Tort z pingwinami i wino. Komunijny stół zaskakuje

5 maja 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Katarzyna Mikołajczyk
Wino na komunijnym stole nie dziwi i nie oburza, ale mocnych trunków gościom się nie podaje. Więcej zdjęć (14)

Wino na komunijnym stole nie dziwi i nie oburza, ale mocnych trunków gościom się nie podaje.

fot.fotolia/Francescodemarco

Wino na komunijnym stole nie dziwi i nie oburza, ale mocnych trunków gościom się nie podaje.

fot.fotolia/Francescodemarco

Choć hucznie, przyjęcie komunijne wyprawiamy bez alkoholu - tak deklaruje większość rodziców, których dzieci przystępują w tym roku do pierwszej komunii świętej. Księża podczas komunijnego nabożeństwa apelują o wstrzemięźliwość. Zamiast w trunki, inwestujemy w oprawę imprezy oraz imponujący tort.Gościom nie serwujemy wódki i mocnych alkoholi, lecz nie widzimy nic niewłaściwego w podaniu lampki wina do obiadu. Tort także nie zawsze ma formę, do której przywykli tradycjonaliści. Na przyjęciach komunijnych tradycja zderza się z modą.

Przykazanie z ambony

- W naszym kościele ksiądz powiedział dzieciom, żeby porozmawiały z rodzicami i poprosiły, by na ich przyjęciu nie było alkoholu - mówi Andrzej, którego syn przystępuje w tym roku do pierwszej komunii świętej w jednej z gdańskich parafii.
Wielu rodziców uważa, że na przyjęciu z obiadem, bo tak zazwyczaj świętujemy I komunię świętą dziecka, alkohol jest całkowicie zbędny.

Restauratorzy są otwarci

- Rzeczywiście, przyjęcia z okazji pierwszej komunii organizowane są bez alkoholu. Takich imprez organizujemy wiele i w tym roku nikt nie poprosił o alkohol nawet w postaci lampki wina do obiadu - potwierdza Michał Mosek, manager Restauracji Filharmonia w Gdańsku.
Restauratorzy szanują ten zwyczaj, choć są otwarci na inne rozwiązania. Obiad bez alkoholu, z winem do obiadu lub niskoprocentowymi trunkami zamawianymi przy barze - dziś klient decyduje sam, nie zawsze kierując się sugestiami księży.

- Z reguły podczas ustalania menu pytam, czy klient życzy sobie, by do obiadu podać lampkę wina. Dziewięć na dziesięć pytanych osób deklaruje, że tak. Zwyczaj serwowania wina do obiadu zagościł w naszej kulturze na dobre - mówi Jan Maćkowski, manager Restauracji Del Mar w Gdyni. - Ponieważ to impreza, której głównym bohaterem jest dziecko, nie proponujemy mocniejszych alkoholi (zawsze jest możliwość otworzenia rachunku podczas przyjęcia i "domówienia" piwa, wina czy drinków, z czego korzystają niektórzy goście). Często też, by butelki wina na stole nie budziły złych skojarzeń, podajemy je na życzenie klientów w półlitrowych karafkach.
Ci, dla których I komunia święta dziecka to przede wszystkim sakrament, a dopiero potem tradycja, nie korzystają z tych opcji.

- Rodzice bardzo poważnie podchodzą do tej uroczystości. Zazwyczaj zamawiają obiad z deserem. Sporadycznie spotykamy się z sytuacją, gdy zamawiana jest "symboliczna lampka wina", ale jest to tendencja spadkowa - mówi Grażyna Putrycz z Góralskiej Chaty Harnaś w Sopocie.
Bez alkoholu, za to na słodko

Tort to ważny element komunijnego przyjęcia. Musi być pyszny i efektowny, dlatego zamawiamy go z wyprzedzeniem, sprawdziwszy wcześniej opinie znajomych na temat ofert cukierni. To także punkt, który trzeba uwzględnić w komunijnym budżecie, bo wydamy na niego niemałą kwotę.

- Od 150 do nawet 500 zł zapłaci u nas klient za tort na przyjęcie komunijne dla 30 osób - mówi Robert Antonowicz z Cukierni Baccate w Gdańsku. - Oczywiście im wyższa cena, tym tort bardziej zdobny i bogaty. Zamawiane w naszej cukierni komunijne torty są wyszukane, ale eleganckie, lekkie i subtelne.
Torty Biblie, kielichy i hostie. Nie tylkoChoć każdemu zależy, by tort był smaczny i wyjątkowy, nie wszyscy podążają za tradycją. Popularnością nadal cieszą się torty - Biblie, kielichy i hostie, ale niektóre zamawiane na komunię desery zaskakują formą, która z charakterem uroczystości ma niewiele wspólnego. Głównego bohatera tej uroczystości niezwykły tort pokrywający się z jego zainteresowaniami ucieszy tak samo, jak prezenty.

- Klienci nieraz dają nam wolną rękę, zaznaczając, że tort może być "mało komunijny", a czasem dostajemy wytyczne: tort Minecraft czy tort Pingwiny z Madagaskaru - mówi Krzysztof Knitter, właściciel Pracowni Tortów Róg Wojskiego. - Na komunijnych tortach oszczędza się mniej niż nawet na weselnych. W tym sezonie mamy już kilkanaście zamówień na torty dla 90 osób. Większość zamawianych tortów to od 40 do 90 porcji, a klient płaci za komunijny tort średnio od 300 do nawet 1000 zł. Zdarzają się zamówienia droższe, a cena zależy od nakładu pracy. Wykonanie niezwykłych dekoracji zabiera wiele godzin.
Wybierając tort z tradycyjnymi motywami też można zaszaleć. Na tortach umieszczamy ulubionych księży, dzieci w albach, ale też misterne architektoniczne konstrukcje.

- Torty komunijne są większe niż przeciętne. Dorównują tym weselnym i rozmiarami, i rozmachem. Moi klienci trzymają się jednak elementów sakralnych i białego koloru, a efekt uzyskuje się dzięki niezwykłej formie - mówi Agnieszka Tarasewicz-Masiak z pracowni tortów artystycznych Pink Sweets Shop. - Moje architektoniczne wykształcenie pomaga mi tworzyć na tortach konstrukcje jedyne w swoim rodzaju.
Dziecko ma głos

Inwestujemy w tort, bo to właśnie on zapisze się w pamięci gości i samego dziecka, które często może zdecydować, jak ten element przyjęcia ma wyglądać. Będzie zwracał uwagę na zdjęciach, stanie się obiektem zachwytu i zazdrości jeszcze długo po samym przyjęciu. Tam, gdzie rodzina jest liczna, na przyjęcie zapraszamy nieraz kilkadziesiąt osób, więc i torty muszą być duże, często piętrowe. Cenę ciasta ustala się za kilogram (od około 50 zł w górę) lub na podstawie liczby porcji.

- Wiele osób robi przyjęcia dość kameralne, ale zdarzają się i zamówienia, jak na wesele - słyszymy w Cukierni Justynka w Gdyni. - Trzeba się jednak liczyć z tym, że nieraz wielkość tortu zależy od wybranego wzoru, np. księga na pewno będzie ważyć nie mniej niż 2,5 - 3 kg.
Zarówno restauratorzy, jak i cukiernicy mają obecnie pełne ręce roboty. To, co goście przyjęcia komunijnego zastaną na stołach zależy jednak wyłącznie od fantazji i zasobności portfela rodziców bohatera imprezy, a także od mody.
Czy na przyjęciu komunijnym twojego dziecka był/będzie alkohol?
5%

tak, ale tylko lampka szampana do wzniesienia toastu

30%

tak, do obiadu było/będzie podawane wino

3%

nie, ale była/będzie możliwość kupienia alkoholu przy barze

58%

nie, I komunia święta to nie okazja do picia

4%

nie, dziecko poprosiło nas, by nie podawać alkoholu

zakończona

łącznie głosów: 406

Opinie (61) 1 zablokowana

 • (4)

  Komercyjne Bałwochwalstwo..

  • 122 3

  • Sens pierwotny utracony , komercyjna okazja do rewii mody i pokazówki dla znajomków. A nie taki zamysł tego był... patole

   • 39 0

  • Bardzo trafny komentarz :-)

   • 7 0

  • Wszystko dla...

   Brajanków i Dżesik...patologia.

   • 3 0

  • Nie bałwochwalstwo a zwykłe postrzyżyny.

   A że w naturze Polaków jest dopiec sąsiadowi, dlatego mamy taką eskalację próżności.

   • 0 0

 • Takie torty to obciach i wiocha ! (1)

  • 97 6

  • generalnie komunia w aktualnym wydaniu to obciach i żenada

   dzieciak widzi tylko jarmark i nic nie kuma z istoty

   • 12 1

 • Ale obciach!

  A potem piszą że dzisiejsze dzieci mają pełno zaburzeń. Nie ma co się dziwić jak takich mają rodziców.

  • 85 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.