stat

Ruszyła kwalifikacja par na dofinansowane zabiegi in vitro w Gdańsku

23 listopada 2017 (artykuł sprzed 1 roku)

Rozpoczęła się kwalifikacja par, które chciałby skorzystać z dofinansowania leczenia metodą in vitro w Gdańsku. Zainteresowanie jest duże, a liczba miejsc ograniczona. Jeszcze w tym roku miasto dołoży się do ok. 100 procedur i przeznaczy na ten cel blisko pół miliona zł. - Dla ok. 15-20 proc. naszych pacjentów metoda in vitro to jedyna szansa na poczęcie potomstwa. Część par ze względów finansowych ma ograniczony dostęp do takiej terapii, dlatego możliwość uzyskania dopłaty może okazać się bezcenna - podkreśla prof. Krzysztof Łukaszuk.Gdańsk, wzorem niektórych samorządów, postanowił wypełnić lukę po tym, jak rząd zrezygnował z kontynuacji krajowego programu refundacji in vitro. Pomoc dla par bezskutecznie starających się o potomstwo jest możliwa dzięki uruchomieniu Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Gdańska w latach 2017-2020.

W gdańskiej Klinice Leczenia Niepłodności Invicta rozpoczęła się kwalifikacja par, które chciałby skorzystać z dofinansowania leczenia. Osoby, które nie będą mogły rozpocząć procedury w tym roku, będą miały pierwszeństwo w roku 2018. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

- Tego rodzaju działania są niezwykle cenne. Dla wielu pacjentów, dla których zapłodnienie pozaustrojowe jest jedyną szansą na poczęcie dziecka, cena tego specjalistycznego zabiegu stanowi poważną barierę. Możliwość otrzymania dofinansowania do leczenia z pewnością otworzy części z nich drogę do rodzicielstwa. Niepłodność to choroba, która dotyka ok. 10-15 proc. populacji. Pamiętajmy, że ma ona poważne konsekwencje zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym czy ekonomicznym. Zwiększając dostęp do profesjonalnej pomocy parom, które nie mogą doczekać się potomstwa, miasto inwestuje nie tylko w ich jakość życia, ale także wspiera istotne współczynniki demograficzne - przekonuje prof. Krzysztof Łukaszuk z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA - jednego z wybranych realizatorów.
Do udziału w programie mogą zgłosić się niepłodne pary, u których leczenie innymi metodami jest nieskuteczne i które zostaną zakwalifikowane do zabiegu in vitro. Inicjatywa skierowana jest do osób, które mieszkają w Gdańsku i w tym mieście rozliczają się z podatków.

- Ponadto kobieta musi być w wieku między 20 a 40 lat (warunkowo 42 lata) i mieć odpowiedni poziom tzw. rezerwy jajnikowej. By ją ocenić wykonuje się badanie poziomu hormonu AMH oraz badanie USG. Osobna pula środków przeznaczona została także na zapewnienie opieki pacjentkom, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Przed agresywnym leczeniem, mogą one zdecydować się na zamrożenie swoich komórek jajowych i zabezpieczenie płodności - wyjaśnia Łukaszuk.
Na jaką dopłatę mogą liczyć pacjenci i co ona obejmuje?

Program zakłada dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do każdego z maksymalnie trzech zabiegów in vitro. Pojedyncza procedura składa się z pobrania i zapłodnienia komórek jajowych, nadzoru nad rozwojem zarodków, podania jednego lub dwóch z nich, zamrożenia i przechowywania pozostałych oraz dwóch wizyt w czasie ciąży. Inne niezbędne koszty, obejmujące m.in. dodatkowe badania laboratoryjne i konsultacje, koszty leków, a także specjalistycznych procedur pozostaną po stronie pacjentów.

- W ramach takiego rozwiązania będziemy mogli zindywidualizować terapię, tak dobierając sposób postępowania, by zwiększyć szansę na ciążę - dodaje kierownik kliniki.
Jak podkreśla zainteresowanie jest bardzo duże. Pytania od pacjentów napływają od rozpoczęcia prac nad programem.

- To tylko potwierdzenie, jak bardzo tego typu inicjatywy są potrzebne. Skuteczność zabiegów in vitro w doświadczonych ośrodkach szacuje się na poziomie ok. 50 proc. To pozwala prognozować, że przy możliwości trzykrotnego dofinansowania, większość par doczeka się w perspektywie najbliższych lat upragnionego dziecka. Program rządowy zakończony w 2016 roku był ogromnym sukcesem, jestem przekonany, że podobnym będzie program miejski w Gdańsku - podsumowuje prof. Krzysztof Łukaszuk.
Pary zainteresowane udziałem w programie mogą kontaktować się z kliniką dzwoniąc: 58 58 58 801 lub za pomocą formularza kontaktowego.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł