Trwa Free Time Festival w Amber Expo

6 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Aleksandra Wrona
Free Time Festival 2019

Za nami pierwszy dzień Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego Free Time Festival. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem. Pierwszego dnia tysiące osób postanowiło wybrać się do Amber Expo, żeby poszukać inspiracji do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Na odwiedzających czekało 10 stref tematycznych. Festiwal trwa jeszcze jutro, w godz. 10 - 17, wstęp wolny.Każda kolejna edycja Free Time Festivalu organizowana jest z większym rozmachem. W tym roku teren festiwalu obejmuje 15 tys. m kw. powierzchni ekspozycyjnej i 10 stref tematycznych:

Niektóre z nich znane są już z poprzednich edycji festiwalu, inne to zupełna nowość, tak Grill Festiwal.

Grillowanie określa się żartobliwie "narodowym sportem Polaków". Jest w tym trochę prawdy, nasz naród grillować lubi, a i chętnie zajada się przyrządzonymi na grillu smakołykami. Wspólne grillowanie stało się więc jednym z pomysłów na spędzenie wolnego czasu podczas Free Time Festivalu.

Na świeżym powietrzu, tuż obok budynku Amber Expo znajdziemy specjalną strefę grillowania, w której przez dwa dni odbywają się kulinarne zmagania w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego o tytuł Gold Grill Team. W sobotę w konkursie zmierzyli się uczniowie szkół gastronomicznych, natomiast w niedzielę zobaczymy zmagania profesjonalnych kucharzy. Zawody poprowadzi Tomasz Jakubiak. Warto dodać, że honorowym jurorem konkursu jest znany szef kuchni - Kurt Scheller.

Nadchodzące targi w Trójmieście


Od obserwowania kulinarnych potyczek łatwo zgłodnieć, dlatego organizatorzy zadbali też o strefę, w której możemy posilić się smakołykami z grilla lub foodtrucków. Oprócz tego w grill strefie odbywają się też pokazy gotowania, spotkania z kucharzami, prelekcje piwowarów i animacje dla dzieci. Na wszystkich, którzy chcą doskonalić się w sztuce grillowania, czekają specjalistyczne porady, kulinarne sztuczki i sekrety.

Co ciekawego czeka nas jeszcze na terenie festiwalu?Przede wszystkim mnóstwo konkursów. Prawie w każdej strefie czeka nas okazja, żeby coś wygrać - od gadżetów reklamowych po bilety lotnicze. Sporo stoisk kusi też drobnymi upominkami lub poczęstunkiem, szczególnie w strefie turystycznej, gdzie możemy degustować regionalne potrawy i napitki.

Dobrym pomysłem jest wybranie się na Free Time Festival z dziećmi, dla których atrakcji jest aż nadto. Oprócz specjalnie dedykowanej im strefy Aktywne Dzieciaki, na wielu stoiskach czekają na nie specjalne animacje, zabawy, warsztaty, malowanie twarzy czy wielkie puzzle.

W trakcie festiwalu możemy nabyć też kilka nowych umiejętności, np. kaligrafii, garncarstwa, konstruowania latawców, chodzenia na małych szczudłach, wiązania węzłów żeglarskich. Dużym zainteresowaniem cieszy się symulator dachowania na stanowisku Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku oraz stacja, gdzie za pomocą siły własnych mięśni, przy użyciu stacjonarnego rowerka, możemy zmiksować sobie koktajl. Na terenie Amber Expo znalazły się też nietypowe konstrukcje takie jak mobilny dmuchany stadion, minitor do gry w kręgle czy sztuczna plaża.

W ramach Free Time Festivalu odbywają się też dwa inne wydarzenia - Festiwal Podróży "Ślady" i Fitness Fit Kids & Aerobic. W ramach pierwszego odbywają się inspirujące spotkania i dyskusje z podróżnikami. Drugi to pokaz debiutantów i Mistrzostwa Polski dzieci w fitnessie.

Imprezy plenerowe w Trójmieście


Wstęp na festiwal jest bezpłatny, jednak przyjeżdżając samochodem musimy liczyć się z opłatą za parking (15 zł). W sobotę przy wejściu do hali oraz w okolicy Stadionu Energa Gdańsk znajdowało się też sporo wolnych rowerów Mevo. Na miejscu możemy dowolnie przemieszczać się między strefami, przy wejściu do hali Amber Expo dostaniemy mapkę, która pomoże nam odnaleźć się na terenie festiwalu.

W niedzielę wydarzenie trwać będzie w godz. 10 - 17.
Która strefa festiwalu wydaje ci się najciekawsza?
29%

turystyczna

18%

rowerowa

12%

grillowa

5%

kultura i nauka

9%

ogrodowa

9%

dla dzieci

6%

gdańskie atrakcje

1%

strefa spotkań z gośćmi

6%

sporty wodne i wędkarstwo

5%

sportowa

zakończona

łącznie głosów: 310