kulowym zaczepem, dzięki czemu wózek nie przewraca się wraz z rowerem. Jeśli jednak w jakichś okolicznościach dojdzie do upadku przyczepki, to jej ramowa konstrukcja z pewnością ochroni malucha przed dotkliwymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Największym zagrożeniem dla dziecka w przyczepce rowerowej będzie uderzenie w nią przez innego uczestnika ruchu. Ważne jest, aby zaznaczyć obecność omawianego produktu poprzez zainstalowanie chorągiewki, a także by posiadała odblaski.

ZastosowaniePrzyczepki rowerowe to zdecydowanie najbardziej uniwersalne urządzenia do transportowania maluchów. Ma to oczywiście związek z ich wszechstronnymi możliwościami. Poza oczywistą funkcją, jaką jest podłączenie przyczepki do roweru, w większości przypadków możemy używać jej również jako wózka spacerowego, biegowego, a także wykorzystać, gdy wybieramy się na narty. To, w jakim charakterze będziemy używać przyczepki rowerowej powinno być jednym z głównych kryteriów jej wyboru. Na tym polu uwidacznia się jeden z argumentów, dla którego lepiej jest wybierać przyczepki niż foteliki rowerowe, o których pisaliśmy w poprzednim artykule.

Zobacz także: Sklepy rowerowe w Trójmieście

Tańsze modele przyczepek rowerowych ograniczają się zazwyczaj do swojej podstawowej funkcji. Modele wyższe i droższe dają z kolei możliwość doposażenia ich w jedno lub dwa kółka spacerowe, koło do biegania lub jazdy na rolkach czy narty. Na pewno najczęściej wykorzystywaną opcją będzie przemiana przyczepki rowerowej w wózek spacerowy, dlatego dobrze mieć taką możliwość. Funkcja ta przyda się głównie w mieście, a kółka spacerowe powinny przede wszystkim nadawać przyczepce odpowiednią zwrotność.

Jeśli prócz jeżdżenia rowerem uprawiamy jogging, to poza samym dodatkowym kołem do biegania, warto zwrócić uwagę na rączkę do prowadzenia, a mianowicie, czy mocno trzyma się w gnieździe oraz czy istnieje możliwość jej regulacji do wzrostu użytkownika. Dodatkiem, który poprawi bezpieczeństwo w trakcie biegania czy jeżdżenia na rolkach z przyczepką rowerową będą hamulce tarczowe.

Przyczepka rowerowa może służyć także biegaczom na nartach Więcej zdjęć (12)

Przyczepka rowerowa może służyć także biegaczom na nartach

mat. Thule.com

Przyczepka rowerowa może służyć także biegaczom na nartach

mat. Thule.com


Komfort dzieckaPrzyczepki rowerowe powinny przede wszystkim zapewniać komfort dzieciom. Jeśli bowiem maluchy nie będą siedziały w nich wygodnie, to aktywne spędzanie czasu z nimi nie będzie przyjemne także dla opiekunów. Jednym z najistotniejszych udoskonaleń, które stosują producenci wózków rowerowych jest amortyzacja. Rozwiązania w tej materii są różne: od nieregulowanej sprężyny po resory piórowe. Amortyzacja w przyczepkach rowerowych przydatna jest, gdy mamy zamiar podróżować w terenie poza miastem, a także podczas dłuższych wycieczek, kiedy dziecko zasypia.

Innym istotnym elementem poprawiającym komfort dziecka jest możliwość regulowania kąta nachylenia oparcia siedziska. W przypadku zbyt pionowego oparcia, dziecko może mieć trudności z zaśnięciem we wnętrzu interesującego nas produktu, możemy też nie mieć możliwości założenia maluchowi kasku. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę także na pasy. Zbyt wąskie pasy bezpieczeństwa będą uwierały małego pasażera i też wywołają dyskomfort. Warto sprawdzić, czy wewnątrz przyczepki jest dużo miejsca. Pamiętajmy, że dzieci wezmą z sobą na wycieczkę mnóstwo zabawek. Dobrze będzie, jeśli zaistnieje możliwość swobodnej nimi zabawy. W przypadku zaśnięcia dziecka przydałaby się również możność rozprostowania nóg.

Istnieją maluchy, które zamiast spać wolą zwiedzać i podziwiać widoki, przyda się wówczas solidne "przeszklenie" przyczepki. Z drugiej strony w tym kontekście warto mieć w zanadrzu osłonę przeciwsłoneczną. Zamontowana w górnej części szyby ochroni przed ostrymi promieniami słońca, z kolei gdy przesuniemy ją w dół, zapobiegnie dostawaniu się do wnętrza przyczepki drobnych kamyczków i brudu.

Gdy w wózku rowerowym zrobi się zbyt ciepło, ważne jest, aby istniała możliwość jego wentylowania. Temu celowi służą specjalne, rozpinane "okienka" w niektórych przyczepkach rowerowych. Palące słońce nie jest problemem dla większości wózków, ponieważ wyposażone są w okna z filtrem UV. Oczywiście nie zawsze świeci słońce, a zdarza się nawet, że podczas wyprawy spadnie deszcz. Dobrze jest wówczas wiedzieć, czy przyczepka, którą chcemy nabyć jest wodoodporna, czy też wymaga dodatkowych przeciwdeszczowych akcesoriów. W kontekście nieprzemakalności istotny jest także sposób wykonania spodu wózka. Niektórzy z producentów stosują u dołu przyczepy plastikowe wanny, które nie mają wpływu na komfort malucha.Przestrzeń bagażowaDość istotnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej przyczepki rowerowej, jest pojemność jej bagażnika. Posiadając dzieci zwykle trzeba mieć ze sobą dużo różnych przedmiotów, dlatego przy dłuższych wycieczkach pojemny bagażnik będzie niezbędny. Wybierając przyczepkę, której pojemność bagażowa jest niewielka, zabierane w podróż przedmioty będziemy musieli upchać w sakwach, co nie zawsze jest możliwe i wygodne.

Wymiary i waga przyczepkiPodczas debat nad kwestią tego, który rodzaj transportu dziecka za pomocą roweru jest lepszy - fotelik czy przyczepka, często daje się usłyszeć, że ta ostatnia zajmuje zbyt dużo miejsca i jest cięższa. Oczywiście trudno się z tym nie zgodzić, jednak większość rowerowych wózków składa się zupełnie na płasko, a po wypięciu kół jest tak kompaktowa, jak tylko to możliwe. Warto zatem wziąć pod uwagę, czy posiadamy wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, a także czy zmieści nam się np. do samochodu czy w drzwiach windy. Wagi przyczepek rowerowych wahają się od 9 do ok. 18 kg w zależności od rodzaju ramy i ilości elementów dodatkowych. W tym względzie powinniśmy zastanowić się, czy osoba, która będzie z niej korzystać poradzi sobie z jej wagą - nie tylko podczas dłuższej wycieczki, ale również przy konieczności jej przenoszenia.

Liczba i wiek dzieciPrzyczepki rowerowe dostępne na rynku produkowane są dla jednego lub dwójki dzieci. W przypadku "dwójek" sprawdźcie koniecznie, czy po tym, jak do niej wsiądą, mają wewnątrz optymalną ilość miejsca. Jeśli uważasz, że kupno przyczepki dwuosobowej dla jednego dziecka rozwiąże problem wolnej przestrzeni, to niestety w niewielu przypadkach możliwe jest umiejscowienie siedziska na środku przyczepki. Wszystko to za sprawą siedzisk kubełkowych, które na stałe zainstalowane są po lewej i prawej stronie wnętrza wózka u większości producentów. Są wygodne, ale nie da się ich przestawiać.

Zobacz także: Sklepy z artykułami dla dzieci

Minimalny wiek malucha, który pozwala na jego transportowanie za pośrednictwem przyczepek to 12. miesiąc życia, jednak dzięki dodatkowym akcesoriom, takim jak specjalny hamak, możemy jeździć na wycieczki nawet z niemowlakami. Granicą używania tego rodzaju transportu przez dziecko jest nie jego wiek, a waga i wzrost. Maksymalne obciążenie przyczepek rowerowych to średnio ok. 45 kg, z kolei maksymalny wzrost dziecka to ok. 120 cm.

Podsumowanie

Jeszcze nie tak dawno osoby jeżdżące z dziećmi w przyczepkach rowerowych w Polsce były raczej widokiem rzadkim. W związku ze wzrostem popularności spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, ten rodzaj transportowania dzieci za pomocą roweru zyskał jednak ogromną popularność. W gąszczu dostępnych na rynku produktów łatwo jednak wybrać przyczepkę kiepską, która szybko zmieni dobre chęci w irytujące wycieczki. Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort dziecka, a później naszą wygodę, możemy być pewni, że rowerowe podróże z najmłodszymi członkami rodziny będą radosne i wspaniałe.

Zanim kupisz, wypożycz i przetestuj

Zakup fotelika bądź przyczepki do przewozu dzieci, z pewnością wiąże się ze znacznymi wydatkami. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem akcesoriów rowerowych do przewozu dzieci, przed zakupem warto zasięgnąć fachowej porady. Dobrze jest na kilka dni wypożyczyć interesujący sprzęt i przekonać się, czy oby na pewno wybór był właściwy. W Trójmieście tego typu sprzęt wypożyczyć można w:

Wypożyczalnia Itinere, Gdańsk Osowa.
Wypożyczalnia BoboCyklo / Gdańsk Morena.
Wypożyczalnia Roweromaniak / Gdańsk Morena.
Wypożyczalnia Terowery / Gdynia Redłowo.

Opinie (52) 3 zablokowane

 • wożę dzieck w przyczepce i polecam. (2)

  • 12 7

  • na spacerach wolę w wózku

   ale ok, każdy lubi co innego

   • 2 3

  • Ja w przyczepce wożę co najwyżej świniaczka... ;)

   • 3 0

 • Przewożąc dzieci w przyczepce warto pamiętać o błotnikach ;) (2)

  Ciągnąc dziecko w przyczepce przy otwartej frontowej osłonie przeciwdeszczowej trzeba pamiętać, że siatka uchroni dziecko przed wydostającymi się spod koła kamieniami, ale nie przed kurzem, pyłem, bądź błotem jeśli

  Ciągnąc dziecko w przyczepce przy otwartej frontowej osłonie przeciwdeszczowej trzeba pamiętać, że siatka uchroni dziecko przed wydostającymi się spod koła kamieniami, ale nie przed kurzem, pyłem, bądź błotem jeśli akurat jedziemy drogą szutrową, bądź leśnym duktem. Chcąc uchronić dziecko przed tego typu niemiłymi doznaniami, warto przypiąć do roweru pełne błotniki, bądź połówki doczepiane do tylnego widelca roweru jak np: SKS Raceblade XL - pasują one także do roweru górskiego.

  • 16 0

  • o błotnikach warto pamietac cały rok najlepiej zamontowac po kupieniu roweru albo z błotnikami kupic

   • 5 1

  • Niestety,

   Ani SKSy, ani nawet na stałe zamontowane błotniki roweru trekingowego nie chronią przyczepki przed piaskiem w trudnym terenie mimo, że nawet przedłużyłem je dodatkowo elementem wykonanym ze starej butelki PET ;).

   Ani SKSy, ani nawet na stałe zamontowane błotniki roweru trekingowego nie chronią przyczepki przed piaskiem w trudnym terenie mimo, że nawet przedłużyłem je dodatkowo elementem wykonanym ze starej butelki PET ;). Kupiliśmy dziecku po po prostu okulary sportowe z wymiennymi szkłami, żeby piasek nie leciał do oczu. Inne rozwiązanie to dorobić ortalionowy fartuch między dolnymi bokami przyczepki a błotnikiem roweru...

   • 1 0

 • My używamy Weehoo (1)

  Szkoda, że autor nie wspomniał o przyczepkach weehoo. Mamy taką dla dwójki dzieci. Jedno może w niej nawet pedałować. Bardzo dobrze nam się nią jeździło w zeszłym sezonie:)

  • 3 6

  • Przyczepkami oraz holami rowerowymi montowanymi do sztycy podsiodłowej zajmiemy się w następnym artykule.

   • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.