• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świetlica dla żebrzących dzieci zdała egzamin? Sprawdziliśmy, kto skorzystał

Ewa Palińska
31 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Z opieki świetlicy skorzystało tego lata szesnaścioro dzieci, których rodzice żebrali na ulicach Gdańska. Organizatorzy podkreślają również, że dzięki ich pracy zdarzały się momenty, kiedy na ulicach żebrało raptem jedno dziecko, bądź były to dzieci, które nie spełniały kryteriów przyjęcia do świetlicy.

Mniej żebrzących dzieci na gdańskich ulicach i radość tych, którym zapewniono całodzienną opiekę oraz rozrywkę w okresie wakacji - to bilans działalności "Letniej świetlicy dla dzieci romskich" działającej w Domu Sąsiedzkim w centrum Gdańska. Choć akcja trwa tylko do końca wakacji, jej organizatorzy już planują kontynuację. - Dla wielu praca nieletnich i żebractwo dzieci mają twarz romskiego chłopca z akordeonem, a nie uroczej blondyneczki ze skrzypcami. W tym roku jednak np. na Jarmarku św. Dominika dochodziło do takich sytuacji, że jedynymi dziećmi żebrzącymi były dzieci polskie - przyznają organizatorzy świetlicy.



Ile dajesz pieniędzy żebrakom?

W sezonie letnim gdańskie śródmieście cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród osób żebrzących. Wiele z nich, aby zmiękczyć serca darczyńców, wykorzystuje do tego swoje dzieci. W trosce o nie, a także przeciwdziałając żebractwu, władze Gdańska prowadzą kampanie edukacyjne, apelujące do przechodniów i turystów o nieudzielanie finansowego wsparcia osobom proszącym o datki.

- Przypomnijmy, że w ramach akcji pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPBA) rozkolportowali na Jarmarku św. Dominika oraz przekazali restauratorom, właścicielom kawiarni i barów w śródmieściu kilkaset tematycznych, edukacyjnych plakatów. Informowali także o możliwościach uzyskania kompleksowej pomocy m.in. w organizacjach pozarządowych na terenie miasta - informuje Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR-u. - Policja, Straż Miejska oraz Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) patrolują Gdańsk - ze szczególnym naciskiem na interwencje dotyczące osób żebrzących, a akcja trwa do końca wakacji - dodaje.
Zamiast żebrania opieka i zabawa

Pomoc osobom żebrzącym zaoferowało również Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, działając dokładnie jak MOPR - zgodnie z ideą "wspierać zamiast karać". Dzięki współpracy z Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych, 21 lipca,w Domu Sąsiedzkim przy ulicy Zakopiańskiej 40 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku rozpoczęła działalność świetlica, w której opiekę i wsparcie otrzymały dzieci proszące o datki na ulicy lub towarzyszące swoim opiekunom podczas żebrania.

Zobacz też: Świetlica zamiast ulicy. Gdańsk walczy z żebractwem dzieci?

Choć pomysł wydawał się nietypowy, z pomocy świetlicy w czasie wakacji skorzystało szesnaścioro dzieci.

- Z Romami z Rumunii pracuję od 2014 roku, miałem więc czas, aby się z nimi zapoznać oraz wypracować kredyt zaufania - opowiada Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, inicjator i koordynator świetlicy. - Ci ludzie mieli pewność, że kiedy oddadzą mi dzieci pod opiekę, nie stanie im się żadna krzywda, nie zostaną w żaden sposób oszukani i nikt im tych dzieci nie zabierze. Znały i lubiły mnie też same dzieci, które o tak beztroskich wakacjach marzyły od dawna - ocenia.
Letnia świetlica dla dzieci romskich działała w Domu Sąsiedzkim przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku. Letnia świetlica dla dzieci romskich działała w Domu Sąsiedzkim przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku.
"Na Jarmarku św. Dominika dochodziło do takich sytuacji, że jedynymi dziećmi żebrzącymi były dzieci polskie"

Z pomocy wakacyjnej skorzystało szesnaścioro dzieci. Dotychczas nigdy tak licznej grupy nie udało się zebrać w jednym czasie - z reguły grupy liczyły ok. 8 osób.

- Dla mnie najlepszym potwierdzeniem tego, że akcja się udała, są informacje od straży miejskiej, że dzieci żebrzących na gdańskich ulicach jest znacznie mniej bądź że są to dzieci w wieku do 3 lat, a więc zbyt małe, abyśmy mogli podjąć się opieki nad nimi - mówi Nowicki. - Co ciekawe, w tym roku dochodziło na Jarmarku św. Dominika do takich sytuacji, że jedynymi dziećmi żebrzącymi były dzieci polskie. Oczywiście ich obecność na ulicach nikogo nie razi, a wręcz rozczula - to w końcu urocze dziewczynki, w wieku 6-7 lat, grające na skrzypcach. Wiele osób pochwaliłoby je mówiąc "och, jak cudownie dorabiają do kieszonkowego" - dla nas przecież praca nieletnich i żebractwo dzieci mają twarz romskiego chłopca z akordeonem, a nie uroczej blondyneczki ze skrzypcami. Zbadałem jednak sytuację i prawda okazała się naprawdę przykra - mama jednej z tych dziewczynek traktuje ten proceder jako istotne źródło dochodu. Proponowaliśmy jej pomoc, ale nie skorzystała - wyjaśnia.
Czy świetlica dla żebrzących dzieci to nie zasłona dymna i de facto wspieranie żebractwa rodziców?

Gdański MOPR od lat prowadzi kampanię przeciwdziałania żebractwu, zachęcając przechodniów i turystów do nieudzielania wsparcia finansowego osobom proszącym o datki. Czy jednak branie odpowiedzialności za ich dzieci, jak to robi Centrum wspieranie Imigrantów i Imigrantek, nie jest wspieraniem takiego procederu? W jaki sposób uporać się ze zjawiskiem, jeśli osobom żebrzącym oferuje się tak istotne wsparcie?

- Jedyne, co możemy zrobić, to działanie zgodnie z filozofią minimalizacji szkód i mamy tego świadomość. Pewne zjawiska, poprzez działania mające na celu ich likwidację, po prostu migrują - zmieniają miejsca swojej ekspozycji. Przeganiając żebraków nie likwidujemy zatem problemu biedy bądź wykluczenia społecznego - tłumaczy Tomasz Nowicki.

  •  - Widok polskiej dziewczynki grającej na skrzypcach nie narusza sielankowej iluzji przebywania w strefie prestiżu, jaką chce być Gdańska starówka. Nie rozpatrujemy tego również w kategoriach zmuszania nieletnich do pracy, bo przecież w opinii społecznej żebractwo dzieci ma twarz romskiego chłopca z akordeonem, a nie uroczej blondynki ze skrzypcami - mówi Tomasz Nowicki.
  • Z opieki świetlicy skorzystało tego lata szesnaścioro dzieci, których rodzice żebrali na ulicach Gdańska. Organizatorzy podkreślają również, że dzięki ich pracy zdarzały się momenty, kiedy na ulicach żebrało raptem jedno dziecko, bądź były to dzieci, które nie spełniały kryteriów przyjęcia do świetlicy.
Warto mieć również na uwadze, że o ile żebrzącym Polakom przysługuje pomoc chociażby z tego tytułu, że są obywatelami RP, to w przypadku imigrantów udzielanie wsparcia jest znaczenie bardziej skomplikowane. Aby je otrzymać musieliby zalegalizować pobyt, czego wielu z nich nie jest w stanie zrobić. Nie podlegają więc ustawie o pomocy społecznej. Wsparcie mogą im zaoferować wprawdzie organizacje pozarządowe, jednak nie mają one możliwości wypłacania świadczeń socjalnych.

- Rumuńscy Romowie są obywatelami Unii Europejskiej, więc w strefie Schengen mogą się swobodnie poruszać i przebywać w takim kraju członkowskim, jaki sobie wybiorą. Mają jednak obowiązek rejestracji pobytu w Polsce, jeśli przebywają tu dłużej niż 3 miesiące - tłumaczy Nowicki. - W Polsce, aby móc to zrobić, należy być ubezpieczonym i posiadać środki na utrzymanie swojej rodziny, co tworzy swoisty paradoks. Mają wprawdzie obowiązek do spełnienia, ale jego realizacja jest uznaniowa, a stawianych przez państwo polskie warunków nie są w stanie spełnić. Chciałbym jeszcze sprostować, że osoby te nie zarabiają setek, a ok. 50-60 zł dziennie. Takie kwoty jednak sprawiają, że w ciągu miesiąca można zarobić więcej, niż jest w stanie zaoferować pomoc społeczna jako wynagrodzenie za pracę oferowaną żebrzącym osobom bezdomnym. Prowadzi to do kolejnego paradoksu - na żebractwie zarobi się w naszym kraju więcej niż wynosi najniższa krajowa. To więcej mówi o nędznej sytuacji na rynku pracy niż o ubóstwie - wyjaśnia.
Co ze świetlicą po wakacjach?

Świetlica dla dzieci żebrzących miała stanowić wsparcie dla ich rodziców w okresie wakacji, ponieważ od września pójdą do szkoły (poza dziećmi "napływowymi", które obowiązku szkolnego nie realizują). Miasto przeznaczyło na ten cel niemałą kwotę.

- Zadanie "Letnia świetlica dla dzieci romskich" prowadzone przez Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek wsparte zostało w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych w zadaniu "Wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży" w wysokości 30 tysięcy złotych. Projekt wpisuje się w zadania zdefiniowane w Modelu Integracji Imigrantów przyjętym przez Radę Miasta Gdańska 30 czerwca 2016 roku - informuje Piotr Olech, przewodniczący Zespołu ds. Modelu Integracji Imigrantów i zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego.
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek zastrzega jednak, że cała kwota nie została wykorzystana, a niewydane środki zostaną zwrócone miastu. Deklaruje również, że zamierza projekt wznowić, ponieważ rezultaty znacznie przerosły ich oczekiwania.

- Wspólnie z MOPR-em chcemy kontynuować, a nawet rozwijać ten projekt. Zamierzamy poprosić magistrat o finansowe wsparcie, żebyśmy mogli działać przez cały rok. Dzieciom również bardzo na tym zależy, ponieważ uwielbiają spędzać czas w naszej świetlicy - mówi Tomasz Nowicki.

Miejsca

Opinie (72) ponad 10 zablokowanych

  • (6)

    Te żebrzące dzieci będą miały lepiej w życiu i będą bardziej zaradne i zahartowane od większości polskich dzieci chowanych pod kloszem i mających wszystko na zawołanie:)

    • 10 91

    • to się zamień

      • 22 1

    • (2)

      Jesteś zbyt prostym człowiekiem by zrozumieć ze takie dzieci jedyne co mogą to przeslizgac się przez życie, trwając z dnia na dzień. Dziecko wychowane w dostatku będzie wyedukowane i w efekcie osiągnie więcej aniżeli żebrak.

      • 21 3

      • (1)

        Udowodnij twoja tezę, ze dziecko wychowane w dostatku jest wyedukowane i w efekcie osiąga więcej aniżeli żebrak. Z moich empirycznych obserwacji wynika zupełnie co innego.

        • 1 4

        • Ciekawe obserwacje masz, bo z moich wynika zupełnie co innego.

          Dzieci bogatych rodziców zazwyczaj są bogate, pijaków zazwyczaj piją, a żebraków - żebrzą. Dzieci piosenkarzy - śpiewają, dzieci aktorów grają w filmach a dzieci piłkarzy również kopią piłkę.

          • 1 1

    • fajnych czasow sie doczekalismy

      Dziekuje za taki "chow" ! ....
      W imieniu tych dzieci :"DZIEKUJE BAAARDZO !".

      • 4 1

    • Chcesz powiedzieć, że mają już 'zawód', więc lepiej dadzą sobie radę?

      Jeśli ich zaradność ma polegać na umiejętności żerowania na uczuciach i portfelach innych, to rzeczywiście masz rację.

      • 4 1

  • troche im to domino pokrzyżowało biznesplan rodzinny (1)

    • 42 4

    • hehe

      juz ich stary przećwiczy że z Gadziami czas spędza :) to wbrew tzw."kulturze cygańskiej"

      • 10 3

  • Wooow (4)

    Czyli na każde dziecko wydano jedynie około 10 000zł i wszyscy szczęśliwi a to i tak nie licząc wszystkich kosztów.
    Pomagajmy taaa a dzieciaki w szkołach gdańskich nadal siedzą przy migających jarzeniówkach i na krzesłach wywołujących skoliozę już po 6 miesiącach.

    • 68 18

    • (2)

      Przydały by się obiady w szkołach jako faktyczna pomoc dzieciom , bo z tym 500+ nie zawsze jest jak być powinno , dziecko nie raz się wstydzi powiedzieć , że jest głodne i cierpi po cichu znosząc dzielnie to czego nie powinno wogóle być

      • 13 5

      • ! (1)

        O to, to ! Obiady za darmo w szkole i moze jeszcze darmowe bony na dentyste, ortodonte, basen, kursy jezykowe lub informatyczne, polkolonie w miescie.
        NIGDY nie dawac gotowki do reki rodzicom, bo pojdzie ona na wszystko inne, tylko nie na dzieci ! Takie jest moje zdanie.

        • 20 3

        • też jestem za bonami , trzeba utrudnić Karynie z GWE i GKA wydawanie 500+ na kolejne tipsy i inne własne widzimisie

          • 3 1

    • Poziom komentarza i ilość lajków świadczy o dramatycznym poziomie arytmetyki części tzw. czytelników trójmiasta.pl

      • 3 0

  • (4)

    Przy kościele okraglaku na Przymorzu co niedziele siedza rumunii z dziecimi i żebrzą a te dzieci zwlaszcza te male sa otumaniane jakimis srodkami aby caly czas spaly.zajmijcie sie naszymi dziecmi a oni i tak sie nie zmienia taki maja styl zycia.

    • 63 13

    • (1)

      Może sam się zajmij swoimi dziećmi. Jeżeli wsparcia potrzebują dzieci romskie, to dajmy go dzieciom romskim.

      • 8 25

      • sam daj! ja ich tu nie zapraszalem

        • 1 0

    • to nie są Rumuni!

      to są cygany z tamtego regionu. Rumuni to naprawdę fajny i pracowity naród, który w dodatku lubi Polaków.

      • 22 3

    • nasze sk*wiałe Państwo pokazuje fucka tym dzieciom

      tak naprawdę zasłaniając oczy, samo bawi sie w stręczycielkę

      • 1 5

  • (2)

    A Ty czekaj latami na miejsce w przedszkolu

    • 45 15

    • (1)

      Rozumiem, że dla polskich żebrzących dzieci ta atrakcją jest niedostępna?
      To jest właśnie dyskryminacja i faszyzm.

      • 25 8

      • chyba nie umiesz czytać

        • 6 3

  • Brawo! (1)

    Bardzo mądra i humanitarna inicjatywa, mam nadzieję, że te dzieci, dzięki doświadczeniu "normalnego życia" nie wyjdą ze swoimi dziećmi kiedyś na ulicę. Popatrzmy na to może w ten sposób.

    • 48 22

    • Może i wyjdą, nie o to chodzi. Po prostu bezinteresownie, żeby miały miłe wakacje, jakieś fajne wspomnienia, czego akurat nie mogą zapewnić im rodzice.

      • 6 5

  • Cygańska grupa z Lipiec (2)

    Ci ludzie od paru lat jeżdżą z gromadą dzieci na żebry. Widać dochodowy to biznes bo dzieciaki brudne ale na biednych nie wyglądają. Raz wracali z całą siatą lodów. Najśmieszniejsze, że oni nigdy biletów nie kasują i nigdy jak oni jadą nie było kontroli. Ciekawe co by wtedy kanary zrobiły.

    • 48 7

    • Na biednych nie wyglądają ,bo jedzą lody ,daj się leczyć ,a poza tym Polacy tak chętnie

      kasy nie dają ,idz na ulicę spróbuj ,czemu niech chcesz być bogaty

      • 10 13

    • Wiem

      Kilka miesięcy temu byłam świadkiem kontrolerzy tylko wyprosili kobiety z dziećmi z tramwaju i nic więcej a one poczekają na następny tramwaj i tyle. Ale my w takiej sytuacji musimy płacić wysokie kary.

      • 18 1

  • deportacja dla romow (3)

    Zazwyczaj te dzieci biegają z kubkami na ulicy

    • 31 8

    • (2)

      gdzie ich deportować? Oni się urodzili tu

      • 3 9

      • na dno bałtyku

        • 5 2

      • to do domu dziecka

        skoro rodzice to taka patologia ze wykorzystuje dzieci do zebrania to wrecz trzeba im te dzieci odebrac i nie obchodzi mnie czy to cyganie czy nie
        patologii dzeci nalezy odbierac bo inaczej wyrosnie kolejns patologia

        • 9 1

  • Normalne wakacje (1)

    Przynajmniej dzieciaki mają normalne wakacje, mogą posmakować innego życia. To inicjatywa skierowana do dzieci. Ich rodzice na tym "tracą" w tym sensie, że zgarnęliby na żebrach więcej z dzieciakami na ulicy

    • 25 8

    • Smutne jest to , że za grzechy rodzicow muszą też płacić ich dzieci :( , co on miał za wpływ , że się urodził w takiej rodzinie a nie innej ... może smak innego stylu życia otworzy im oczy na inne możliwości niż pójście w ślady rodziców , ktoś im w końcu pokaże że świat to nie tylko bagno w którym tkwią przez swoich rodziców

      • 15 0

  • deportacja romów (8)

    Pomagać trzeba wszytskim potrzebującym, aczkolwiek irytuje mnie to że pomagamy ludziom "innym", a to uchodzcom z Syrii, a to dzieciom romskim, a to dzieciom w Afryce itp, a na naszym własnym podwórku o biednych Polakach, czasami sąsiadach za ściany zapominamy. No bo to już tak fajnie nie brzmi i nie jest oryginalne... Przykre to jest. Moje zdanie jest takie (zaraz dostane minusy), że powinniśmy przede wszystkim pomagać w najbliższym otoczeniu, a później ten krąg poszerzać dla innych.

    • 54 15

    • (1)

      O czym Ty piszesz? Mało jest półkolonii dla polskich dzieci? Poczytaj oferty szkół, domów kultury. A dla dzieci romskich brakowało. One też mają takie samo prawo do wypoczynku jak każde inne dziecko. Ponadto, odpowiadając co niektórym komentującym, są też obywatelami UE jak dzieci polskie.

      • 13 15

      • Nie ma. W godzinach pracy nie ma półkolonii. A już na pewno nie darmowych ;) jedyna oferta to dziwne godz. 9-15 w których mało kto pracuje...

        • 5 3

    • Pomagać trzeba wszystkim, ale - czyli jednak nie wszystkim:/ (1)

      • 4 8

      • Czytaj ze zrozumieniem, że najpierw pomoc lokalna, a później dalej innym potrzebującym

        • 16 2

    • ciebie deportować ,a tak swoją drogą każesz pomagać polskim dzieciom ,a wymień chociaż

      jedno dziecko któremu ty pomogłeś , zamknij się ,bo wstyd

      • 6 18

    • ja nie czuje zwiazku z wyborcami PISu

      sa dla mnie obca, odpychajaca grupa ludzi. Dlaczego mam ich wspierac na 500+ ?

      • 8 6

    • Najbliższe otoczenie (1)

      Ale to właśnie jest pomaganie w najbliższym otoczeniu. Te dzieci żebrały na naszych oczach, a nie w Bukareszcie, Damaszku czy Kartuzach.

      • 9 2

      • kolega miał na myśli otoczenie rasowe. Nie wiem kto pisze te komentarzem i dobrze, że na co dzień nie spotykam ludzi zazdrosnych o pomoc dla dzieci. Niech się Wam wreszcie coś powiedzie.

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (4 opinie)

(4 opinie)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane