W Trójmieście przybywa przedszkoli

23 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat Nowe przedszkole na Wiczlinie dla 150 dzieci
Przedszkole na Lawendowych Wzgórzach przy ul. Jabłoniowej w Gdańsku będzie stylistycznie komponowało się z otaczającymi budynkami mieszkalnymi. Więcej zdjęć (3)

Przedszkole na Lawendowych Wzgórzach przy ul. Jabłoniowej w Gdańsku będzie stylistycznie komponowało się z otaczającymi budynkami mieszkalnymi.

materiały inwestora

Przedszkole na Lawendowych Wzgórzach przy ul. Jabłoniowej w Gdańsku będzie stylistycznie komponowało się z otaczającymi budynkami mieszkalnymi.

materiały inwestora

Mieszkańcy najbardziej oddalonych od centrum dzielnic często narzekają na brak infrastruktury: przychodni zdrowia, szkół, żłobków, przedszkoli. Tych ostatnich przybywa na szczęście za sprawą inwestorów prywatnych.W Trójmieście właśnie kończy się rekrutacja do przedszkoli. O jej wynikach (w Gdańsku zabrakło miejsca dla tysiąca dzieci), wadach i zaletach wybranego przez poszczególne miasta systemu rekrutacji napiszemy w najbliższych dniach. Dziś natomiast o nowych placówkach przedszkolnych, które powstają w wielu dzielnicach.

****


Choć wciąż jest ich za mało, w Trójmieście przybywa przedszkoli. Z takiego stanu trzeba się cieszyć, nie tylko ze względu na wygodę najbliżej mieszkających rodziców i przedszkolaków. Z punktu widzenia klienta ważny jest prosty mechanizm: im więcej placówek, tym większa konkurencja - szansa na niższe ceny i szerszą ofertę.

Jedno z takich przedszkoli (ze żłobkiem) w niedoinwestowanym pod tym względem obszarze powstaje za sprawą dewelopera - firmy Robyg - w ramach osiedla Lawendowe Wzgórza - przy ulicy Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska. Firma niedawno uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę tego obiektu. Zapisy do przedszkola i żłobka już trwają, bo placówki czynne będą od września tego roku. Czesne w przedszkolu wyniesie 590 złotych, w żłobku 730.

- Wśród naszych klientów jest dużo młodych rodziców. Dlatego postanowiliśmy na terenie osiedla stworzyć miejsce na przedszkole ze żłobkiem. Sąsiedztwo takiej placówki ma zapewnić najmłodszym mieszkańcom osiedla komfort i bezpieczeństwo, a ich rodzicom skrócić czas przeznaczony na odprowadzanie pociech do przedszkola
- mówi Anna Węgrzyn, dyrektor sprzedaży w gdańskim oddziale Robyg.

W przedszkolu przygotowane zostanie miejsce dla maksymalnie 75 dzieci, w żłobku dla 48. Korzystać będą one mogły z obszernego tarasu oraz placu zabaw, który powstanie na potrzeby tylko tego obiektu. Dziećmi zaopiekują się pedagodzy z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego Fantazja.

Po zakończonym w ubiegłym miesiącu miejskim przetargu na sprzedaż gruntów wiadomo także, że za sprawą prywatnego inwestora przedszkole niepubliczne powstanie prawdopodobnie także u zbiegu ulic Wieżyckiej i Porębskiego na gdańskim Zakoniczynie zobacz na mapie Gdańska. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany.

Z kolei miasto Gdańsk w ramach ogłoszonego i trwającego do końca kwietnia konkursu chce także oddać w wieczyste użytkowanie wartą 1,7 zł działkę przy ul. Czyżewskiego 7a w Oliwie zobacz na mapie Gdańska, gdzie inwestor zbuduje i będzie prowadził przedszkole niepubliczne. Przedszkole będzie musiało mieć co najmniej 100 miejsc, budowa będzie musiała rozpocząć się maksymalnie rok od podpisania umowy i zakończyć w czasie trzech lat od tego momentu.

Bliżej morza, na Zaspie (w ramach inwestycji Trzy Żagle, przy ul. Olsztyńskiej  3 C zobacz na mapie Gdańska) na razie jako punkt przedszkolny funkcjonuje już utworzone przez firmę Inpro przedszkole "Edu-Maluszek". Jako przedszkole w pełnym wymiarze placówka zacznie funkcjonować od września, zapisy trwają.

Placówka jest dostosowana do opieki oraz zajęć edukacyjnych dla 50 dzieci, podzielonych na grupy wiekowe.

Z kolei w Gdyni, 1 września swoje podwoje otworzy nowoczesny ośrodek przedszkolny przy ul. Staniszewskiego 1 zobacz na mapie Gdańska. To z kolei dobra wiadomość dla rodziców z obszaru Chwarzna - Wiczlina. Również w tym przypadku obiekt powstaje za sprawą dewelopera, tym razem Grupy Inwestycyjnej Hossa.

Przedszkole przy Staniszewskiego będzie miało ponad 770 m kw. powierzchni i obliczone jest na przyjęcie 100 przedszkolaków (cztery sale zajęciowe dla różnych grup wiekowych). Wokół budynku, w ogrodzie o powierzchni blisko 1850 m kw. będzie plac zabaw, teren zielony, przyprzedszkolny warzywnik, a nawet górka do zjeżdżania na sankach zimą. Ogród sąsiaduje bezpośrednio z leśnym zagajnikiem, który będzie również do dyspozycji przyszłych przedszkolaków.

W obiekcie powstaje też 180 metrowa wielofunkcyjna sala, która w ciągu dnia wykorzystywana będzie na zajęcia z dziećmi a popołudniu i w weekendy może stać się również przestrzenią do organizacji dodatkowych zajęć i warsztatów dydaktycznych, artystycznych i rekreacyjnych dla dzieci starszych i dorosłych. Również w tym przypadku operatorem obiektu będzie Niepubliczne Przedszkole Artystyczne Fantazja.
Czy deweloperzy na dużych osiedlach powinni budować także przedszkola i żłobki?
39%

powinni mieć to wpisane w pozwolenie na budowę

36%

tak, czasy kiedy ludzie chcieli mieszkać na infrastrukturalnych pustyniach minęły

3%

nie wiem, to mnie nie dotyczy

22%

nie, takie jednostki powinno budować miasto, a opieka powinna być darmowa

zakończona

łącznie głosów: 311

Opinie (75) 3 zablokowane

 • Kupie pare kontenerów,zatrudnie emerytowane przedszkolanki i otwieram przedszkole (2)

  • 20 15

  • to nie takie proste

   jeszcze sanepid, strażacy itp, itd

   • 4 0

  • Przy zbiegu Wiezyckiej i Porebskiego na Zakoniczynie powstanie juz 3 niepubliczne przedszkole...Fajnie, ze mamy taki urodzaj...Ale zamiast 3 niepublicznych chcemy jedno, dobre i duze panstwowe

   • 5 0

 • dobra wiadomość dla rodziców z obszaru Chwarzna - Wiczlina (3)

  zanim przeczytałem, już wiedziałem, gdzie będzie gdyńskie przedszkole (jeśli w ogóle będzie)...

  • 4 3

  • A gdzie ta dobra wiadomość ???

   • 2 0

  • te przedszkole fantazja bedzie miec problem za rok (1)

   jak otworzą na w SP 37 na Wiczlinie panstwowe przedszkole ktore własnie za chwile maja zaczac budowac

   • 1 2

   • Dzieci na Chwarznie jest tak dużo że dwa przedszkola nie wystarczą.

    • 0 0

 • A w Sopocie coś nowego będzie? (3)

  • 13 1

  • tam tylko emeryci

   • 7 0

  • Nowe nadbudówki :)

   • 0 0

  • Emeryten party dla kuracjuszy na monciaku

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.